LK: Balkani u nadoknadi do istorijske pobede, švajcarski drugoligaš je ispustio (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | čet. 06.10.22. | 20:49

Pjunik napravio veliki korak ka nokaut fazi

Ne prestaje Vaduz da oduševljava fudbalske fanove širom Evrope. Letos je u kvalifikacijama za Ligu konferencija redom izbacivao Koper, Konju i bečki Rapid, velike favorite u tim duelima, no bajka prvog lihtenštajnskog kluba u evropskim takmičenjima i dalje traje. Ekipa Alesandra Manđaratija s pravom je učesnik grupne faze, što je večeras i potvrdila.

Vaduz je u trećem kolu osvojio bod protiv Dnjipro-1, drugi u takmičenju. Mogao je i sva tri, ali je istorijsku prvu pobedu u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja ispustio desetak minuta pre kraja. Podvig Vaduca dodatno dobija na značaju zbog činjenice što se klub takmiči u drugoj ligi Švajcarske (Lihtenštajn nema svoje prvenstvo) u kojoj se grčevito bori za opstanak. Na devet prvenstvenih utakmica osvojio je samo četiri boda i još nije ostvario nijednu pobedu, dok prvi naredni rival ima devet bodova više od njega...

Slast pobede mogli su gosti da osete večeras na neutralnom terenu u Košicama. Uspeli su da nadoknade zaostatak iz petog minuta utakmice, početkom drugog poluvremena i da preokrenu rezultat, međutim, nisu izdržali. Ofanzivni vezista ukrajinskog kluba Pikaljonok izjednačio je desetak minuta pre kraja i sačuvao svoj tim na drugoj poziciji sa četiri boda, dok Vaduz sada ima dva.

Za razliku od Vaduza, istorijsku prvu pobedu dočekao je Balkani. Tim iz tzv. Republike Kosovo ostvario je veliki podvig i u poprilično uzbudljivoj utakmici slavio na gostovanju Sivasu – 4:3 (2:1).

Neverovatan tok imala je utakmica u Turskoj. Vodio je Sivas od prvog minuta, Balkani već posle pola sata igre preokrenuo, sredinom drugog dela otišao na plus dva, da bi po ulasku u nadoknadu Sivas pokvario slavlje gostiju. Ali samo na kratko pošto je u četvrtom minutu nadoknade Krasnići pogodio za novo vođstvo i velika tri boda Balkanija. Tri boda kojima su gosti zakomplikovali situaciju u grupi, jer sada Slavija, Sivas i Balkani imaju po četiri boda, s tim da praški klub tek treba da odigra meč trećeg kola sa Klužom.

Bitan trijumf večeras ostvario je Pjunik. Rival Crvene zvezde iz trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona bez većih problema je savladao Žalgiris i tako napravio krupan korak ka nokaut fazi trećeg po kvalitetu evropskog takmičenja – 2:0 (1:0).

Za klub iz Jermenije bio je ovo drugi trijumf u grupnoj fazi, koliko ih ima i Bazel koji takođe ima šest bodova, dok Žalgiris i Slovan imaju po bod. Domaćin je posao obavio u razmaku od dvadesetak minuta. Pred sam odlazak na odmor poveo je golom Žuninja, a po isteku sat vremena igre prednost domaćina duplirao je Otubandžo.

Vest Hem je na gostovanju u Briselu minimalnim rezultatom savladao Anderleht – 1:0 (0:0). Odlučujući pogodak postigao je Đanluka Skamaka. Ušao je sa klupe sredinom drugog poluvrmena i desetak minuta kasnije precizno gađao na asistenciju Lukasa Pakete, još jednog rezerviste večerašnje utakmice. Čekićari imaju stopostotan učinak i praktično su na korak od nokaut faze, dok će se za drugo mesto voditi velika borba u preostala tri kola.

U nju se uključio Silkeborg ubedljivom pobedom nad FCSB – 5:0 (3:0). Na prvi pogled iznenađujuć rezultat, mada treba uzeti u obzir da su gosti stigli u Dansku bez velikog broja standardnih prvotimaca, jer se “čuvaju” za rumunsko prvenstvo, a pride ne briljiraju na gostovanjima ove sezone.