Dejan Joveljić (©Reuters)

Meč karijere Dejana Joveljića, ispisao istoriju MLS-a (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | pon. 30.05.22. | 03:17

Nekadašnji napadač Crvene zvezde za 33 minuta na terenu postigao dva gola i imao dve asistencije što nikada nije pošlo za nogom nekom rezervisti u najboljoj ligi SAD-a. Galaksi počistio Ostin sa 4:1

Amerikanci pišu ode o Nikoli Jokiću, a „preko bare“ će tek da čuju za Dejana Joveljića. Nekadašnji napadač Crvene zvezde odigrao je meč karijere u pobedi Los Anđeles Galaksija protiv Ostina sa 4:1 u MLS šampionatu.

Samo 33 minuta na terenu bilo je dovoljno Joveljiću da ispiše istoriju najbolje lige u SAD-u. Učestvovao je u sva četiri pogotka tima iz Grada anđela. Dva puta je pogodio mrežu i imao dve asistencije, što pre njega nije uspelo nijednom rezervisti u MLS-u. Takođe, Srbin je prvi igrač koji je učestvovao kod četiri gola Galaksija još od Zlatana Ibrahimovića iz jula 2018. godine.

Mirisalo je na još jedan neuspeh Galaksija, koji je u prethodna tri kola sakupio samo bod. Gosti iz Teksasa su poveli u 53. minutu pogotkom Urugvajca Dijega Fagundeza, a trener domaćeg tima Greg Veni nije imao izbora, gurnuo je u vatru džokera – Dejana Joveljića. Konačno je kormilar Galaksaija upario u špicu Srbina s prvom zvezdom tima, Meksikancem Havijerom Ernandezom Čičaritom i to se pokazalo kao pravi potez. Joveljiću je sve polazilo od noge za nešto više od pola sata na terenu u Kaliforniji.

Zamenio je bivši igrač Zvezde, Ajntrahta, Anderlehta i Volfzbergera Grensira i samo četiri minuta mu je bilo potrebno da sjajno petom proigra Čičarita kome nije bilo teško da u 61. minutu izjednači. Samo 180 sekundi kasnije, novi gol u mreži Ostina. Norvežanin Ruben Gabrijelsen je nespretno reagovao, hteo je da izbije loptu, ali to nije učinio kao treba, Joveljić ju je uštopovao grudima i zakucao loptu u mrežu golmana Breda Stuvera.

Brza dva gola dala su krila domaćinima, a demoralisali zeleno-crne iz Teksasa. Joveljić je dva minuta pre kraja dobio dobru loptu od Alvareza i postigao drugi gol na meču, da bi se u poslednjim trenucima susreta se revanširao Meksikancu Efrainu Alvarezu. Asistirao mu je makazicama, izbacio ga jedan na jedan s golmanom gostiju, za konačnih 4:1 i prekid lošeg niza Galaksija.

U prvom poluvremenu, Čičarito je na početku meča promašio jedanaesterac. Nešto kasnije je nekadašnji as Mančester junajteda i Reala postigao gol, ali mu je poništen zbog ofsajda. U nastavku svih pet pogodaka i rapsodija domaćina, pre svega srpskog napadača.

Joveljić je ove sezone odigrao 12 mečeva za Galaksi, ali je na samo jednom bio starter. Stigao je do brojke od tri gola u prvenstvu, a premijerni u novoj sezoni je postigao prošlog meseca protiv Nešvila (1:0). Dobru formu momak iz Bijeljine je potvrdio i prošle nedelje kada je bio strelac u osmini finala Kupa SAD-a protiv gradskog rivala Los Anđelesa (3:1). U ovom takmičenju je dva pogotka dao i Kaliforniji junajted, pa je ukupno postigao šest golova ove sezone. Videćemo da li će ova partija iz snova da netera trenera Venija da mu pruži šansu od prvog minuta u narednim mečevima, da bude u špicu sa Čičaritom ili možda ga čak i istisne iz startne postave. Meksikanac se u novom šamponatu MLS-a šest puta upisao u listu strelaca.

Nedelja, 01.00: (2,45) Vankuver (3,30) Solt Lejk (2,95)

Ovim trijumfom, tim iz Los Anđelesa se popeo na peto mesto u Zapadnoj konferenciji, sa šest bodova manje od gradskog rivala Los Anđelesa FK.

Podsetimo, Joveljić je proteklog leta pomalo nečekivano prešao iz Ajntrahta u Los Anđeles Galaksi. Nije bilo mesta za njega u timu iz Frankfurta, koji je rešio da ga proda „preko bare“ posle dobrih partija na pozajmici u Volfzbergeru i 18 golova u sezoni 2020/2021 u austrijskoj Bundesligi. On je pre tri godine za 4.000.000 evra prešao s Marakane u redove Ajntrahta kao zamena za Luku Jovića.

-------------------

Misliš da poznaješ fudbal bolje od drugih? Mozzart Prognozzer ti pruža šansu da to i dokažeš i osvajaš vredne nagrade svake nedelje! Odigraj odmah potpuno besplatno!