Podloga na stadionu Rajko Mitić (©Nikola Mitić/FK Crvena zvezda)
Podloga na stadionu Rajko Mitić (©Nikola Mitić/FK Crvena zvezda)

Ono što imaju Bernabeu, Lusail i Park prinčeva ima i Marakana, podloga kojoj ni beogradske poplave nisu mogle ništa

Vreme čitanja: 3min | uto. 08.08.23. | 09:44

Crveno-beli uz pravilno održavanje obezbedili vrhunske uslove za igru za najmanje 10 godina

Crvena zvezda je ovog leta angažovala trenera čiji se sistem i fudbalska filozofija zasnivaju na visokom presingu i dinamičnom fudbalu, u međuvremenu je dovela i igrače koji mogu da odgovore na zahteve takve igre, ali sve to ne bi bilo moguće bez vrhunske podloge na stadionu Rajko Mitić koja je postavljena pred početak sezone.

Utakmica 2. kola Mozzart Bet Superlige između Crvene zvezde i Napretka iz Kruševca bila je pomerena sa subote na nedelju zbog oluje koja je protutnjala srpskom prestonicom, ali se i drugog dana vikenda, nekih 45 minuta pred početak utakmice, "spustilo nebo" nad Beogradom. Navijači koji su se u tim trenucima našli na tribinama spas od vodene stihije, koja se spuštala niz tribine stadiona Rajko Mitić, pronašli su penjanjem na stolice, ali je svima nakon toga u glavi bilo pitanje - kako će izgledati teren nakon tolike količine padavina?

Izabrane vesti

Ipak, vrlo brzo je bilo jasno, ne samo da ne postoje nikakve prepreke za odigravanje meča, već da podloga na najvećem srpskom stadionu bukvano izgleda bolje nego ikad. Čak i tehnička služba na beogradskoj Marakani, koja je zadužena da pre svakog meča proverava stanje terena, nije mogla da pronađe ni najmanji sporan detalj na perfektnom travnjaku. Ne samo da nije bilo onih čuvenih bara u kojima bi lopta mogla da se zaustavi ili igrači da proklizaju, već je svaka travka bila na svom mestu. Više je nego jasno da je stadion Rajko Mitić ovog leta dobio najmoderniju vrstu podloge koja u ovom trenutku postoji u svetu sporta. U pitanju je švajcarski GrassMax System.

Na zvaničnom portalu ove kompanije među ostvarenim projektima u ovoj godini nalaze se Real Madrid i nova podloga na Santijago Bernabeuu, Kardif Siti stadion i Rajko Mitić. Ako se krene unazad dolazi se do velepenog Lusaila na kojem se igralo i final Svetskog prvenstva u Kataru, brazilske Marakane, Alijanc stadiona u Minesoti, Parka Prinčeva u Parizu, Olimpijskog stadiona u Londonu, San Mamesa u Bilbau i brojnih drugih objekata i trening centara širom planete.

U pitanju je 100 odsto prirodni pokrivač trave, ojačan specijalnim sintetičkim vlaknima, koja omogućavaju da trava bude čvrsta i ima otpimalan razvoj korena. U pitanju je posebna tehnologija pletenja ili šivenja, koja se vrši specijalnim mašinama proizvedenim u Nemačkoj, a koja omogućava do četiri puta duži vek trajanja od običnih podloga.

Ovi fudbalski tereni izgrađeni su na peščanoj podlozi sa malim dodatkom organskog materijala. S obzirom na to da je pesak pokretljiva supstanca, a fudbalski travnjak najčešće karakteriše slab koren, sintetička vlakna obavljaju funkciju stabilizacije sloja peska i obezbeđivanja ravne površine. Prirodni koren trave raste do dubine od 10 do 20 centimetara, a optimalna dubina šava sintetičkih vlakana je 18 centimetara. A onda se dolazi i do ključne stvari, kada su u pitanju nedavne poplave u glavnom gradu. Ušivanje 20 miliona sintetičkih vlakana u travnati teren na bazi peska obezbeđuje da se voda brzo odvodi sa površine. Na taj način se sprečava stvaranje blatnih mrlja koje bi mogle dovesti do otkazivanja utakmce.

Evo i kako taksativno izgleda proces i sistem ugradnje terena kakav je onaj na stadionu Rajko Mitić: Priprema temelja, priprema kanala za odvodnjavanje i podzemnu aeraciju (snabdevanje svežim vazduhom), postavljanje specijalizovanih Grassmax modula (plastični paneli), montaža cevi za drenažni sistem, polaganje cevi sistema tečnog grejanja, ugradnja sistema za navodnjavanje, ugradnja sistema za aeraciju, montaža olučnih sistema, instalacija kontrolne table za sve gore navedene sisteme, jačanje sloja korena pomoću Grassmax hibridnog šava, postavljanje travnjaka, sejanje trave ili postavljanje hibridnog istema na bazi tepiha.

Na kraju, ono što je najvažnije, a stoji na zvaničnom portalu ove kompanije jeste da ovakva vrsta sistema ima životni vek od najmanje 10 godina, naravno, uz pravilno održavanje tokom čitavog perioda.


tagovi

FK Crvena zvezda

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara