Džejms Harden i Džoel Embid (©AFP)

Fila se iživljavala i ubacila 147 Pistonsima: Harden deli lopte kao niko drugi, Embid se vratio sa 36 poena

Vreme čitanja: 4min | sre. 11.01.23. | 03:27

Ubedljiv trijumf Seventisiksersa, Toronto ubacio 20 trojki u pobedi nad Šarlotom

Košarkaši Filadelfije očekivano su izašli kao pobednici iz dvomeča sa Pistonsima i posle +12 u Detroitu pre tri dana, večeras su u Vels Fargo Centru razmontirali protivnika rekordom sezone po broju ubačenih poena. Fila je ubacila čak 147 poena u pobedi rezultatom 147:116 (27:20, 38:23, 42:32, 40:41), a da Dok Rivers nije odlučio da poslednju četvrtinu odigra mahom sa rezervistima ko zna šta bi pisalo na semaforu. Pre svega, kolika bi konačna razlika bila jer su Pistonsi uspeli da postignu poen više u ovom delu meča, iako je domaćin ubacio 40 poena!

Nije bilo za očekivati da Detroit bude ravnopravan Seventisiksersima, a ni gosti se nisu pretrgli da ostave bilo kakav utisak izuzev tokom 12 minuta na kraju. Domaća publika sa oduševljenjem je ispratila utakmicu pošto se Džoel Embid vratio posle tri utakmice pauze zbog upale. Logično, Embid je bio nezaustavljiv u fazi napada pa je za manje od 24 minuta na terenu uspeo da ubaci 36 poena uz impozantnih 12/20 iz igre, uz još 11 skokova i jednu asistenciju. Pucao je savršenih 11/11 sa linije slobodnih bacanja. Bio je odličnog raspoloženja već na poluvremenu kada je bio na 22 poena, sedam uhvaćenih i dve blokirane lopte.

Sa izuzetnom lakoćom se Embid snalazi u protivničkom reketu, da mu prosto sve ide od ruke. Na dobrom je putu da postane najefikasniji strelac u istoriji franšize kroz jednu sezonu. U utakmicu je ušao sa prosekom od 33,5 poena, koliko je u takmičarskoj 1965/66 imao Vilt Čembrlejn koji je decenijama već nedostižan, dok je Alen Ajverson 2005/06 završio sa okruglo 33 poena.

Iako je Embidovo pojavljivanje na terenu izazvalo najveću reakciju, utakmicu je ipak obeležio Džejms Harden. Najpoznatija brada svetske košarke rad izuzetan posao za ekipu. Mnogima je verovatno nepojmljivo da Harden iz meča u meč deli 10+ asistencija, ali mnogi verovatno ne znaju da je on među dva najbolja asistenta u istoriji tri franšize! Dovoljno je na to dodati da je ove sezone ispred svih po broju podeljenih lopti za saigrače! Večeras je zabeležio tripl-dabl sa 16 poena, 15 dodavanja i 12 skokova, uz samo jedan promašaj iz igre (6/7). Tajriz Maksi je susret završio sa 16 poena, dok je Tobajas Heris skupio 14 poena i šest uhvaćenih lopti.

Utakmica je bila rešena praktično već u drugoj četvrtini. Fila je na mini seriju gostiju za 33:29 reagovala serijom 15:0, da bi do kraja poluvremena u još nekoliko manjih nizova “nabila“ razliku na 26 poena (65:39)! U trećem kvartalu distanca je nekoliko puta bila i preko 40 poena, dok su gosti poslednji interval iskoristili da izbegnu potpunu blamažu. Listu strelaca gostiju predvodili su Džejden Ajvi i Sadik Bej sa po 17 poena.

Toronto je uspeo da izdrži sve nalete Šarlota i veže drugu pobedu, ujedno i nanese drugi poraz zaredom gostima – 132:120 (35:34, 37:32, 24:28, 36:26).

Domaćin je veći deo susreta imao kontrolu rezultata, mada razlika nijednog trenutka nije bila dvocifrena pošto su gosti bili dobrog raspoloženja. Tako je bilo sve do poslednje četvrtine, kada su Reptorsi “pojeli” rivala i ključnom serijom 14:0 otišli na 122:109 posle čega je sve bilo rešeno. Ni tada se Hornetsi nisu predali do kraja, ali domaćin je uspeo da održi rezultat i ostvari pobedu.

Utakmicu je obeležio ogroman broj trojki – čak 35! Toronto je ubacio 20 šuteva iz 44 pokušaja, a polovinu od tog broja pogodili su O Džej Anunobi (6/7) i Geri Trent Džunior (4/10). Prvi je na kraju imao 22, drugi 24 poena, dok je efikasniji od njih bio Paskal Sjakam sa 28 poena, čemu je dopisao osam skokova i sedam asistencija. Odličnu rolu sa klupe imao je Prešus Ačiuva sa 13 poena (3/5 za tri). Na drugoj strani Teri Rozir ponovo je bio prvi strelac sa 33 poena (14/19 iz igre, 5/9 za tri). Pratio ga je Lamelo Bol sa 24 poena (4/9 za tri) i 14 asistencija, dok je Mejson Plamli imao 21 poen uz sedam uhvaćenih lopti.