Fudbaleri Viljareala (Reuters)

Hajduk dobio lekciju fudbala u Španiji, teško da će Poljud videti evropsku jesen i posle 12 godina

Vreme čitanja: 3min | čet. 18.08.22. | 22:37

Viljareal sa kombinovanim timom razbio Bile na krilima iskusnog novajlije

Po običaju, letnja euforija u Splitu je ugašena posle nekoliko nedelja. Hajduk skoro izvesno ni nakon 12 godina neće igrati u grupnoj fazi nekog evropskog kupa. To se može reći već sada iako revanš plej-ofa za Ligu konferencije na Poljudu još nije ni odigran.

Viljareal je večeras sa kombinovanim timom na svom terenu deklasirao splitske Bile 4:2 i praktično rešio dileme oko plasmana u grupnu fazu i pre revanša u Splitu. Španci su meč počeli bez nekoliko nosilaca igre poput golmana Ruljija, štopera Toresa i Albiola, vezista Pareha i Lo Selsa, napadača Pina... Ali i njihove zamene su se pokazale prejakima za goste iz Hrvatske.

Eliminacija portugalske Vitorije Gimaraiš u prethodnoj rundi pojačala je nade Hajduka da može do iznenađenja protiv polufinaliste Lige šampiona, ali se ispostavilo da je razlika u klasi ogromna. Hajduk očigledno još nema kvalitet i kapacitet da pravi iznenađenja u Evropi kao što to iz godine u godinu radi njihov ljuti rival Dinamo.

Tračak nade za Splićane se ukazao već posle dva minuta utakmice na Madrigalu. Brzu tranziciju i šut Livaje sa distance je golom krunisao talentovani Stipe Biuk koji je sa peterca skrenuo loptu u mrežu Žute podmornice. I to je bilo to... Žuta podmornica je torpedovala Majstora sa mora!

Viljareal nije paničio, uzeo je loptu i počeo da plete mrežu. Španci su kontrolisali utakmicu i bilo je pitanje trenutka kada će izjednačiti. Čekali su do 14. minuta. Veteran Hose Morales koji je ovog leta došao u Viljareal kao slobodan igrač posle osam godina u lokalnom rivalu Levanteu je pokazao da ima kvalitet za ovaj klub i Evropu. Prošetao se kroz odbranu Hajduka i pored trojice gostujućih fudbalera pogodio suprotan ugao.

Potpuni preokret je usledio samo pet minuta kasnije. Najbolji Hajdukov igrač Marko Livaja je nespretno udario loptu glavom i postigao autogol.

Potom je desnokrilni napadač Semjuel Čukvueze počeo da vadi dušu na pamuk odbrani Hajduka. I dobru igru krunisao sjajnom asistencijom za Moralesa u 36. minutu. Potpuni debakl Hajduka je potpisao španski reprezentativac Đerar Moreno golom u nadoknadi prvog poluvremena posle kontre domaćih i asistencije sjajnog Moralesa.

U nastavku je Žuta podmornica spustila gas, kontrolisala utakmicu, a trener Emeri je iskoristio priliku da izmenama blindira rezultat i odmori neke igrače. Ipak, nije uspeo da sačuva vođstvo od tri gola razlike pošto je Mandi u 81. minutu neopreznim udarcem laktom skrivio penal nad Nikolom Kalinićem koji je Fosati pretvorio u drugi gol Splićana i makar sačuvao snove o čudu na Poljudu za sedam dana. Očekuje se pun stadion i paklena atmosfera, ali Viljareal je previše kvalitetan tim da ispusti ovoliki kapital.

LIGA KONFERENCIJE – PLEJ-OF (PRVI MEČEVI)

Jurgorden - APOEL 3:0 (1:0)