Nišida protiv iranskog bloka (Reuters)

Čudesan početak i tužan kraj – Iran ispao

Vreme čitanja: 2min | ned. 01.08.21. | 16:24

Japan u četvrtfinalu olimpijskog turnira za odbojkaše

Odbojkaši Irana su otvorili olimpijski turnir senzacionalnom pobedom nad favorizovanom Poljskom i najavili borbu za medalju, ali epilog je da se posle grupne faze pakuju kući.

Iako su posle Poljaka, savadali i Venecuelu, Iranci su posle toga nanizali tri poraza. Prvo od Kanade, pa od Italije i danas od domaćina Japana u direktnom okršaju za plasman u četvrtfinale. Japanci su posle velike borbe slavili 3:2 (25:21, 20:25, 29:31, 25:22, 15:13). Irancima ostaje da žale jer su izgubili od objektivno slabijih rivala. Onaj ubedljiv poraz od Kanade ih je očigledno skupo koštao...

Japanci su na početku grešili više nego što smo od njih navikli, ali su uspeli da na 15:15 naprave seriju 4:1 i da zadrže prednost do kraja. I u drugom setu se rezultat prelomio posle 15:15 kada su Iranci ušli u seriju i rešili set u svoju korist. Prava drama je viđena u trećem setu. Iran je vodio u većem delu, Japan je stigao i prestigao zahvaljujući sjajnom Nišidi, imao šest vezanih set lopti ali ih nije iskoristio. Iran jeste svoju prvu. Delovalo je da je domaćin na kolenima, ali upornost, standardno dobra odbrana i igra u polju su izvukli Japance. Vodili su skoro ceo četvrti set, propustili dve set lopte ali ne i treću. U tajbrejku su Japanci dominirali, blistao je Išikava i Iran je slomljen.

Sjajni korektor Judži Nišida je osvojio čak 30 poena uz preko 60 odsto uspešnosti u napadu. Primač Išikava je doprineo sa 20. Na drugij strani je Meisam Salehi osvojio 26.

Japan ne samo da je prošao dalje već u četvrtfinale ide kao trećeplasirani iz grupe zahvaljujući jednom osvojenom setu više od Kanade. Tamo će im rival biti favorizovani Brazila. Svi parovi četvrtfinala će biti poznati posle duela Argentine i Amerike koji je u toku.