
Imaš upaljač? Imam i fudbalski klub zajedno sa Novakom Đokovićem
Vreme čitanja: 4min | čet. 25.06.26. | 08:30
Slučajni susret sa poslovnim partnerom našeg teniskog asa
(Od izveštača Mozzart Sporta sa Svetskog prvenstva)
Ne može niko reći da je pušenje dobro. Još manje da je zdravo. Niti se pušačima može lako dokazati zašto to ne bi trebalo da rade. Uostalom, može, ali najčešće je uzalud. Da je to tako lako, niko na svetu ne bi pušio cigarete, jer od njih nema nikakve koristi, već samo štete. Tako nauka kaže.
Izabrane vesti
Ali, taj nikotinski udar koji nakratko preplavi telo i mozak donosi privremeni osećaj smirenosti i blaženstva poznat samo pušačima. „Puš-pauze“ služe i za resetovanje mozga, prebacivanje fokusa, priče i ideje. Ili za upoznavanje nasumičnih likova, kojih je sve manje, jer broj pušača opada. Pogotovo ih je malo ovde u SAD, gde se na pušenje često gleda kao na neku vrstu zaraze. A pogotovo ih je malo na stadionima, jer je tamo strogo zabranjeno. I opet se pušači snađu, iščačkaju neki budžak, ćošak… Tako je bilo i na Hard rok stadionu, domu Mesijevog Inter Majamija, koji je ugostio Brazil i Škotsku.
Iza jednog ćoška na poluvremenu, par tipova purnja. Sivkaste spirale dima lenjo puze u nebo, komentariše se Vinisijus Žunior.
„Imaš upaljač?“
Tip u dresu Brazila vadi kresivo iz džepa i ulazimo u priču ko je ko i odakle je, da prođe tih dva-tri minuta koja imamo. Na njegov pomen da je iz Sao Paula, ispričao sam mu događaj sa Mundijala od pre 12 godina, a on se setio da je ta priča o opljačkanom novinaru bila i na vestima. Na pomen Srbije, samo mi je dao logičan odgovor: „Đoković“.
Ni po čemu naša zemlja u svetu nije prepoznata kao po njenom najvećem sportisti svih vremena. Dobar deo ljudi zapravo i ne zna za Srbiju, još manje za njenu fudbalsku reprezentaciju. Ali, za Đokovića je većina čula. Pogotovo Latinoamerikanci, kod kojih ima neverovatnu popularnost.
„Mogu da pričaju šta hoće, za mene i sve prave ljubitelje sporta on je najveći teniser svih vremena. Sportska i ljudska veličina. Čovek sa karakterom i kičmom. Dokazao je svima šta je trebalo da dokaže i otišao u sportsku besmrtnost. Inače, mi smo poslovni partneri…“
Ček, ček… Sa Đokovićem držiš neku firmu?
„Fudbalski klub.“
Fudbalski klub? Le Man?
„Da. Ja sam Arturo iz Sao Paula i jedan sam od 11 vlasnika francuskog Le Mana. Među njima je i Đoković. Nedavno smo se plasirali u Prvu ligu Francuske. Tu su još bivši vozači Formule 1, Felipe Masa i Kevin Magnusen, golman Tibo Kurtoa, verenik Arine Sabalenke… Ja sam se timu vlasnika pridružio u decembru prošle godine. Bukvalno je prošlo jedva pet meseci od mog ulaska u klub do plasmana u prvu ligu. Ne znam da li je u pitanju viša sila, čista sreća ili kombinacija oba faktora, ali uspeli smo da napravimo čudo već u prvoj godini od dolaska novih vlasnika.“
Otkud to? Kako?
„Sve je išlo preko mog veoma bliskog prijatelja i poslovnog partnera. U pitanju je Jorgos Frangulis, osnivač brenda 'Oakberry'. Verenik Arine Sabalenke. Pošto smo već partneri u tom poslu, on me je prošle godine pozvao da se priključi projektu u Le Manu.“
I kakav je Đoković kao poslovni partner?
„Još nismo imali direktan susret uživo. Ali to će se promeniti vrlo brzo. Već 22. avgusta igramo našu prvu istorijsku utakmicu u novoj sezoni Lige 1. Meč se igra kod nas, u Le Manu, i Novak je potvrdio dolazak. Sastaćemo se tamo na premijeri i siguran sam da nas čeka sjajna zabava i istorijski dan za klub. Iako ga još nisam lično sreo, pričao sam sa nekoliko prijatelja koji su veoma bliski sa njim i koji ga odlično poznaju. Svi do jednog mi kažu istu stvar: da je Novak pre svega izuzetno skroman čovek, neverovatno duhovit i potpuno opuštena osoba. Jedva čekam da ga upoznam.“
Kako funkcionišete zajedno kao vlasnici?
„Ha-ha, previše pitaš! Ali da, naravno da imamo zajedničku Vocap grupu. Svi vlasnici su unutra i moram da priznam da je grupa neverovatno zabavna. Stalno 'gori', konstantno se šalju neke slike, mimovi, komentarišu se utakmice i fudbalska dešavanja. Atmosfera među nama je sjajna.“
Poznaje li Novak Đoković fudbal kao što ga poznaju Brazilci?
„Videli ste i sami na teniskom terenu. Kada god uzme fudbalsku loptu, čovek zna da je pimpluje. Ima taj osećaj. Što se tiče njegovog taktičkog znanja o fudbalu, nisam baš siguran da ga poznaje do detalja onako kako poznaje tenis, što je i logično. Novak poseduje nešto drugo, mnogo bitnije za naš klub: taj njegov 'bolesni' takmičarski duh. Kada u ekipi imate rođenog pobednika sa takvim mentalitetom, to donosi ogromnu vrednost celom timu i gura nas napred.“
Čuje se huk sa tribina. Izašli su igrači na drugo poluvreme. Arturo se vraća da bodri svoj Brazil. A svašta bih ga još „previše“ pitao…














