Slavlje fudbalera AZ Alkmara (©AFP)

Imamo sve učesnike plej-ofa: AZ se iživljavao nad Dandijem, Leh i Rapid strahovali i u produžecima

Vreme čitanja: 4min | čet. 11.08.22. | 23:14

Žil Visente rutinski do prolaza dalje

Sada znamo sve učesnike plej-of faze kvalifikacija za Ligu konferencije! U poslednjim utakmicama večeri nije bilo iznenađenja, pa su tako svi favoriti opravdali očekivanja, uključujući i CSKA iz Sofije koji je nadoknadio gol minusa u Dablinu i savladao Sent Patriks.

AZ Alkmar nije dozvolio da se ponovi bruka u revanšu, pa je na Dandijevih 1:0 iz prvog meča odgovorio rafalnom paljbom – pet za poluvreme, šest sedam ukupno!

AZ je zahvaljujući hladnokrvnosti Vangelisa Pavlidisa i Tijanija Rajndersa izrešetao gol škotskog kluba i praktično za 15 minuta prebrinuo pitanje prolaska u nokaut fazu. Mirovale su mreže do 21. minuta, a onda je u narednih dvadesetak golman Dandija morao čak pet puta da vadi loptu i šalje je na centar igrališta. Smenjivali su se Pavlidis i Rajnders na listi strelaca za prva četiri gola, da bi zatim Hakon Evjen pred sam kraj poluvremena potvrdio ambicije AZ i sa kolikom željom za naplatom računa su fudbaleri domaćeg sastava ušli u meč.

Na 6:0 povisio je Dani De Vit već u prvom napadu drugog dela susreta, da bi konačnih 7:0 postavio Majkel Lado u 74. minutu. Tako je holandski sastav zakazao dvomeč sa Žil Visenteom za prolaz u grupnu fazu. Portugalski tim je posle 1:1 sa Rigom u Letoniji na svom terenu bio bolji rezultatom 4:0 (3:0) i praktično već do odlaska u svlačionicu na veliki odmor obezbedio prolaz dalje.

Domaćin je 16. minutu dobio poklon od Ngonde u vidu autogola, da bi nekoliko trenutaka kasnije Kevin Viljodres duplirao vođstvo, a Fran Navaro u nadoknadi omogućio svima na stadionu mir sa kojim se dočekao nastavak susreta... Upravo je Navaro sa bele tačke u 76. minutu doneo novu radost domaćim pristalicama i zaokružio veče pogodaka.

Leh je u Poznanju giljotinu izbegao tek u produžecima. Vikingur je bio mnogo više od tvrdog oraha za poljski sastav, a pogodak naše gore lista Danijela Đurića u petom minutu nadoknade drugog poluvremena umalo je doveo fudbalere Leha u stanje potpunog šoka... Na kraju je domaćin slavio sa 4:1, dok je nakon 90 minuta bilo 2:1.

Odlično je počeo utakmicu Leh i pogotovo je bez greške odigrao drugu polovinu prvog poluvremena, kada su Mikael Išak i Kristofer Velde doveli svoju ekipu do vođstva koje ne samo da je precrtalo minimalan poraz iz prvog meča, već i garantovalo prolaz dalje.

Koliko je malo falilo Lehu da ispusti prolaz dalje najbolje je pokazao Đurićev pogodak duboko u nadoknadi, kada je delovalo da Islanđani mogu da naprave senzaciju. To se ipak nije dogodilo pošto je Leh krenuo na sve ili ništa i rizik se potpuno isplatio. Rezervista Marčvinski je u 96. minutu povisio na 3:1, da bi Afonso Sousa prvo ispustio udarac sa bele tačke, da bi se ubrzo ispravio i definitivno odveo Leh dalje.

Poput Leha i fudbaleri Rapida su morali tek u dodatnih pola časa fudbala da overe kartu za poslednju rundu predigre za Ligu konferencije. Posle 1:2 u Bakuu Rapid je kod kuće slavio 2:0, ali je u 90 minuta bilo samo 1:0 i to posle gola Marka Grula u 67. minutu. Hitac vredan prolaza obezbedio je Ferdi Drojf u 112. minutu.

KVALIFIKACIJE ZA LIGU KONFERENCIJE – 3. KOLO (REVANŠ UTAKMICE)

Gzira - Volfzberger 0:4 (0:2) - prvi meč 0:0

B36 Toršavn – Viborg 1:2 (0:0) - prvi meč: 0:3

Vitorija Gimarais - Hajduk Split 1:0 (1:0) - prvi meč 1:3

Kizilžar - APOEL 0:0 - prvi meč 0:1

Tobol - Zrinjski 1:1 (0:1) - prvi meč 0:1

Rakov - Spartak Trnava 1:0 (0:0) - prvi meč 2:0

Bazel - Brondbi 3:1 penalima (2:1, 2:1, 1:0) - prvi meč 0:1

Kluž - Šahtjor Soligorsk 1:0 (1:0) - prvi meč 0:0