
Za spas fudbala - Nemci uvode ograničenje plata
Vreme čitanja: 2min | uto. 19.05.20. | 17:59
Tu je i detaljan plan DFB-a...
Bundesliga je prva velika liga koja je krenula posle duge pauze izazvane pandemijom koronavirusa. Mnogi će se ugledati na nemački model funkcionisanja i pokušati da to primene u svojim državama prilikom povratka fudbala. Englezi čak i ne kriju da čekaju da vide kako će sve ići u Nemačkoj...
Ali nisu Nemci pioniri samo u pogledu vraćanja fudbala kao neizostavnog segmenta normalizacije života. Tamošnji Fudbalski savez (DFB) ozbiljno razmišlja o održivosti fudbalskog biznisa i na tu temu počeo je da razvija planove.
Izabrane vesti
"Posledice korona-krize tek ćemo osetiti u godinama koje dolaze", kazao je prvi čovek DFB-a Fric Keler. "Moraćemo da naučimo neke nove lekcije i da iz krize izvučemo strategiju po kojoj će fudbal funkcionisati u budućnosti".
BUNDESLIGA - 27. KOLO (SVE KVOTE)
Šta to konkretno znači? Keler kaže da su nekontrolisana komercijalizacija i sve veće naknade za transfere, te plate igrača, učinile da se stvori jaz između fudbala kao sporta i navijača. On navodi da se to "otuđenje" mora smanjiti i suzbiti i da su za tako nešto potrebni radikalni potezi...
"Prvo o čemu moramo da razmišljamo jeste ograničenje plata. Besmisleno je toliko novca izdvajati na zarade fudbalera. Te sume nisu verodostojne. Ogromne provizije za agente i obeštećenja sve su veći faktor iritacije i otuđenosti od našeg sporta. Fudbal mora da dođe do nekog rešenja kako bi uspešno nastavio da se razvija. Tema održivosti - ekonomske, ekološke i socijalne - trebalo bi da češće bude na dnevnom redu. Moramo da postavimo neke standarde".
U tom cilju DFB je izašao s prvim planom koji čini pet tačaka od koji je ta o uvođenju svojevrsnog fudbalskog "seleri kepa" svakako najzanimljivija.