Lamine Jamal i Niko Vilijams (©Reuters)

Vunderkind Jamal za istoriju, Morata het-trikom potvrdio da je vođa Španije, Azarov učestvovao u debaklu Gruzije

Vreme čitanja: 3min | pet. 08.09.23. | 19:58

Crvena Furija se poigravala u Tbilisiju i vratila na put plasmana na EURO 2024, Barselonin 16-godišnjak postao najmlađi igrač i strelac u istoriji državnog tima

Nije bilo prijatno navijačima Španije kada je kvalifikacioni ciklus za naredno Evropsko prvenstvo, a i mandat Luisa De La Fuentea na klupi, krenuo martovskim porazom od Škotske na Hampden parku. Pozitivni signal za reprezentaciju koja je zimus eliminisana već u osmini finala Mundijala, stigao je pre tri meseca kada je osvojena Liga nacija, a da su plodne godine pred selekcijom Španije najavio je i današnji ubedljiv trijumf protiv Gruzije 7:1 (4:0), u petom kolu kvalifikacija za EURO 2024. Osim ubedljive pobede, ljubiteljima fudbala na Pirinejima posebno uliva poverenje i razigranost najmlađih igrača u ekipi, uključujući i novog dvostrukog rekordera Laminea Jamala.

Momak poreklom iz Ekvatorijalne Gvineje zamenio je Danija Olma u finišu prvog poluvremena i tom prilikom postao najmlađi igrač u istoriji reprezentacije Španije sa 16 godina i 57 dana. Rođen 2007. godine svrgnuo je s prestižnog mesta Gavija, koji je prvi nastup upisao u trenutku kad je imao 17 godina i 62 dana. Svega 45 minuta kasnije Jamal je otišao korak više i golom za 7:1 odmah postao i najmlađi strelac u istoriji nacionalog tima, a i na tom je mestu pretekao Gavija.

Čitav susret bio je jednosmerna ulica i ličio je najviše na duel Španije i Kostarike, u grupnoj fazi Svetskog prvenstva, kada je Španija rano slomila rivala i razmontirala ga 7:0. Alvaro Morata načeo je šuplju gruzijsku odbranu u 20. minutu, golom glavom na centaršut Marka Asensija. Gruzini su i sami pomogli svojim traljavim reakcijama, poput autogola iskusnog bivšeg igrača moskovske Lokomotive Solomona Kvirkvelije za 2:0. Po taktovima Danija Olma igrao je vezni red Španije, a igrač Lajpciga se i sam upisao u strelce pred kraj poluvremena.

Iz predostrožnosti je De La Fuente izveo Olma pred kraj poluvremena i zamenio ga vunderkindom Lamineom Jamalom. U tim trenucima Morata je iskoristio loptu serviranu kao na tacni od Fabijana Ruiza za 4:0. Gruzija je znake života pokazala na startu drugog poluvremena i preko igrača Votforda Giorgija Čakvetadzea smanjila na 4:1, ali je sve to bilo kratkog daha.

Morata je u 66. minutu kompletirao het-trik, a ubrzo je i on izašao s terena Boris Paičadze arene. Nije Jamal bio jedini mladi igrač Španije koji se upisao u strelce, jer je sredinom drugom poluvremena to učinio i talentovani napadač Atletik Bilbaa Niko Vilijams golom za 6:1. Jamalov gol ispotavio se poslendnjim na utakmici.

Neće pamtiti po dobrom utakmicu odigranu po pravom pljusku u gruzijskog prestonici, ni doskorašnji igrač Crvene Zvezde Irakli Azarov. Novi igrač Šahtjora igrao je do 60. minuta, mada je svakako i s njim i bez njega, gruzijska odbrana bila bušna sa svih strana.

Španija naredni meč igra u ponedeljak od 20.45, kada na Los Karmenes u Granadu stiže Kipar. Gruzini su već sada u prilično teškoj situaciji sa samo četiri boda iz isto toliko mečeva, a na ruku im ne ide ni što gostuju Norveškoj u sledećem kolu (ponedeljak, 20.45).