Miloš Orbović (©Starsport)

Kakva šteta: Srbija u trileru nadigrala Furiju, ali ostala bez Svetskog prvenstva

Vreme čitanja: 4min | ned. 12.05.24. | 18:51

Orlovi pobedili Španju u revanšu sa 25:22 (15:11), ali Furija u dvomeču bolja za gol

Velika šteta. Nadigrala je Srbija svetsku supersilu Španiju, slavila sa 25:22 (15:11) pred 6.000 gledalaca u novosadskom SPENS-u. Imali su Orlovi velikih šest golova prednosti u 45. minutu, ali je nedostajalo rešenja u napadu i snage kada se lomilo, pa smo pali u finišu i iskusna Furija ide na Svetsko prvenstvo naredne godine u Hrvatsku, Dansku i Norvešku zahvaljujući pobedi u prvom meču u Lalinu sa 32:28.

Šut Miloša Kosa uz zvuk sirene odbranio je Perez de Vargas, pa nismo uspeli da stignemo do sedmeraca.

Sada Srbija zavisi od IHF-a, ali postoje velike šanse da dobijemo specijalnu pozivnicu i nađemo se ipak među 32 najbolje selekcije planete.

Ostavili su srce na teren izabranici Borisa Rojevića, bronzana selekcija sa prošlog SP i Olimpijskih igara u Tokiju bila je u nokdaunu veći deo meča, ali falila je i sreća. Šteta, velika šteta.

Fantastično je Srbija počela utakmicu. Već u 10. minutu, nošeni gromoglasnom podrškom skoro popunjenog SPENS-a, pogotkom Miloša Kosa anulirala je četa Borisa Rojevića prednost Furije. Odbrana je bila granitna, dok je sjajan na golu bio Dejan Milosavljev.

Sevali su projektili Kosa i Miloša Orbovića, odlično je komandovao igrom Lazar Kukić. Imali su Orlovi u većem delom prvog poluvremena velikih "plus pet". U dva navrata je moglo da bude i šest razlike. Španci nikako nisu mogli da dođu do igre u napadu. Osujećeni su bekovi. Menjao je selektor gostiju Đordi Ribera, ali prednost Srbije nije pala ispod tri gola. Na odmor smo otišli sa 15:11.

Odbrane su bile dominantne u nastavku, teško se dolazilo do gola. Prvi je pao tek u sedmom minutu, kada je Feran Sole matirao Milosavljeva. Igralo se tvrdo, a SPENS je proključao kada je Vanja Ilić iz kontre doveo Srbiju do željenih 20:14 u 45. minutu. Obojica golmana su bili odlični, Milosavljev i Korales. Naši bekovi su bili zaustavljeni, ali je pucalo na crti gde je dominirao Dragan Pešmalbek.

Smanjili su Španci sa dva brza gola Aleksa Dujšebajeva i Danijela Fernandeza i opet je bilo "plus četiri" – 21:17 u 50. minutu, odnosno nerešno ukupno. Kriza je bila u tom trenutku Orlova, nismo mogli da probijemo granitnu odbranu Španaca. Krila Fernandez i Sole su dali još dva brza gola, i serijom 4:0 se Furija vratila u igru – 21:19 i na kraju uspela da se plasira na Svetsko prvenstvo.

Golovima Vanje Ilića i Orbovića opet smo imali četiri gola prednosti – 23:19 u 55. minutu. Blistao je Dejan Milosavljev na golu u finišu. Posle odbranjenog zicera našeg golmana, imali smo šansu makar za sedmerce. Nije bilo snage u finišu, nismo iskoristili poslednji napad. Španija ide na Svetsko prvenstvo, a mi sada zavisimo od IHF-a.

Poslednjih desetak minuta smo igrali bez jedinog desnog krila u protokolu posle povrede Darka Đukića, pa je Uroš Kojadinović morao da uskoči na poziciju koju je igrao do dolaska u Partizan.

U odnosu na meč u Lalinu, Rojević je šansu dao defanzivnom specijalisti, kapitenu Vojvodine Miljanu Vukovljaku u odnosu na srednjeg beka francuskog Kreteja Đorđa Đekića.

REVANŠ BARAŽA ZA SP

SRBIJA – ŠPANIJA 25:22 (15:11)

NOVI SAD – Dvorana: SPENS. Gledalaca: 6.000. Sudije: Bojan Lah i David Sok (Slovenija)

SRBIJA: Cupara, Jevtić, Kos 3, Jovanović 2 (1), Vukovljak, Kolaković 1, Borzaš, Kojadinović 1, Pušica, Ilić 6 (4) Orbović 4, Vejin, Kukić 3, Đukić 2, Pešmalbek 3 , Milosavljev (17 odbrana).

ŠPANIJA: Perez de Vargas (četiri odbrane), Makeda 1, A. Fernandez, A. Dujšebajev 2, Sole 3, Garsijandija 1, Serdio 2, Moros, Kasado, Gomez Abeljo 5 (4), Gvardiola 1, Tarafeta 1, D. Dujšebajev 3, H. Fernandez 3, Rodrigez, Korales (osam odbrana).