
Nije pritisak kada šutiraš u poslednjem sekundu, već kada ti metak prolazi pored glave
Vreme čitanja: 5min | čet. 19.08.21. | 09:59
Ko je Jam Madar, novo Partizanovo pojačanje?
U moru pojačanja Partizana ovog leta pojavilo se zanimljivo ime. Jam Madar, momak od 20 godina, Izraelac, plejmejker. Ko je on? Kako se obreo u crno-belom dresu? Šta navijači mogu da očekuju? Šta su dobre, a šta loše strane u njegovoj igri? Kako je tekao njegov put od treće godine života kada je počeo da igra košarku do potpisa trogodišnjeg ugovora za Partizan?
Jedno je sigurno, Željko Obradović ga svakako nije slučajno odabrao.
Izabrane vesti
Madar je jedan od najtalentovanijih igrača koje Izrael ima i koje je imao. Tanke je građe, nije najbolji defanzivac na svetu (međutim, poseduje odličnu agresivnost), ali je opasan u napadu. Može da probije, da igra pik en rol, da šutne... Zna da asistira, u napadu je vrlo svestran i maštovit.
Njegov najveći „problem“ poslednjih godina je što je bio u senci još boljeg igrača svoje generacije, Denija Avdije. Avdija je dobijao svetla reflektora, a Jam je dolazio kao drugi u toj trci. Deni je igrao za Makabi, Jam za Hapoel, ali su inače dobri prijatelji, osvojili su zajedno šampionat Evrope za igrače do 20 godina sa Izraelom.
Neke negativne stvari koje se tiču Madara mogu se odnositi na njegovu tvrdoglavost i neke delove njegovog karaktera, ali takve stvari ne moraju u sportu nužno da budu loše. Sigurno će Željko Obradović znati kako da sve to reši. I zato je Obradović najbolja adresa za Madara i njegov dalji razvoj karijere.

Ljudi iz Izraela koji dobro poznaju razvoj situacije oko Madara njegov prelazak u Partizan objašnjavaju kao „dramatičan“ potez koji može da mu promeni čitavu karijeru nabolje, posebno zbog rada sa Obradovićem.
Inače, malo pošto je Jam rođen, Željko je potpisao Odeda Kataša, prvog Izraelca u Panatinaikosu. Tada je Kataš bio velika zvezda i došao je u PAO sa 25, a Jam stiže u Partizan sa 20 godina. Drugi je izraelski igrač koji će igrati pod trenerskom palicom Obradovića i to je velika stvar za tamošnju javnost. Madar je imao određene pravne probleme sa Hapoelom, oko izlaska iz ugovora, pa je zbog toga Partizan morao da plati izlaznu klauzulu.
Kako bilo, malo ko poznaje Madara tako dobro kao što je to Jogev Berdugo, njegov trener od momenta kada je mladi Izraelac imao 12 godina. U tom momentu Berdugo je vodio košarkaški kamp, a kasnije je postao Madarov trener. U međuvremenu je mladog Izrealca Boston draftovao sa 47. mesta 2020. godine, ali je nastavio da igra za Hapoel Tel Aviv. Jasno je da Berdugo ima samo reči hvale za igrača.
„Pametan, drugačiji, dovitljiv. On je ubica na terenu. Uvek je u napadačkom modu i kada je u napadu i kada je u odbrani. Mađioničar je u pik en rol igri, i u pik en popu, kao i u kratkom rolu. Ima veći košarkaški IQ u odnosu na to što bi se očekivalo od njegovih godina. Drugačija je vrsta igrača. Poseduje osećaj za igru od prvog dana kada sam ga upoznao. Vođa je na terenu, general na terenu. E, to vam je Jam Madar", rekao je Berdugo.
Madar je prošle sezone u Hapoelu zaista beležio impresivne brojke od 17 poena, pet asistencija, 2,4 skoka i 1,3 ukrade lopte po utakmici, a igrao je prosečno 33,2 minuta.
Šut za tri poena je nešto na čemu je dosta radio i na čemu je napredovao u poslednjih 12 meseci. U tom smislu je postojala najveća zabrinutost prilikom draftovanja u organizaciji Bostona. Kao glavne odlike Madara pominjale su se kontrola lopte i vrhunski osećaj za pas, ali je šut zaostajao. Boston je želeo da Madar poveća procenat šuta na namanje 35 odsto. I to je i uradio igrajući za Hapoel Tel Aviv gde je podigao procente u šutu za tri poena sa 27,4% na 40,9%. Skoro je utrostručio broj šuteva za tri poena protekle sezone u odnosu na jednu ranije, što znači da mu se i samopouzdanje u tom segmentu uvećalo.
Nije fizički najjači, ali je brz, okretan, pa i u odbrani zna da brzim pokretima ruke ukrade loptu ili isprati protivnika tako da mu bude blizu, ali da ne koristi ruke. Znao je takvim odbranama da spreči recimo Skotija Vilbekina da pogodi iz nekih situacija kada je igrao protiv Makabija. Odbrana, posebno ona „od lopte“, može da bude nešto na čemu će napredovati kod Obradovića. Poznato je da kod Željka nema izgovora.
U napadu će stvari već ići jednostavnije.
"Može da vam da 25 poena, ali čak i sa sedam, osam, devet je srećan. Igra da bi dobio utakmice, takmičar je, ne juri statistiku. Statistika juri njega zato što voli da pobeđuje", rekao je Berdugo.
Počeo je da igra košarku sa tri godine. Najviše voli da gleda Demijena Lilarda i Kajrija Irvinga. Išao je u vojsku tri godine, a uz to i na košarkaške treninge.
"Mislim da je odlazak u vojsku prelepa stvar. Da pomogneš i odužiš se državi. To je važno za našu zemlju. Ne gledam na poslednje minute kao na pritisak. Ne postoji pritisak. Pritisak je ono što deca mojih godina rade u vojsci. Kada ti metak prolazi pored glave - to je pravi pritisak", rekao je Madar.
Zanimljivo je da potiče iz bogate porodice, a odrastao je u malom gradu. Njegov otac je advokat, bio je i gradonačelnik. Zbog dobre finansijske situacije u porodici, Madar je od malih nogu mogao da računa na privatne trenere, individualne kondicione treninge. Trenirao je sa klubom, a posle toga je radio i sa stručnjacima individualno. Mnogo je uloženo u Jamovo košarkaško obrazovanje, a malo je igrača koji su imali takvu startnu poziciju.
Zbog svega toga Madar poseduje izuzetnuz radnu etiku. Istina, nekada zna da ode prvi sa timskih treninga, ali ne zato što je lenj, već da bi stigao da radi individaulno, sa privatnim trenerom. U Beogradu će svakako posedovati okruženje koje mu može pomoći u saradnji sa saigračima i u dodatnoj socijalizaciji.
Sve u svemu, Partizan je dobio veoma talentovanog košarkaša. A kada se njegov talenat spoji sa znanjem i iskustvom Željka Obradovića, jasno je da navijači mogu sa nestrpljenjem da čekaju izdanja Madara u crno-belom dresu...

tagovi
Obaveštavaj me
