.jpg.webp)
Sećate li se svih? Novi Pazar 26. srpski predstavnik u Evropi
Vreme čitanja: 8min | čet. 24.07.25. | 09:02
UEFA takmičenja igrali Bor, Bečej, Bežanija, Budućnost Banatski Dvor...
Mogao bi to da bude zanimljiv kviz: da se setite svih srpskih predstavnika u UEFA takmičenjima. Za mnoge bi bilo napeto da iz malog mozga izvuku baš svakog, jer nekih klubova više nema ni na mapi Srbije ili su negde debelo u „ilegali“.
A, Novi Pazar će danas postati 26. srpski predstavnik u UEFA takmičenjima. Kada to kažemo, mislimo na Kup/Ligu šampiona, te Kup pobednika kupova, onda Kup UEFA/Ligu UEFA/Ligu Evrope (sve je to jedno takmičenje i njihova preteča Kup Sajamskih gradova), kao i Ligu konferencije. U obzir ulazi i Intertoto kup, ali tek od 1995. godine, kada je zvanično stao pod jurisdikciju UEFA.
Izabrane vesti
Dakle, ništa Srednjedunavski kup i slična takmičenja koja su se pojavljivala s vremena na vreme, ali ih Evropska kuća fudbala ne računa kao svoja zvanična takmičenja.
Od tih 25 klubova koji su do sada igrali, bilo je dosta onih koji su samo jednom privirili preko granice, neslavno se proveli, neki čak nisu ni igrali na svojim stadionima, nego im je uglavnom domaćin bio Partizan...
Pa, da zagrebemo po knjigama starostavnim, da vidim ko je to sve branio boje ove zemlje u mečevima UEFA.
CRVENA ZVEZDA
Zaista nećemo mnogo trošiti reči na naša dva najveća kluba, koja svake godine gledamo u Evropi. Crvena zvezda je najuspešnija, sa titulom osvajača Kupa šampiona 1991. godine. I danas je predvodnik srpskog fudbala, zauzima 58. na UEFA rang listi, a meč na Gibraltaru protiv Linkolna joj je bio 389. na evropskoj sceni. Zvezda ima bilans od 165 pobeda, 88 remija i 136 poraza.
PARTIZAN
Crno-beli imaju krizu rezultata u Evropi, ali svakako su drugi najuspešniji srpski klub u istoriji, kao finalisti Kupa šampiona 1966. godine. Trenutno su 79. na UEFA listi, gledaće kako znaju i umeju da se dograbe Lige konferencije posle dve sušne godine, pa da popravljaju i finansije i rejting. Partizan je odigrao 314 utakmica na međunarodnoj sceni, dobio 121, remizirao 69 puta, dok je izgubio 124 puta.
VOJVODINA
Nećemo ovog leta gledati Vojvodinu u Evropi, što je težak udarac za klub iz „srpske Atine“. Lale su čak izgubile i status trećeg našeg kluba na UEFA listi, sada su čak na 241. mestu. Istorijski gledano, najveći uspesi kluba iz Novog Sada na međunarodnoj sceni su četvrtfinale Kupa šampiona 1966/67, kada su golom u poslednjem minutu ispali od Seltika u Glazgovu. Od Seltika koji je potom pobedio Inter u finalu i osvojio trofej. Igrala je Vojvodina i finale Intertoto kupa (1998/99), u kojem je izgubila od Verdera (1:1, 0:1). Ukupno, od 88 mečeva pod plaštom UEFA Lale su dobile 38, izgubile 33, dok su 17 puta igrale nerešeno.
RADNIČKI NIŠ
Šest puta je Radnički izlazio u Evropu, a u Nišu se još pamti i prepričava sezona 1981/82 kada je igrajući u Kupu UEFA došao do polufinala. I tu nije mogao dalje pored Hamburgera (2:1, 1:5). Real sa Nišave je, recimo, usput u osmini finala eliminisao Fajenord.
OFK BEOGRAD
.jpg.webp)
Ima i OFK Beograd čime da se podiči. Na UEFA sceni je odigrao lepih 47 utakmica, uz 19 pobeda i poraza i devet remija. Najveći rezultat Romantičari su ostvarili u sezoni 1962/63, kada su došli do polufinala Kupa pobednika kupova, ali tu ih je zaustavio Totenhem (1:2, 1:3). Pre toga je pred beogradskim klubom pao Napoli. Deset godina kasnije u Kupu UEFA i OFK Beograd je sklonio Fajenord sa puta, ali je u četvrtfinalu pao protiv Tventea.
TSC
Iako je relativno kratko deo elitnog srpskog superligaškog društva, TSC ima impresivne rezultate čak i na međunarodnoj sceni. Tri puta je izlazio u Evropu i pravio rast: najpre je prošao Petrokub, pa ispao od rumunskog FCSB-a u nezaboravnom meču u Senti (6:6). Sledeće godine je ušao u grupu Lige Evrope i uzeo bod, a onda prošle sezone u grupu Lige konferencije, izborio plasman u prolećnu fazu, gde ga je eliminisala Jagjelonija. Sve to je učinilo TSC trećim najbolje rangiranim srpskim klubom na UEFA rang listi, na 176. poziciju.
ČUKARIČKI
Čak devet puta je Čukarički igrao utakmice pod okriljem UEFA. Ali, dugo nije uspevao da napravi rezultat vredan pomena. Druga prepreka mu je redovno bila previsoka. Imali su Brđani sreću pa su u sezoni 2023/24, posle neuspeha u kvalifikacijama za Ligu Evrope, upali u grupnu fazu Lige konferencije. Šest mečeva u grupi – šest poraza.
NAPREDAK
Od sadašnjih superligaša je Evropu igrao i Napredak. Dva puta, bez uspeha. Najpre je u Kupu UEFA u sezoni 1980/81 odmah ispao od Dinama iz Drezdena (0:1, 0:1), a onda u leto 2000. iz istog takmičenja ga je eliminisao OFI sa Krita – 0:0, 0:6.
SPARTAK
Dva puta su Subotičani išli na međunarodnu scenu i nisu se obrukali. U kvalifikacijama za Ligu Evrope 2010. godine izbacili su Diferdanž iz Luksemburga (2:0, 3:3), ali je ukrajinski Dnjepar bio prejak (2:1, 0:2). Igralo se u Novom Sadu. Osam godina kasnije, u istom takmičenju, ispred Spartaka je pao irski Kolrejn (1:1, 2:0), a onda senzacionalno i Sparta iz Praga (2:0, 1:2), da bi danski Brendbi bio bolji (0:2, 1:2). U tim kvalifikacijama neke mečeve su Subotičani igrali u Novom Sadu, a neke na „Marakani“.
MLADOST LUČANI
Igrala je Evropu i lučanska Mladost. I to u svom gradu, na svom stadionu. Nije bilo davno, u leto 2017. godine, kada je u Lučane došao Inter iz Bakua. Tim iz Azerbejdžana je glatko prošao dalje sa duplom pobedom – 3:0, 2:0.
RADNIČKI KRAGUJEVAC
Dva nastupa u Srednjoevropskom kupu se na računaju, pa je Radnički svoj debi na međunarodnoj sceni imao prošlog leta i neslavno ga završio. Ispao je odmah od Mornara iz Bara – 1:0, 1:2. Kao domaćini Kragujevčani su igrali u Leskovcu. Sada će biti prilika da protiv Ki Klaksvika, na svojem „Čika Dači“, poprave utisak.
OBILIĆ
Možda se neće svi setiti, ali Obilić je čak pet puta izlazio na evropsku scenu. Najpre u Kup kupova, pa u kvalifacije za Ligu šampiona, gde je igrao sa Bajernom (1:1, 0:4), iste sezone se preselio u Kup UEFA, gde je odmerio snage sa Atletiko Madridom (0:1, 0:2), a ta dva dvomeča je igrao na stadionu Partizana. Bili su Vitezovi dva puta u Intertoto kupu, a jednom ih je iz Kupa UEFA (2001/02) izbacio FK Kopenhagen.
SARTID
Pet puta u Evropu je izlazio i Sartid iz Smedereva. Tri puta u Intertoto kup, gde nije mogao dalje od drugog kola, a dva puta u Kup UEFA. Za pamćenje je ostao dvomeč Oklopnika i Traktorista iz Ipsviča, koji se završio prolaskom dalje engleskog kluba (0:1, 1:1).
HAJDUK KULA
Dugo već nema Hajduka u elitnom rangu fudbalske Srbije, a svojevremeno je tri puta branio boje naše zemlje u Evropi. Dva puta kroz Intertoto kup, čak je 2007. došao do trećeg kola, gde ga je eliminisala portugalska Leirija (1:0, 1:4). Godinu dana ranije u Kupu UEFA Kuljani su ispali od CSKA iz Sofije (1:1, 0:0). Kao domaćini su igrali na „Marakani“.
BUDUĆNOST BANATSKI DVOR
Kao finalista Kupa, tada je takvo pravilo bilo, Budućnost je izašla u kvalifikacije za Kup UEFA 2004. godine. Krenula je iz drugog kola i tu završila, pošto je eliminisao Maribor (1:2, 1:0). Dvorani su kao domaćini igrali na stadionu Partizana i ispali su na gol u gostima.
BEŽANIJA
U sezoni 2006/07 Bežanija je osvojila četvrto mesto na tabeli. Izborila je plasman u kvalifikacije za Ligu Evrope, ali je odmah ispala od albanske Bese Kavaje – 2:2, 0:0. Bežanija je takođe kao domaćin igrala u Humskoj.
ŽELEZNIK
.jpg.webp)
Iako je Železnik godinama bio jedan do jačih klubova u zemlji, do evropske scene je došao samo jednom. Kao osvajač Kupa SR Jugoslavije se u sezoni 2004/05 našao u kvalifikacijama za Kup UEFA. Žreb nije pomilovao Lavove, udarili su na Steauu i ispali: na stadionu Partizana je bilo 2:4, a u Bukureštu nedovoljna pobeda srpskog kluba od 2:1.
BEČEJ
Danas pomalo zaboravljeni Bečej je dva puta išao do međunarodnih voda. Prvo je bio učesnik Intertoto kupa u sezoni 1995/96, koji se tada igrao najpre kroz grupnu fazu i Bečej je završio sa skrorom: pobeda i tri poraza. Sledeće godine je isti klub, za koji je tada igrao današnji trener Novog Pazara Vladimir Gaćinović, išao u Kup UEFA, ali je pao već u prvom kolu od slovenačke Mure – 0:0, 0:2. Kao domaćin Bečej je igrao na stadionu Vojvodine.
PROLETER ZRENJANIN
Nekada moćni Proleter je jednom išao u Evropu. Bio je učesnik Intertoto kupa u jesen 1997. godine i završio ga sa pobedom (Makabi Haifa 4:0), remijem (Celje 0:0) i dva poraza (Antalija 0:1, Lokomotiva Nižnji 0:1).
ZEMUN
.jpg.webp)
I Zemun je bio akter Intertoto kupa. Njegova je bila sezona 1996/97, imao je tri pobede (Dinamo Bukurešt 2:1, Kolheti 3:2, Jaro 3:2), ali je poraz od francuskog Gengana (0:1) presudio da ne prođe dalje.
RAD
Novi petoligaš srpskog fudbala, nekada veliki Rad, koji je stvorio „more“ reprezentativaca, dva puta je išao u UEFA kupove. Najpre još u doba velike Jugoslavije, u sezoni 1989/90 nije mogao u Kupu UEFA protiv atinskog Olimpijakosa (2:1, 0:2). Igrao je tada na Banjici. Kasnije, u kvalifikacijama za Ligu Evrope u leto 2011. godine Građevinari su eliminisali na stadionu Obilića ekipu Tre Pene iz San Marina (6:0, 3:1), pa ispali od Olimpijakosa iz Volosa (0:1, 1:1).
JAGODINA
Klub je osvojio Kup Srbije, pa se survao u niže lige, Jagodina, tri puta je išla u Evropu, bez ikakvog uspeha. U kvalifikacijama za Ligu Evrope je izbacio najpre kazahstanski Ordabasi (0:1, 0:0) u sezoni 2012/13, sledeće godine je bolji bio Rubin iz Kazanja (2:3, 0:1), a godinu posle toga rumunski Kluž (0:1, 0:0). Sve te utakmice Jagodina je igrala na svom stadionu.
SEVOJNO
.jpg.webp)
Jedna od najinteresantnijih priča je – Sevojno. Sezonu 2008/09 je završilo kao finalista Kupa Srbije, pa je na konto toga igralo kvalifikacije za Ligu Evrope. I pod komandom Ljubiše Stamenkovića Sevojno je izbacilo Kaunas (0:0, 1:1), a onda se namerilo na Lil. I to tim za koji su u tom dvemeču igrali Eden Azar, Rio Mavuba, Adil Rami, Joan Kabaj, Matje Debiši, Žervinjo, Pjer-Emerik Obamejang! I nije se Sevojno obrukalo, nije bilo vreća za punjenje, oba meča je izgubilo sa 2:0. Domaći teren je i ovde bio stadion Partizana.
BORAC ČAČAK
Rivala za pamćenje imao je i Borac u svojoj jedinoj evropskoj sezoni. Igrali su Čačani u leto 2008. godine kvalifikacije za Ligu UEFA, eliminisali su Dačiju iz Kišinjeva (3:1, 1:1), pa Lokomotivu iz Sofije (1:0, 1:1) igrajući oba puta u Smederevu kao domaćini, a onda je došao Ajaks. Naspram Dmitrovića, Ignjatovića, Prtenjaka, Dragutinovića našli su se Huntelar, Luis Suarez, Sulejmani, Fertongen... Na stadionu Partizana je bilo 4:1 za Holanđane, a na njihovom terenu 2:0. Ostaće upamćena anegdota kako se pred četvrti gol Huntelara začulo: "Pusti ga, ne zna levom".
BOR
U doba velike Jugoslavije svoje mesto pod UEFA kapom našao je i FK Bor! Kao finalista Kupa iskočio je u Kup pobednika kupova u jesen 1968. godine, ali je Slovan iz Bratislavije bio jači – 2:0, 0:3.