Srbija udarila protivnika gde je najslabiji! I deklasirala ga...

Vreme čitanja: 3min | ned. 16.09.18. | 21:55

Orlovi obezbedili važan trijumf u kvalifikacijama za Mundobasket u Kini - 91:65

Srbija se vratila na pobednički kolosek!

Moglo je ovo da bude savršeno veče, pošto su i rezultati drugih utakmica išli u korist Orlova - Grčka savladala Gruziju posle velike drame, Nemačka dobila „izgubljen“ meč posle sudijske korekcije i alej-upa za produžetak - ali je izlazak Bogdana Bogdanovića iz igre već u prvim minutima utakmice i njegov izostanak do kraja probudio dozu zabrinutosti. Informacije kruže da se Bogdan požalio na povredu, ali još ništa nije potvrđeno...

I bez najboljeg igrača Srbija je u krcatoj dvorani Aleksandar Nikolić savladala Estoniju rezultatom 91:65 (22:16, 23:13, 29:11, 17:25) i tako stvorila distancu od dve pobede u odnosu na najbliže pratioce - Gruziju i Izrael. U prevodu - trijumf Srbije na gostovanju Izraelu poslednjeg dana novembra mogao bi da reši pitanje trećeg i poslednjeg putnika u Kinu iz Grupe L! Ali, da ne idemo tako daleko...

Orlovi su utakmicu rešili u drugoj četvrtini posle nekoliko kratkih, ali efikasnih naleta. Rešenje ove jednačine bilo je jednostavno - ubaci loptu u reket i igraj! Pogotovo je takva promena u razmišljanju dobila na značaju posle novog lošeg, nesigurnog početka utakmice. Vratila su se sećanja na utakmicu s Grčkom, soliranje i bespotrebno ispaljene ćorke sa distance zbog kojih se na Kritu nije došlo do pobede. Nije preterivanje, posle slabe i nedovoljno konkretne igre u prvoj deonici bilo zabrinutih lica na tribinama beogradskog hrama košarke... Ne zato što je neko pomislio da će Srbija izgubiti, već zato što ekipa i dalje nije uspela da „klikne“. Tačnije, mučila se kada je lopta bila u posedu... A to je znao da iskoristi estonski šuter Indrek Kajupank, koji je Srbiji samo u uvodnih deset minuta ubacio čak 11 poena, bez greške (5/5 iz igre). Zanimljivo, Kajupankov prosek u dresu nacionalne selekcije tokom dosadašnjih kvalifikacija bio je tek 1,8 poena!

Sve se, ipak, okrenulo u drugoj četvrtini. Dok nas je u uvodnom periodu držao kumovski tandem Milosavljević - Lučić, u nastavku su proigrali Bjelica, Nedović, Raduljica i Jelovac, pa je sve brzo rešeno. Faulovi gostiju su se gomilali, a Srbija je lagano podizala radnu temperaturu, samim tim i razliku. Shvatili su izabranici Aleksandra Đorđevića da je bespotrebno ulaziti u šutersku trku sa rivalom, objektivno, daleko slabijeg kvaliteta i da je potrebno opteretiti onaj deo terena gde su najranjiviji. Kada su prelomili to u svojim glavama, utakmica je praktično završena. Do kraja Srbija je iz reketa ubacila čak 47 poena! Poređenja radi, Estonija je imala tek 19 iz neposredne blizine koša, ali i devet ubačenih šuteva za tri poena.

Srbija je razbila, deklasirala rivala praktično u svim elementima, a to se na kraju vidi i po konačnom rezultatu. Poslušali su Orlovi reči svog selektora... Ono što mnogo više zadovoljava od trijumfa sa 26 poena razlike jeste činjenica da je Srbija podizala ritam kako su minuti prolazili i izgledala sve dominantnije. Istina, nije Estonija reper kvaliteta ovog tima, posebno jer tim sa Baltika nije dorastao moći aktuelnog evropskog, svetskog i olimpojskog prvaka, ali napredak u igri treba da raduje. Nije bila važna samo razlika kojom će da se pobedi, već i način na koji će to biti učinjeno. A, Srbija je to uradila s mnogo autoriteta. I lepote, jer su dobar protok lopte, nekoliko brzih kontri i snažnih zakucavanja izmamili uzdahe i znake oduševljenja na licima publike koja se očigledno uželela dobre košarke. Mada, mogla je poslednja četvrtina da bude ubedljivija...

Najefikasniji igrač u srpskom timu bio je Nemanja Bjelica sa 14 poena (6/11 iz igre, 6sk), a uz njega dvocifreni su još bili Vladimir Lučić sa 11 i Miroslav Raduljica sa 10 poena. Stevan Jelovac je skupio 10 poena. četiri skoka i tri asistencije, uz jednu blokadu. Kod Estonije Maik Kalev Kocar i Sander Rejste ubacili su po 12 poena. Kajupank je imao 17 poena (4/6 za tri).

Srbiju sada čeka pauza do kraja novembra, a onda sledi gostovanje Izraelu (30. novembar), pa dolazi Grčka (3. decembar).

košarkaška reprezentacija SrbijeMundobasket 2019Nemanja BjelicaBogdan Bogdanović