""
""

Odakle Mateusu obraz da priča o nameštanju mečeva? Seća li se „Sramote iz Hihona“? (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | pet. 14.03.14. | 09:56

Slavni Nemac je zaboravio na sramotu koju su on, njegovi sunarodnici i Austrijanci priredili fudbalu pred očima celog sveta na Mundijalu u Španiji

Autobiografija Lotara Mateusa je i dalje tema koja potresa fudbalasku Srbiju. Direktne Mateusove optužbe da je Partizan igrao namešten meč sa Radom su uzburkale duhove. Iz Humske su sve brže bolje demantovali, ali nije jasno zašto ljudi iz Humske ne presaviju tabak i tuže Mateusa ako misle da su u pravu i da je sve bilo regularno. Mnogo je onih koji veruju Mateusovim rečima jer sumnje u regularnost mečeva u Superligi odavno postoje. Na čelnicima Partizana je da odbrane ugled kluba. Videćemo da li će neko u Partizanu pokušati da dokaže nevinost na optužbe Mateusa... Ili možda da neko iz FSS-a reaguje na ozbiljne optužbe o regularnosti fudbala u Srbiji?

Međutim, jedna druga stvar je zanimljiva kada se u pomene ime Lotara Mateusa i nameštanja mečeva.

Izabrane vesti

Slavni Nemac je poslednji čovek koji bi trebalo da drži lekcije o poštenju. On je svoj obraz davno prodao. Stariji ljubitelji fudbala možda znaju i koji je razlog za tako nešto. Mateus je bio deo folklora koji je fudbalu priredio jednu od najvećih sramota u istoriji ovog sporta. Mateus je igrao namešteni meč od koga se mnogim njegovim suanrodnicima želudac okretao zbog sramote koju im je priredila njihova reprezentacija. Dovoljno je reći: Hihon 1982. godine. Vajni i pošteni Nemci su mnogo pre Srba opoganili najlepšu sporednu stavr na svetu. I to pred očima celog sveta, na Mundijalu 1982. u Španiji. Meč između tadašnje Mateusove SR Nemačke i Austrije u Hihonu će ostati upamćen kao „Pakt  o neagresiji u Hihonu“ (Nichtangriffspakt von Gijon) ili „Sramota u Hihonu“ (Schande von Gijon).

Evo šta o sramoti u Hihonu piše tadašnji izveštač Politike, Gvozden Otašević:

„Igralo se na stadionu ’El molinjon’ u Hihonu na severu Španije, 25. juna 1982. godine pred 40.000 gledalaca, a događaje u grupi pratili su i izveštači Politikine kuće, među kojima i Slavko Trošelj i dolepotpisani. Sudio je Valentajn iz Škotske, a igrali su Šumaher, Kalc, Štilike, K. Ferster, Brigel, Dremler, Brajtner, Magat, Litbarski, Hrubeš (od 69. Fišer) i Rumenige (od 67. Lotar Mateus) za Nemačku, i Koncilija, Kraus, Pezej, Obermajer, Degeorgi, Hatenberger, Prohaska, Hintermajer, Veber, Šahner i Krankl za Austriju.

Sve se završilo već u 10. minutu kad su trojica odbrambenih igrača Austrije nepomično posmatrala dok Hrubeš postiže jedini gol, glavom. Posle toga više nije bilo igre. Preostalih 80 minuta lopta je kružila na centru, čas tamo čas ovamo, na bezbednoj udaljenosti od oba gola, više niko nije ni šutirao ka mreži, uz očaj gledalaca koji su čitavo drugo poluvreme povicima Fuera, fuera tražili da svi igrači napuste teren.

Neviđena bruka i sramota. Eberhard Stanjek, komentator nemačke državne televizije ARD, rekao je tokom prenosa:
Ovo što se događa na terenu nema veze sa fudbalom, ovo je strašno’, a zatim je zaćutao i do kraja utakmice nije prozborio ni reč, nije više komentarisao susret. Reporter austrijske televizije Robert Ziger, žalio se u prenosu da mora da radi komentatorski posao, ali je gledaocima u svojoj zemlji predložio da isključe televizore i tako reše problem. Bivši nemački reprezentativac Vili Šulc nazvao je fudbalere svoje zemlje gangsterima, španska štampa je izveštaj sa ovog skandala objavila pod naslovom El anšlus, a Fudbalska federacija Alžira hitno je uputila žalbu takmičarskom komitetu FIFA, tvrdeći da je susret lažiran i da mora biti poništen.

Međutim, na tankom se kola lome, istrage nije ni bilo. Ali su i FIFA i UEFA, baš od te utakmice, uvele pravilo da se svi susreti poslednjeg kola po grupama igraju istog dana u isto vreme. Nije ni bio potreban jači dokaz da su susedi lažirali utakmicu na Svetskom prvenstvu i na nečastan način prevarili Alžirce.

Skoro tri decenije kasnije, juna 2010. uči SP u Južnoj Africi, ugledni londonski dnevnik Gardijan objavio je veliki tekst posvećen prevari u Hihonu. Novinar Pol Dojl u članku pod nazivom Dan u 1982. kad je svet plakao zbog Alžira piše da je Alžir poslat kući najciničnijom smicalicom koja je ikad viđena.

Reporter iz britanske prestonice podseća da je u prvoj utakmici te grupe Alžir savladao Zapadnu Nemačku sa 2:1. Šta je prethodilo tom susretu? Dojl opisuje:
Brajtner, Rumenige i Štilike bili su sigurni u pobedu. Ne konferenciji za štampu uoči, jedan nemački igrač rekao je: Sedmi gol protiv Alžira posvetićemo našim ženama, a osmi našim kučićima, a selektor Jup Derval obećao da će uhvatiti prvi voz za Minhen ako Nemačka izgubi. Drugi fudbaler kazao je da protiv Alžira može da igra sa cigaretom u ustima. Derval na pripremnom sastanku pred utakmicu nije smeo da pusti kasetu da igrom Alžira, jer se bojao da će njegovi igrači, inače svetske zvezde u to doba, da ga ismevaju.

I pored neviđene brljotine Nemačka je stigla do finala Mundijala, ali je tu zasluženo zbrisana od Italije (3:1). Fudbalski hohštapleraj iz Hihona ostao je zabeležen do današnjih dana, blagodareći velikom klipu sa te utakmice na Ju tjubu, a i Vikipedija je posvetila jednu odrednicu lažiranom dvoboju u kojem je učestvovao i Lotar Mateus. Badava, uvek je sumnjivo kad neko govori o svom poštenju“, piše Politika.

Dakle, Mateus je zaboravio način na koji je sa svojim Nemcima priredio neviđenu fudbalsku sramotu. Ali po starom, dobrom običaju, Nemac voli da deli lekcije Srbima...

(FOTO: Action images)


tagovi

SuperligaSrbijaFK PartizannameštanjeLotar Mateus

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara