
Prvi čovek koji je rekao kako jeste: Nismo spremni ni za Premijer ligu, ni za Ligu šampiona
Vreme čitanja: 3min | pon. 05.05.25. | 12:45
Ruben Amorim o realnosti Mančester junajteda
Četvtkom tigar, nedeljom maca. Preobrežaj Mančester junajteda teče obrnutim smerom od navijačkih oočekivanja. Iako se u Ligi Evrope nalazi pred vratima finala, sa šansom da sezonu okonča peharom, u Premijer ligi izgleda jadno, što je potvrdilo i gostovanje Brentfordu na kome je sastav Tomasa Franka slavio 4:3. Tako je naneo Crvenim đavolima 16. poraz u prvenstvu, što je učinak kakav nisu imali 35 godina.
Meč je potvrdio ogromne probleme engleskog velikana o kojima su mnogi godinama ćutali. Ruben Amorim nije taj. Ne želi da ulepšava stvarnost, kao što je to činio Erik ten Hag, pre njega Ole Gunar Solskjer, još ranije Žoze Murinjo, sve do Luisa van Gala i Dejvida Mojesa.
Izabrane vesti
Portugalac kaže ono što vide svi.
„U ovom trenutku nismo spremni da igramo u Premijer ligi, da u njoj budemo konkurentni, niti da budemo u Ligi šampiona. Svesni smo situacije, ali moramo da se borimo da osvojimo Ligu Evrope kako bismo nešto pružili našim navijačima i omogućili im da gledaju utakmice Lige šampiona. Onda ćemo imati vremena da pripremimo tim za izazove u pomenuta dva takmičenja. Jeste dilema pred nama, ali naravno da želimo da pobedimo“, istakao je nekadašnji šef stručnog štaba Sportinga.
Otkako je Amorim preuzeo palicu 11. novembra, samo su timovi koji su u međuvremenu ispali u Čempionšip ostvarili manje pobeda od Junajteda. To su rezultati, a što se tiče prikaza na terenu.
„Ne sumnjam da igramo bolje (nego pre) i da razumemo način na koji želimo da igramo, ali moramo da primimo udarce. U takvim okolnostima gubimo utakmice u prvenstvu, borimo se za pehar Lige Evrope i to moramo da prihvatimo, razmišljamo da najvažniju utakmicu igramo u četvrtak“.
Baš zato što sledi revanš sa Bilbaom, Amorim je napravio osam promena u odnosu na duel u Baskiji i na teren poslao tim koji se probio na treće mesto rang liste najmlađih po proseku godina u premijerligaškoj istoriji. U njemu su bili špic Čido Obi, kao najmlađi Junajtedov starter u susretu engleskog prvenstva, zatim Hari Amas i Tajler Fredrikson. Ništa protiv njih lično, međutim, to je izolovan incident, ne plan na duge staze.
„Važno je da shvatimo da više ne možemo to da radimo. Jasan mi je kontekst, međutim, moramo da primenimo ovakvu sezonu, talenti moraju da shvate šta znači igrati za Mančester junajted. Momci su se dobro snašli. Nisu igrali često, a onda odjednom moraju da budu po 90 minuta na terenu, jer neke starije igrače smo morali da čuvamo za četvrtak. Za te dečake je važno što uopšte imaju šansu da treniraju sa prvotimcima, stiču osećaj i rutinu u smislu igre, ali i brzine, načina rešavanja nekih situacija. Na primer, protiv Brentforda se Čido Obi sve vreme borio, možda je pomalo delovalo naivno u načinu na koji postavlja telo spram protivnika, ali to je način”.
Prvi gol za Mančester protiv Brentforda dapo je Mejson Maunt, što će mu značiti na planu psihologije, jer je dugo bio odsutan usled povrede.
„Nije samo do gola, već pozicije koju ima na terenu. Maunt je maltene treći vezni igrač koji može da nam pomogne kad smo ispred ili u kaznenom prostoru rivala. Zaista je inteligentan. Ponekad moram da ga povučem sa terena, jer brinemo o njemu. Mejson želi da igra, međutim, u ovom periodu minuti su kontrolisani“, dodao je Ruben Amorim.
tagovi
Obaveštavaj me
