(Star sport)

Borjan je kralj penala u kvalifikacijama: Slovan visio, Srbin ga podigao, Vajs pogurao u drugo kolo

Vreme čitanja: 3min | sre. 19.07.23. | 21:54

Dalje ide i Ludogorec

Sredina je nova, Milan Borjan stari. Kako je navikao navijače Crvene zvezde, tako se predstavio pristalicama Slovana. U istorijskim almanasima će biti zavedeno ime dvostrukog strelca Vladimira Vajsa, međutim, jedan od ključnih poteza vrednih plasmana Slovana u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona napravio je srpski golman. Njegovom intervencijom još u uvodu revanša sa Sviftom prvak Slovačke je osigurao “nulu” i bezbrižno savladao prvu prepreku na put ka eliti. Tamo gde reprezentativac Kanade zna kako se ulazi.

U desetom minutu revanša u Luksemburu, Borjan je ukrotio udarac sa bele tačke Dominiku Stolcu, čime je Slovan odbio početni nalet ambicioznog domaćina, da bi ga razoružao u nastavku i sa 2:0 (prva utakmica 1:1) obezbedio mesto u narednoj fazi takmičenja.

Kakav je specijalista za penale Milan Borjan, naročito u kvalifikacijama za UEFA takmičenja, postaje jasno podsećanjem da je 2018. odbranio udarac Borisu Godalu iz Spartaka iz Trnave, 2021. bio uspešniji kad se naspram njega našao Ćibrijan Deak iz Kluža, prošlog leta bio uspešniji od Doleva Hazize iz Makabi Haife, a na sve to valja imati na umu antologijsku noć u Kopenhagenu, kad je zablistao u penal-seriji. Pre sedam dana ga je matirao upravo Stolc, ali golmani najbolje uče na osnovu iskustva, pa mu se sad revanširao. Snimak pogledajte OVDE.

Taj detalj s početka meča nije sprečio autsajdera da napada, Svift je i posle toga bio bolji rival, zabeležio više udaraca, kontrolisao dešavanja na terenu, ali je Slovan imao Borjana, sposobnog da skupio devet odbrana. Kako to obično biva, ekipa koja odoli dobije šansu da zapreti. Gosti su imali dve. Obe sa 11 metara. Baš na strani odakle je pucao Stolc odgovornost je preuzeo Vladimir Vajs i sa dva mata u razmaku od sedam minuta omogućio sastavu za koji je igrao i Aleksandar Čavrić da ode na megdan Zrinjskom.

Daleko teži zadatak, makar na papiru, čekao je Ludogorec. Dva gola zaostatka iz prvog duela sa Balkanijem nametnula su mu obavezu s kojom se nije lako nositi, naročito ne u letnjem fudbalu, međutim, najbolji tim Bugarske je pokazao da je, makar na ovom nivou, dorastao zadatku - 4:0.

Prepolovio je zaostatak već u četvrtom minutu, do kraja prvog dela vratio dvomeč u egal, a kad je početkom drugog poveo bilo je jasno da može da sprema taktiku za obračune sa ljubljanskom Olimpijom. Dva gola za tim iz Razgrada postigao je Bernard Tekpeti, da bi posle momka iz Gane poentirali Argentinac Matijas Tisera i Brazilac Kajo Vidal.

KVALIFIKACIJE ZA LIGU ŠAMPIONA - 1. KOLO (REVANŠI)

Struga – Žalgiris Viljnus 1:2 (0:0) – prvi meč 0:0