
Holanđani nam otimaju Rišaira: Groningen vrši pritisak, Srbija će se boriti do kraja!
Vreme čitanja: 3min | čet. 29.08.13. | 12:57
Mitar Mrkela pomoćnik direktora reprezentativnih selekcija tvrdi da postoje veliki pritisci na talentovanog Živkovića koji je bio prihvatio poziv da obuče dres Orlića. Srbija se izborila za Špoljarića, Janjatovića i jednog od braće Modića
Srbija i Holandija vode rat za Rišaira Živkovića! Tamnoputi Srbin iz Holandije kojeg smatraju jednim od najvećih talenata današnjice je postao prioritet fudbalskih saveza Holandije i Srbije. Vihorno 16-godišnje krilo Groningena o kojem ste imali priliku da čitate u našoj rubrici „Srpski sinovi“ trpi velike pritiske Holanđana da igra za njih umesto za Srbiju.
Izabrane vesti
Podsetimo, Rišairo je dete Holanđanina sa Holandskih Antila i Srpkinje. Rođen je i odrastao u Holandiji u srpskoj porodici, pošto je otac napustio porodicu kada je on bio beba, a sa 16 godina je postao najmlađi debitant u istoriji Groningena. Već tada je skrenuo pažnju brojnih fudbalskih stručnjaka, a u ovoj sezoni je zablistao i postigao dva gola za Groningen u holandskom šampionatu što ga je učinilo jednim od najmlađih strelaca u istoriji Eredivizije.
U FS Srbije tvrde da su se najozbiljnije pozabavili temom „Rišairo“ i da već godinu dana traju pregovori da Živković obuče dres Srbije. On je na to pristao, iako se na početu nećkao, ali Holanđanini su izvršili pritisak i naterali ga da promeni mišljenje.
„Skoro godinu dana su trajali kontakti sa Živkovićem i njegovom porodicom i on je bio doneo odluku da igra za omladinsku reprezentaciju Srbije. Krenuli smo u postupak dobijanja srpskih papira, a on je pre mesec dana u konzulatu u Hagu i zvanično zatražio srpsko državljanstvo. Ipak, pošto je počeo da igra sjajno za Groningen, u Holandiji se podigla velika prašina i preko Gorningena su počeli da vrše ogromne pritiske na njega da izabere Holandiju pre Srbije, tako da je on na kraju i popustio. Pozvan je za naredne mečeve Holandije protiv Belgije i Nemačke i igraće za njih. Ipak, mi ne odustajemo i borićemo se do kraja za Rišaira. On nije izgubljen za Srbiju i daćemo sve od sebe da ga ubedimo da u sledećoj reprezentativnoj kategoriji promeni dres“, kaže za MOZZART Sport Mitar Mrkela, pomoćnik direktora reprezentativnih selekcija pri FS Srbije.
Živković nije jedini od „Srpskih sinova“ oko kojega se vodi borba sa drugim savezima. Juče smo pisali da je krilo Milana Mihael Modić pristao da zaigra za kadetsku reprezentaciju Srbije, dok je njegov stariji brat Andrej, ("desetka" u mladom timu Rosonera) reprezentativac Bosne i Hercegovine.
„Mihael je odlučio da igra za Srbiju i drago nam je zbog toga. Što se Andreja tiče on je već počeo kvalifikacioni ciklus u reprezentaciji BiH, ali mi se nadamo da će i on u sledećem ciklusu promeniti mišljenje i da će zaigrati sa Srbiju poput njegovog brata. FS Srbije čini sve da talentovanu decu iz dijaspore obuče u naš dres. Tako smo uspeli da dovedemo Špoljarića iz Atletika, tako će i Janjatović koji je igrao za Nemačku, uskoro postati član mlade reprezentacije Srbije.“
Mrkela ističe da dovođenje talentovane dece iz inostranstva nije nimalo jednostavan posao.
„Veliki je broj naših klinaca po inostranstvu, imamo podatke o njima, informišemo se što od stručnjaka, što od medija. Ali, morate da znate da vođenje brige o njima nije nimalo jeftin proces i da košta. Sa druge strane mi imamo našu decu iz Srbije koju mnogo bolje poznajemo i koju ne smemo da zapostavimo. To naravno ne znači da su nekom iz inostranstva zatvorena vrata reprezentacije, jer želimo da za Srbiju igraju najbolji.“
U prethodnih godinu dana MOZZART Sport je jednom nedeljno u serijalu „Srpski sinovi“ objavljivao imena i životne priče desetine talentovanih fudbalera iz dijaspore koji bi mogli da zaigraju za Srbiju. Da li ste vi u FSS pratili taj serijal?
„Iskren da budem, nismo. Prvi put sada čujem, ali obećavam da ćemo u budučnosti pratiti jer moćemo da sakupimo neke korisne informacije. U inostranstvu je veliki broj naših klinaca na „-ić“. Ali, neki od njih neće da igraju za Srbiju, neki nemaju državljanstvo, a neki jednostavno nemaju dovoljan kvalitet, istakao je Mrkela.
(FOTO: MN Press)