Crvena zvezda - Rendžers 2007. godine (©MN Press)
Crvena zvezda - Rendžers 2007. godine (©MN Press)

Gde su, šta rade igrači Rendžersa iz 2007: Naćo Novo vlasnik bara i tabadžija, Bizli nudi Damarkus nakit

Vreme čitanja: 9min | uto. 08.03.22. | 08:53

Golman Makgregor ponovo će biti prepreka napadačima Crvene zvezde. Ima tu i novinara, trenera

Sezona 2007/2008. ostaće upisana kao jedna od najuspešnijih na međunarodnoj sceni u istoriji Glazgov Rendžersa. Slavni škotski klub stigao je do finala tadašnjeg UEFA kupa (danas Lige Evrope) u kom je, ipak, poražen od Zenita 0:2.

U drugo po važnosti evropsko takmičenje Rendžers se plasirao zauzevši treće mesto u grupi Lige šampiona; iza Barselone i Liona, a ispred Štutgarta. Na putu ka eliti tim iz Glazgova eliminisao je prvo Zetu (2:0, 1:0), pa Crvenu zvezdu (1:0, 0:0).

Izabrane vesti

Dvomeč sa crveno-belima rešen je pogotkom španskog napadača Naća Nova u 90. minutu okršaja na Ajbroks stadionu, pošto u revanšu nije bilo golova. U Beograd su gosti doputovali bez napadačkih ambicija, jedini cilj bio im je da sačuvaju mrežu i uspeli su u tome. Crvena zvezda je imala inicijativu, stvorila nekoliko šansi, najčešće je pretio Igor Burzanović, ali bez konkretnog učinka. Golova nije bilo, pa se Rendžers domogao Lige šampiona u kojoj je početkom 21. veka i bio čest učesnik.

Srpski i škotski predstavnik dosad su se sastali sedam puta. Tri utakmice igrane su u šesnaestini finala Kupa šampiona za sezonu 1964/65, pošto se tada nije računao gol u gostima, već je pobednika odlučivala majstorica. Bio je to škotski klub.

Revanš je usledio slavne sezone po Beograđane - 1990/1991, kada su se Policajci iz Glazgova našli na putu Crvenoj zvezdi ka pohodu na krov Evrope. U dvomeču osmine finala crveno-beli su ih savladali 3:0 u Beogradu, dok je u Glazgovu bilo 1:1.

Potom su odigrani pomenuti okršaji iz 2007, a novi susret Crvene zvezde i Rendžersa gledaćemo ovog marta u osmini finala Lige Evrope. Prvi meč je u četvrtak u Škotskoj (21.00, TV Arena Sport, RTS), a revanš 17. marta na stadionu Rajko Mitić.

U susret tim mečevima, škotski mediji prisetili su se generacije koja je stigla do finala UEFA kupa. Tačnije, novinar portala Fudbal Škotska, Mark Mekdugal osvrnuo se na to gde su danas i šta rade fudbaleri Rendžersa koji su u sezoni 2007/2008. savladali Crvenu zvezdu u poslednjem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona.

Jedan je i dalje na terenu i ponovo će biti poslednja prepreka napadačima beogradskog kluba.

Alan Makgregor (golman)

Ima 40 godina, ali i dalje je prvi izbor za mesto među stativama. U međuvremenu je branio za Bešiktaš, Hal i Kardif, a 2018. se vratio u Glazgov. Imao je neka blistava izdanja prošle sezone u pohodu na titulu, ali je u poslednje vreme kritikovan. Ipak, Đovani van Bronhorst i dalje veruje u iskusnog čuvara mreže.

Alan Mekgregor (©MN Press)Alan Mekgregor (©MN Press)

Alan Haton (desni bek)

U vreme mečeva sa Zvezdom igrao je svoju poslednju sezonu za Rendžers i u prvih šest meseci bio najbolji igrač tima. U januaru je prešao u Totenhem za 13.000.000 evra, a kasnije igrao za Sanderlend, Aston Vilu, Notingem Forest, Majorku i Bolton.

Bivši reprezentativac Škotske danas radi kao stručni konsultant za BBC tokom mečeva Aston Vile, dok ga je BT Sports angažovao za evropske utakmice Rendžersa.

Karlos Kueljar (štoper)

Proveo je samo godinu dana u Glazgovu po dolasku iz Osasune, ali je za to vreme odigrao čak 65 utakmica i postao rekorder slavnog kluba po broju nastupa u jednoj sezoni. Potom je igrao za Aston Vilu, Sanderlend, Norič, Almeriju, te nekoliko izraelskih klubova. Karijeru je završio 2019, a osim toga da je 2015. postao vegan, nema mnogo podataka o njemu. Nedavno je na Instagramu čestitao aktuelnoj generaciji Rendžersovih fudbalera eliminaciju Borusije Dortmund, a klub je saopštio da će 26. marta biti u timu bivših Rendžersovih asova koji će povodom 150. rođendana Policajaca igrati protiv nekadašnjih svetskih asova u revijalnoj utakmici na Ajbroksu.

KO OSVAJA LIGU EVROPE? KVOTA NA ZVEZDU - 65

Dejvid Vir (štoper)

Posle pet godina u klubu, 2012. je napustio Rendžers i posvetio se trenerskoj karijeri. Počeo je u mlađim kategorijama Evertona, za koji je igrao pre povratka u rodnu u Škotsku, a zatim samostalno vodio Šefild Junajted. Na klupi tadašnjeg trećeligaša debitovao je pobedom nad Nots Kauntijem, ali ekipa potom nije slavila u narednih 12 mečeva. Usledio je otkaz, pa asistiranje Marku Vorbartonu u Brentfordu i Rendžersu. Drugi mandat na Ajbroksu, u ulozi pomoćnog trenera, obeležen je kontroverzom, pošto je tandem 2015. potpisao trogodišnje ugovore, 2016. ih produžio na još godinu dana, ali je klub 2017. saopštio da su podneli neopozive ostavke. Iako su oni to demantovali, došlo je do razlaza. Prešli su u Notingem Forest u kom se nisu dugo zadržali, da bi Vir aprila 2019. postao direktor u Brajtonu zadužen za praćenje mladih igrača na pozajmicama u inostranim klubovima.

Kirk Brodfut (levi bek)

I dalje je aktivan fudbaler. Ima 37 godina i nastupa za škotskog drugoligaša Invernes Kalej Tistl. Protiv Crvene zvezde u Glazgovu je igrao levog beka, mada mu je primarna pozicija štoper, dok je u Beogradu bio na klupi. Iz Rendžersa je otišao 2012. kada je klub usled finansijskih problema izbačen u treću ligu, a potom je nastupao za Blekpul, Roteram, Kilmarnok (u dva navrata) i Sent Miren. Prošlog leta je potpisao jednogodišnji ugovor sa IKT-om.

Li Mekaloh (desno krilo)

Protiv Crvene zvezde je igrao jednu od svojih prvih utakmica za Rendžers po dolasku iz Vigana za 3.330.000 evra. Ovaj univerzalac igrao je uglavnom defanzivno, ali mu nisu bile strane ni uloge napadača, pa ga je trener Volter Smit za prvi duel sa crveno-belima koristio kao desno krilo.

Bio je jedan od retkih seniora koji su ostali u klubu 2012. kada je proglašen bankrot i ekipa izbačena u treću ligu. Postao je i kapiten, a otišao je 2015. u Kilmarnok gde je kratko igrao, pa postao trener. Od leta 2020. je pomoćnik Robiju Nilsonu u Hartsu.

Li Mekaloh (©Reuters)Li Mekaloh (©Reuters)

Brahim Hemdani (defanzivni vezni)

Alžirac rođen u Francuskoj odigrao je108 utakmica za Rendžers, a aprila 2007. u izboru navijača proglašen je za najboljeg igrača sezone. Briljirao je na međunarodnoj sceni, ali ne i u prvenstvu Škotske. Stigao je 2005. kao slobodan igrač po isteku ugovora sa Olimpik Marseljom, a poslednje što se može naći o njemu je da se vratio na Velodrom da radi sa igračima mlađih kategorija.

Beri Ferguson (defanzivni vezni)

Bio je dete kluba i kapiten. Sa samo 26 godina postao je član Rendžersove Kuće slavnih. Finale UEFA kupa protiv Zenita bila mu je jubilarna 400. utakmica, ali rastanak sa Policajcima nije bio lep. Zbog pijanstva sa saigračem Alanom Mekgregorom tokom reprezentativnih obaveza, koje je dovelo do nedoličnog ponašanja, aprila 2009. skinuta mu je kapitenska traka i u nacionalnom timu i u klubu, a takođe je izgubio mesto u startnoj postavi Rendžersa. Otišao je u Birmingem, potom igrao i za Blekpul, da bi karijeru završio u škotskom niželigašu Klajdu. Tamo je započeo trenersku karijeru, ali nije dogurao do viših rangova. Posle Klajda vodio je Kelti Harts i Aloa Atletik, do pre mesec dana.

Ferguson je, takođe, kolumnista za škotski Dejli Rekord.

Beri Ferguson (©Reuters)Beri Ferguson (©Reuters)

Kevin Tomson (centralni vezni)

Stigao je u Rendžers januara 2007. iz Hibernijana, u kom je ponikao, na insistiranje trenera Voltera Smita za nešto više od 2.000.000 evra. Povrede kolena značajno su mu uticale na karijeru, a po odlasku u Midlsbro leta 2010. ponovo se susreo sa zdravstvenim problemima zbog kojih je za dve godine odigrao 44 utakmice. Iz Engleske se vratio u Škotsku, u svoj Hibs, igrao je i za Dandi, da bi 2016. završio karijeru.

Tomson se potom posvetio trenerskom poslu, radio je u Rendžersovoj školi i vodio B tim, a prošlog leta je nasledio nekadašnjeg saigrača Berija Fergsona u Kelti Hartsu, s kojim je trenutno prvi na tabeli četvrte lige.

Damarkus Bizli (levo krilo)

Kidao je živce Amerikanac navijačima Crvene zvezde svojim čestim padanjem po terenu bez faula, ali iako ne tada, povrede mu zaista jesu uticale na karijeru. Za tri godine u Glazgovu odigrao je samo 30 mečeva.

Bio je igrač utakmice protiv Liona u Ligi šampiona kada je namestio dva i dao jedan gol u pobedi 3:0, ali se povredio protiv Štutgarta zbog čega je pauzirao sve do finiša sezone. Škotsku je zamenio Nemačkom leta 2010, ali se ni u Hanoveru nije naigrao, pa je posle godinu dana otišao u Meksiku, a onda nazad u Sjedinjene Američke Države.

Bizli je po završetku igračke karijere postao suvlasnik američkog niželigaša Fort Vejna iz rodne Indijane, a u Glazgovu ima juvelirnicu sa suprugom u kojoj se, čak, može naći Damarkus kolekcija nakita za muškarce i žene.

Slavlje Rendžersovih fudbalera (©Reuters)Slavlje Rendžersovih fudbalera (©Reuters)

Žan-Klod Darševil (špic)

Dolazak Voltera Smita na klupu bio je "treća sreća" za Rendžers da dovede francuskog napadača kog je Bordo leta 2002. platio Lorijanu 9.000.000 evra. Htela su ga i prethodna dva trenera Policajaca, Aleks Mekliš i Pol le Gven, ali ga je Smit dobio i to bez obeštećenja.

Svojevremeno mladi reprezentativac Francuske, a potom reprezentativac Francuske Gvajane brzo je postao ljubimac navijača na Ajbroksu. Uglavnom je ulazio s klupe - jedini ceo meč koji je odigrao tokom godinu i po dana u Rendžersu bio je poraz od Zenita 0:2 u finalu UEFA kupa - ali je i kao džoker dao nekoliko važnih golova i stigao do 15 pogodaka i 10 asistencija u 53 nastupa.

Pamtiće ga navijači škotskog kluba, ipak, najviše po promašaju praznog gola u meču sa Lionom, posle čega je dobio crveni karton zbog gaženja Kima Kalstroma, pa je suspendovan za naredne tri utakmice na međunarodnoj sceni. Propustio je dvomeč sa Panatinaikosom i prvi duel šesnaestine finala UEFA kupa protiv Verdera.

Posle Rendžersa vratio se u Francusku, igrao za Valensijen i Nant, pa u grčkoj Kavali, odakle je otišao u rodnu Francusku Gvajanu, gde je i završio karijeru 2014. godine.

U intervjuu 2018. najavio je da će ići u Francusku da se školuje za trenera, a januara 2022. postao je selektor Francuske Gvajane.

Naćo Novo (rezerva, desno krilo)

Španac se ispostavio kao centralna figura dvomeča Crvene zvezde i Rendžersa. Njegov gol u 90. minutu prvog meča, i to po ulasku s klupe u 65, rešio je učesnika grupne faze Lige šampiona.

Novo je kasnije te sezone bio i strelac u 81. minutu atinskog duela šesnaestine finala UEFA kupa za 1:1, a upravo je taj gol u gostima presudio da Rendžers prođe. Pogodio je zatim i odlučujući šut u penal-seriji sa Fiorentinom u polufinalu, posle dva meča bez golova.

Iako je imao blistave momente u Glazgovu, karijera mu posle Rendžersa nije išla uzlaznom putanjom. Nakon šest godina na Ajbroksu vratio se u Španiju, u Sporting Hihon, pa je igrao za Legiju iz Varšave, a onda neke manje poznate klubove iz Škotske, Engleske i SAD. Kopačke je izuo u Severnoj Irskoj, posle sezone u dresu Glentorana, a nedavno je tamo pokušao i da započne trenersku karijeru na klupi Ardsa, ali je klub izabrao drugog kandidata.

U međuvremenu, Naćo Novo je bio vlasnik bara NN10 u Glazgovu, čije je vođenje februara 2020. prepustio saradniku kako bi se u potpunosti posvetio trenerskom poslu.

Uspeo je Španac i da se nađe u centru pažnje marta 2020. zbog snimka ulične tuče koji se proširio društvenim mrežama, a na kom se jasno vidi "u akciji". Nije se baš proslavio udarcima.

Trenutak kada Naćo Novo pored Gaja daje gol Ranđeloviću (©Reuters)Trenutak kada Naćo Novo pored Gaja daje gol Ranđeloviću (©Reuters)

Danijel Kuzan (rezerva, špic)

Bivši reprezentativac Gabona već je imao 30 godina kada je leta 2007. stigao u Rendžers i bogato iskustvo iz Francuske, gde je nosio dresove Le Mana i Lansa. Samo šest meseci po dolasku u Glazgov pojavila se ponuda Fulama, koji je ponudio 3.250.000 evra koliko je glasila izlazna klauzula, ali se ona odnosila na letnji prelazni rok, pa je Rendžers odbio ponudu.

Kako se bližio kraj sezone, Kuzan je postajao sve nervozniji. U revanšu polufinala UEFA kupa sa Fiorentinom glavom je udario protivničkog igrača i dobio direktan crveni karton. Isto je učinio nekoliko dana kasnije protiv Dandi Junajteda, ali je uprkos izlivima besa ostao u klubu za početak sezone 2008/2009.

Zablistao je u avgustovskom Old Firmu sa Seltikom postigavši vodeći pogodak u pobedi Rendžersa 4:2, međutim, nije dočekao kraj utakmice na terenu. U 75. minutu dobio je drugi žuti karton.

Nekoliko dana kasnije Gabonac je prodat Halu za, nezvanično, nešto manje od 2.000.000 evra.

Igrao je potom za grčku Larisu, pa se vratio u domovinu gde je završio karijeru 2014. i postao generalni menadžer reprezentacije Gabona, a četiri godine kasnije i selektor. Nije se, ipak, dugo zadržao u toj ulozi.


tagovi

Liga EvropeGlazgov RendžersFK Crvena zvezda

Obaveštavaj me

FK Crvena zvezda

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara