Evropski klubovi izgubili 7.000.000.000 evra, a plate sve veće
Vreme čitanja: 3min | čet. 03.02.22. | 14:00
Stanje neodrživo, smatraju u Nionu
Pandemija korona virusa žestoko je pogodila ceo svet, pa tako i fudbalsku industriju koja je u poslednje dve godine ostala bez 7.000.000.000 evra, iako su tokom tog perioda plate igrača porasle za dva odsto na rekordnih 11.900.000.000.
Elitni klubovi, njih 711, pretrpeli su gubitke u vrednosti od 4.000.000.000 evra u 2021, odnosno 3.000.000.000 u godini ranije. Većina gubitaka nastala je zbog praznih tribina, pri čemu su prihodi od prodaje karata pali za 88 odsto u sezoni 2020-2021. Prihodi od transfera takođe su pali za 40 procenata.
Izabrane vesti
Britanski mediji navode da je u izveštaju UEFA koji obuhvata 724 kluba iz 54 najkvalitetnija šampionata u Evropi, navedeno da će oko 900.000.000 evra biti vraćeno emiterima dok je prihod od sponzorstva opao za 1.700.000.000.
Predsednik UEFA Aleksander Čeferin, međutim, rekao je da ima razloga za optimizam sa povratkom navijača na stadione.
“Jedna lekcija u poslednje dve godine bila je da evropski fudbal može da prevaziđe egzistencijalne izazove kao što je pandemija samo ako pokaže solidarnost i radi zajedno. Ovaj izveštaj pruža otrežnjujuće detalje o izazovima nakon pandemije koji nas očekuju. Ali bez obzira da li će pandemija da se nastavi ili ne, evropski fudbal će ostati jak, stabilan i ujedinjen u 2022“, poručio je Čeferin.
Prema pisanju Gazeta delo Sporta, pomenute lige ostvarile su rekordni prihod od 23.000.000.000 evra u 2019. godini, ali je u sezonama kasnije došlo do ogromnog pada.
Istovremeno, rashodi, plate i provizije nisu smanjeni. Među ligama najvišeg ranga, Serija A je jedna od najlošije plasiranih.
Od 2019. do 2020. izgubila je 21% prometa. Brojke za 2021. još nisu zvanične, ali prognoze UEFA ukazuju na pogoršanje krize. Očekuje se da će 2021. italijanski fudbal izgubiti još 18%. Ukupna cifra tokom pandemije rezultirala bi gubitkom od 26%. U istom periodu, La Liga i Bundesliga su pale za 19%, Premijer liga za 21%. Od Italije bi samo Francuska (29%) prošla gore.
Italijanski prvoligaši su u 2018. godini imali promet od 2.300.000.000. U 2019. ta cifra je narasla 2.600.000.000, a u 2020. je bila 2.052.000.000. Nije samo promet opao. Prvi put otkako postoji finansijski fer-plej, računi su ponovo u minusu. Od 2013. godine bilans je uvek bio pozitivan (u 2019. godini profit je bio 906.000.000), ali je 2020. završena sa gubitkom od preko 900.000.000 evra.
Prve brojke iz 2021. ukazuju na gubitke od 299.000.000. Pošto su u istom periodu 2020. klubovi Serije A bili na oko 256.000.000 minusa, može da se očekuje još jedan milijarderski kolaps. Problem se neizbežno odnosi na raspodelu sredstava. Prošle godine 91% prihoda otišlo je na plate igrača (56%), tržišne troškove (18%) i plate tehničkog i administrativnog osoblja (17%).
U međuvremenu su se stadioni u Italiji ispraznili, pa punili, pa praznili... Cifre su kako italijanski dnevnik navodi - zastrašujuće. U sezoni 2020/2021 samo 6.800.000 gledalaca je bilo na stadionima, što je 90,8 odsto manje nego godinu ranije koja je i pored kovida zatvorena sa skoro 74.000.000 prihoda od karata, a u sezoni 2018/2019 ta brojka je bila čak 105.000.000.






.jpg.webp)

