Stefan Dodić (©AFP)

Moćni Orlovi u nastavku, Đorđić slao projektile, Cupara zaključao gol, Alžir je arhiviran, neka se spreme Nemci

Vreme čitanja: 4min | pet. 13.01.23. | 21:51

Rukometaši Srbije pobedili afričku selekciju sa 36:27 (16:13) u meču prvog kola Svetskog prvenstva u Katovicama. Marsenić sa devet golova najefikasniji

(Od specijalnog izveštača Mozzart Sporta iz Katovica)

Dva boda su osvojena na startu Svetskog prvenstva. Rukometaši Srbije nisu briljirali, posebno u prvih 30 minuta, ali su furioznom igrom u nastavku razbili Alžir u Katovicama sa 36:27 (16:13). Namučila nas je afrička selekcija u prvom delu meča. Na pozicioni napad, Alžirci ništa nisu mogli da urade našoj odbrani, ali u tranziciji, zadavali su nam probleme veći deo meča.

Nijednog trenutka pobeda čete Tonija Đerona nije dovedena u pitanje, ali mora bolje u nedelju protiv Nemačke u derbiju drugog kola Grupe E.

Leva strana terena sa Petrom Đorđićem i Nemanjom Ilićem delovala je odlično, raspucano. Posle 4:1 u petom minutu činilo se da će Orlovi da slave ubedljivo, ali budi se afrička reprezentacija, stiže na 7:7 i ima kontru za vođstvo.

Na golu je briljirao Vladimir Cupara, skinuo je već u prvih 30 minuta devet lopti Alžiru. Nije išlo Lazara Kukića, ali ga je sjajno odmenio mladi Stefan Dodić. Najbolji junior Evrope (samo 19 godina), napravio je dar-mar u poslednjih 10 minuta prvog dela igre, povezao napad koji je štucao sredinom prvog poluvremena. Sa dva vezana gola Uroša Borzaša, Srbija je u 28. minutu došla do najvećih +4 – 16:12. Đerona je promenio kompletnu bekovsku liniju, Đorđić-Kukić-Vejin, a osim odličnih Dodića i Borzaša, solidan je bio Miloš Orbović na desnom beku.

Treba napomenuti da je jedan od najboljih defanzivaca u našem timu Dragan Pešmalbek već u 18. minutu dobio dva isključenja. Promašili smo nekoliko zicera sa šest metara (Dragan Pešmalbek, Nemanja Ilić i Mijajlo Marsenić), ali sve nedostatke u napadu popravio je Cupara, kome su navijači klicali tokom većeg dela utakmice. Imala je naša selekcije podršku oko 50-ak navijača, dok je Alžiraca bilo bar duplo više.

U nastavku golom Vanje Ilića iz kontre u 38. minutu Srbija je stvorila + 5 – 22:17. Pre toga je dva pogotka delo Vukašina Vorkapića koj je odlično zamenio Radivojevića u nastavku. Kasnje se raspucao Đorđić, Đerona je često menjao, držao ritam. Prednost je rasla kako se meč približavao kraju. Sedmim golom Đorđića, Orlovi su poveli sa 26:19 u 45. minutu i tada je slomljen otpor petoplasirane selekcije Afrike. U finišu se razigrao Mijajlo Marsenić, pivotmen Srbije, koji je sa devet pogodaka bio najefikasniji igrač Orlova.

Cilj je ostvaren, upisani su prvi bodovi, ali ima mnogo rezervi u našoj selekciji pred duel s Pancerima, koji su dobili Katar sa 31:27 (18:13).

Na ovom meču, Đerona nije mogao da računa na nedovoljno oporavljenog Dejana Milosavljeva, dok su prekobrojni bili Ivan Popović i Jovica Nikolić. Svih 16 igrača u protokolu je bilo na terenu, koji su napustili uz taktove "Kalašnjikova".

SRBIJA – ALŽIR 36:27 (16:13)

KATOVICE – Dvorana: Spodek. Gledalaca: 1.500. Sudije: Mazeika i Gatelis (obojica Litvanija)

SRBIJA: Bomaštar (dve odbrane, sedmerac), Vorkapić 4, Borzaš 2, Abutović, Radivojević, N. Ilić 4, Pešmalbek 1, V. Ilić 2, Vejin 3, Kukić, Marsenić 9, Orbović 1, Milosavljević, Dodić 2, Đorđić 8, Cupara (11 odbrana, sedmerac).

ALŽIR: Gedbane (pet odbrana) Naim 3, Helal 2, Hičem 3 (3), Melazem, Nori Selim 4, Zemuči, Jasine, Kabeče 2, Sofijan, Kuri 1, Abdelkader 2, Arib 5, Ajub 4, Kermuče 1, Sami.

Semafor: 2:0 (2), 4:1 (5), 4:3 (6), 6:3 (8), 6:5 (11), 7:7 (13), 10:8 (17), 11:9 (20), 12:9 (21), 13:12 (24), 15:12 (26), 16:12 (28), 16:13 (30), 17:14 (32), 19:15 (35), 22:17 (38), 25:19 (44), 27:19 (46), 27:22 (50), 29:23 (53), 32:24 (56), 35:25 (59), 36:27 (60).

SVETSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠE U POLJSKOJ I ŠVEDSKOJ – 1. KOLO

GRUPA A (KRAKOV)

Čile - Iran 24:25 (11:13)

Španija - Crna Gora 30:25 (15:15)

GRUPA B (KATOVICE)

Francuska - Poljska 26:24 (14:13)

Saudijska Arabija - Slovenija 19:33 (8:16)

GRUPA C (GETEBORG)

Zelenortska Ostrva - Urugvaj 33:25 (17:11)

Danska - Belgija 43:28 (22:15)

rssRukometna reprezentacija SrbijeSvetsko prvenstvo u rukometuToni ĐeronaPetar ĐorđićStefan DodićNemanja IlićVladimir Cupara