ISTORIJAT SP - ČILE 1962: Katenaćo, 50 povređenih igrača u prva četiri dana i ptičica Garinča

Vreme čitanja: 4min | pet. 08.06.18. | 16:43

Polufinale između Jugoslavije i Čehoslovačke odigrano je u levičarskom gradu Vinja del Mar jer su gradski oci želeli da na delu vide „dva najbolja socijalistička tima“...

SEDMO SVETSKO PRVENSTVO smatra se jednim od najlošijih. Italijani su predstavili katenaćo neku godinu ranije, pa su u Čileu mnogi timovi pokušali da se na taj način suprotstave boljima od sebe. To je rezultiralo drastičnim padom efikasnosti. U Švajcarskoj 12 godina ranije prosek golova po meču iznosio je preko 5,00, u Čileu daleko ispod 3,00... Igralo se užasno grubo. Meč Čile – Italija (2:0) poneo je naziv Bitka za Santijago. Dva crvena kartona – a trebalo bar još toliko po ondašnjim kriterijumima – nekoliko polomljenih noseva i policijaska pratnja za goste sve do hotela. Najbolji igrač tog doba, 21-godišnji Pele, povređen je u drugom meču i više nije zaigrao, dok iz istog razloga najveća legenda onog doba – Alfredo di Stefano, nije dočekao ni minut na najvećoj sceni. Englezi su napokon prošli grupu – nisu mogli dalje od četvrtfinala, gde ih je sačekao novi-stari šampion, Brazil – Nemci nisu imali kvalitet za samu završnicu, a Mađari su polako počeli da se „gase“. Eksplodirao je Mane Garinča. Dva gola u četvrtfinalu, pa još dva u polufinalu protiv domaćina (4:2) i Brazilci su dobili šansu da brane Boginju.

Izabrane vesti

FINALE u Santijagu obeležila je Peleova zamena – Amarildo. Čehoslovaci su imali sjajnog golmana Šrojfa, genijalca Masopusta i još devet ratnika. Brazil je bio jači. Dvojica Santosa, gazda Didi, čudesni Garinča, ubitačni Vava i taj Amarildo. Kada je Masopust doveo Čehoslovake do prednosti Amarildo je imao odgovor posle dva minuta – 1:1. Zito u 69. i Vava u 78. minutu prelomili su finale. Brazil je postao treća zemlja sa dva trofeja svetskog prvaka. 

JUGOSLAVIJA je još jednom prošla grupu sa Sovjetima, Urugvajcima i Kolumbijom, a u četvrtfinalu su je po treći put zaredom sačekali Nemci. I bilo je ono: „treća sreća“. Golom Petra Radakovića pet minuta pre kraja Plavi su izbacili četu Sepa Herbergera – 1:0. U polufinalu sa Čehoslovacima Jugoslavija je sve do 80. minuta imala 1:1. Fizički snažniji rival izdominirao je u finišu i ipak odneo trijumf – 3:1. Psihološki slomljeni, naši kasnije gube od domaćina u utakmici za treće mesto. Bilo je 0:1... Na ovom šampionatu proslavio se Dragoslav Šekularac koji je posle jednog meča zaslužio ocenu 11 i poziv velikog Juventusa. Dražen Jerković, napadač zagrebačkog Dinama, podelio je Zlatnu kopačku sa Garinčom, Vavom, Florijanom Albertom...   

AKO NISTE ZNALI...

* Vladimir Vlatko Marković, dugogodišnji predsednik Fudbalskog saveza Hrvatske i nekadašnji fudbaler Dinama, izabran je u idealni tim prvenstva u Čileu. Mnogo godina kasnije on je dao izjavu kako je namerno dao autogol u meču za treće mesto protiv Čilea „i tako počeo da iznutra ruši mrsku mu Jugoslaviju“.

* Polufinale između Jugoslavije i Čehoslovačke odigrano je u levičarskom gradu Vinja del Mar jer su gradski oci želeli da na delu vide „dva najbolja socijalistička tima“.

* Brazilac Vava 1962. postao je jedan od četiri fudbalera koji je uspeo da se upiše u strelce u dva finala. Pored njega to je pošlo za nogom još samo Peleu (1958. i 1970), Paulu Brajtneru (1974. i 1982), te Zinedinu Zidanu (1998. i 2006).

* Bugarska je u Čileu dve utakmice izgubila i jednu odigrala nerešeno, čime je produžila niz bez trijumfa na Mundijalima na 17 mečeva (11 poraza i šest remija). Svoju prvu pobedu komšije će ostvariti tek u Sjedinjenim Američkim Državama 1994.

* Španska reprezentacija predstavila je u Čileu četiri igrača različitih nacionalsnosti: Alfredo di Stefano (Argentina), Eulogio Martinez (Paragvaj), Ferenc Puškaš (Mađarska) i Hoze Santamarija (Urugvaj). Španci su na ovom prvenstvu koristili 20 od 22 fudbalera koje su poveli...

* Čehoslovak Vaclav Mašek i postavio je rekord kada je u pitanju najbrži gol na Mundijalima. On je protiv Meksika postigao pogodak posle samo 15 sekundi...

* Samo u prva četiri dana šampinata u Čileu povređeno je 50 igrača?!

* Brazilski sudija Žoao Ezel Filjo sudio je meč SSSR – Kolumbija (4:4) i bio optužen za obilatu pomoć Južnoamerikancima. Zbornaja je vodila sa 4:1 na 22 minuta kraja, ali Kolumbijci su uspeli da izvuku bod. Filjo je kasnije izjavio: „Naravno da sam pomogao Kolumbiji! Ja sam poreklom Mađar i mrzim Ruse otkako su 1956. okupirali moju dedovinu.“

* Najbolji golman svih vremena Lav Jašin primio je gol iz kornera od Kolumbijca Markosa Kolja.

FAKTI

Broj učesnika: 16
Broj utakmica: 32
Postignuto golova: 89
Golova po meču: 2,78
Najbolji strelac: Garinča, Vava, Leonel Sančez, Florijan Albert, Valentin Ivanov, Dražen Jerković (po četiri gola)
Najbolji igrač: Garinča (Brazil)
Ukupna poseta: 776.000
Poseta po meču: 24.250


tagovi

Rusija2018

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara