.jpg.webp)
Pale se lampice u Berlinu, novi poraz DFB-a: Veliki talenat izabrao Austriju pre Nemačke
Vreme čitanja: 2min | pet. 06.03.26. | 18:53
Najmlađi igrač u istoriji Bajerna i standardni mladi reprezentativac Elfa odlučio da u seniorima ipak nastupa za zemlju rođenja
Bave se u sedištu Fudbalskog saveza Nemačke (DFB) rekonstrukcijom kulta reprezentacije, ali sudeći prema najnovijoj vesti, taj posao im baš i ne ide od ruke. Iz Ajndhovena je stigao šamar koji peče više od bilo kog poraza na terenu. Paul Vaner, najmlađi debitant u istoriji Bajerna, od prošlog leta igrač PSV-a u koji je prešao za 15.000.000 evra i jedna od većih nada evropskog fudbala, zvanično je prelomio: ubuduće će nositi dres Austrije.
Ono što je mesecima tinjalo kao strah, postalo je surova realnost. Nemačka je izgubila još jednu bitku za srce i talenat igrača koji je trebalo da bude deo Manšafta u narednoj deceniji. Iako je prošao sve omladinske selekcije Nemačke, Vaner je procenio da je put do zvezda pod komandom Ralfa Rangnika kraći i jasniji.
Izabrane vesti
Dok u Nemačkoj vlada strahovita konkurencija na njegovoj poziciji u vidu Džamala Musijale i Florijana Virca, Austrija mu je ponudila ono što DFB očigledno nije mogao, garantovanu ulogu vođe i kartu za Svetsko prvenstvo 2026. godine. Iako Nemačka ima Musijalu i Virca na poziciji ofanzivnih veznih igrača, u nemačkim medijima je primetno veliko žaljenje, jer 20-godišnji Vaner važi za zaista vrlo talentovanog igrača koji bi verovatno u dogledno vreme postao standardan na spisku reprezentacije.
Ipak, ovaj prelazak nije samo pitanje sportske minutaže. Ovo je jasan signal da magija nemačkog dresa bledi. Vaner je otišao kod komšija, u tim koji je do juče bio smatran mlađim bratom kog Nemačka rutinski pobeđuje. Ovo nije izolovan incident, već opasan trend koji bi trebalo da digne čitavu Nemačku na noge. Slučaj Vaner opasno podseća na gubitak Kenana Jildiza (Turska) ili Ibrahima Maze (Alžir). Nemačka je postala fabrika koja proizvodi vrhunske talente, ali ne uspeva da ih zadrži pod svojom zastavom.
Pitanje koje se postavlja pred Julijana Nagelsmana i čelnike saveza je surovo: Kako je moguće da najmoćnija evropska fudbalska nacija gubi bitke od saveza sa daleko manjim resursima? Odgovor se možda krije u aroganciji i uverenju da će ime uvek biti dovoljno privlačno. Dok će Austrija slaviti dobijanje igrača koji pravi razliku na terenu, Nemačkoj ostaje gorak ukus u ustima.
tagovi
Obaveštavaj me
Bajern

.jpg.webp)


.jpg.webp)
.jpg.webp)

.jpg.webp)

.jpg.webp)

.jpg.webp)


.jpg.webp)
