Šej Gildžes Aleksander i Nikola Jokić (Guliver/AP Photo/Nate Billings)
Šej Gildžes Aleksander i Nikola Jokić (Guliver/AP Photo/Nate Billings)

Hajde da promenimo pobednika! Zašto? Pa jer je dosadno...

Vreme čitanja: 5min | pet. 23.05.25. | 08:18

Sav besmisao glasanja za MVP nagradu

Dok je glasanje predstavnika medija trajalo, pojavila se javna tabela sa odabirom mnogih koji su odlučili da javnosti budu dostupni njihovi izbori. Jedan od njih bio je Kendrik Perkins, nekadašnji centar a sada prvi 'lajavac' na američkim televizijama.

Veliki poznavalac košarke i datih prilika u NBA ligi pokazao je svima koliko znanje poseduje i koliko su relevantni neki predstavnici američkih medija koji glasaju za godišnje nagrade. Kendrik Perkins uspeo je da glasa za Imea Udoku, trenera Hjuston Roketsa. Zašto je to čudno? Zato što je glasao za Imea Udoku u kategoriji 'igrač koji je najviše napredovao'. Ko zna, možda ga je Perkins gledao na treningu u Hjustonu kako šutira trojke, pa smatra da je on najviše napredovao, još je šef stručnog štaba Roketsa proveo nepunih osam sezona u NBA ligi u ovom veku kao igrač.

Izabrane vesti

Isti pomenuti glasač je forsirao narativ da je Drejmond Grin najbolji defanzivac godine i da njegov glas sigurno ide za košarkaša Golden Stejt Voriorsa. Pošto ima tu moć u medijima, čak je uspeo i da natera ljude da stvarno promene mišljenje i da glasaju za Grina koji do februara nije ni bio u trci za nagradu DPOY, a onda je odjednom postao favorit da opet bude defanzivac godine. Krajnji epilog? Drejmond Grin nije osvojio nagradu, a gospodin stručnjak glasao je za Lugenca Dorta!

Nije ni Perkins izolovan slučaj. Prošle godine je jedan gospodin novinar iz Meksika glasao za Bojana Bogdanovića za šestog čoveka godine. Dao je hrvatskom košarkašu jedan glas u tom izboru i to za peto mesto, zbog čega je popularni Babo završio sa jednim poenom u trci za najboljeg igrača sa klupe. Problem je što je Bogdanović počeo 27 od 28 utakmica za Detroit Pistonse, a posle trejda u Njujork Nikse jeste odigrao 29 utakmica sa klupe, što je opet na granici polovine takvih odigranih mečeva – i nedovoljno je da uopšte uđe u konkurenciju. Pa, zašto je onda uopšte taj glasač dao taj jedan poen Bogdanoviću? Jer ga je pomešao sa Bogdanom Bogdanovićem. Zvuči neverovatno, ali jeste istinito.

Osim tako nekih bizarnih slučajeva, može da se vrti dosta unazad kako se glasalo za MVP nagradu i šta su ljudi radili. Postoji slučaj da je u sezoni 2020/21 jedan američki novinar glasao za Derika Rouza da bude MVP, što je skandal samo po sebi. Dešava se da neki igrači dobijaju glasove za četvrto i peto mesto, ali da neko Deriku Rouzu sa nebitnom ulogom u slabom timu i 14,7 poena u proseku daje glas za prvo mesto pored tadašnjeg Nikole Jokića koji je ubedljivo pobedio je nečuveno.

Bilo je i slučajeva gde su, eto, predstavnici medija namerno davali glas za prvo mesto bilo kome, samo da glavni kandidat i ubedljivo najbolji igrač lige ne bi dobio jednoglasno nagradu prvi put u istoriji. Tako je uskraćen Kevin Garnet jer je neko odlučio da udeli dva glasa Džermejnu O'Nilu i jedan Predragu Stojakoviću, Tako je uskraćen Lebron Džejms kada je jedan jedini glas koji nije išao njemu otišao Karmelu Entoniju, a isti košarkaš je više puta bio na dva ili tri glasa da bude prvi jednoglasni MVP u istoriji. To se na kraju desilo u sezoni 2015/16, kada je Stef Kari dobio sve glasove za prvo mesto i konačno razbio i tu barijeru.

Postoji i jedan problem, možda i najveći ubedljivo od kada se ovako glasa. Amerikanci to zovu '"voters fatigue'", za šta ne postoji bukvalan prevod na naš jezik, ali najlakše je reći zamor ili umor glasača. Jednostavno neće da uvek isti igrač bude MVP. I to se govori javno i to je "virus" koji obuhvata glasače za MVP nagradu. Zašto nećemo da opet Jokić bude MVP ponovo, iako je imao istorijski možda i najbolju ofanzivnu sezonu? Zato što nam je dosadno! To je otprilike najpribližnije obrazloženje umora glasača i jedino objašnjenje zašto srpski centar nije pet puta zaredom MVP regularnog dela sezone NBA lige.

I ne samo on, nego i mnogi velikani poput Majkla Džordana koji je to prvi osetio i Lebrona Džejmsa koji je poslednji to osetio pre Jokića. U jednom trenutku je Majkl Džordan "dosadio", iako je bio najbolji igrač lige bez pogovora. Tako je isto bilo sa Lebronom Džejmsom, tako je isto sada sa Nikolom Jokićem. Često možete čuti izjave raznih igrača ove sezone, na primer Džejmsa Hardena.
"Jokić je najbolji igrač sveta. Ipak, igrači smatraju da Šej (Gildžes Aleksander) zaslužuje MVP nagradu, zbog timskog učinka i svega što radi u napadu. Kada govorimo generalno i o uticaju jednog igrača na utakmicu, Nikola Jokić je najbolji", rekao je Harden sredinom aprila.

Mora se izdvojiti deo "igrači smatraju". Od sezone 1955/56 kada je čuveni košarkaš Atlanta Hoksa Bob Petit osvojio prvu "Moris Podolf" nagradu koja se sada zove "Majkl Džordan", najkorisnijeg igrača NBA lige birali su košarkaši. Svaki kapiten svake ekipe je u dogovoru sa saigračima i trenerom birao ko je najbolji igrač i ko je MVP i po broju njihovih glasova se određivalo kome ide nagrada. I to je bilo najpoštenije. Tako je na primer Karim Abdul Džabar osvojio MVP nagradu u sezoni 1975/76 iako mu ekipa nije ušla u plej-of, što je jedina takva situacija u istoriji NBA lige. To je danas nemoguća misija.

Zašto je bilo tako? Jer su igrači jednostavno bili saglasni – Karim Abdul Džabar je najbolji i najkorisniji igrač NBA lige i tačka. Da li je tim na prvom, petom, sedmom ili 13. mestu na tabeli, nije ni bitno. Nagrada je najkorisniji igrač NBA lige, uz koju ide i najbolji i to je tačka. Igrači znaju protiv koga igraju svako veče i ko je ispred svih, pa valjda njihov glas više vredi nego glas Kendrika Perkinsa ili Šekila O'Nila, Čarlsa Barklija ili Stivena Ej Smita, koji pred sedmu utakmicu Oklahoma Siti Tandera i Denver Nagetsa govori na nacionalnoj televiziji da mnogo očekuje od Džamala Vilijamsa (rekao je to ime više puta), iako taj čovek uopšte ne postoji. U stvari, ima ga, igra NFL ligu u američkom fudbalu.

Pitanje je kako tada igrači nisu bili umorni u glasanju kao što su sadašnji glasači? Kako su sada pametniji predstavnici američkih medija od kapitena NBA timova? Niko ne zna. Samo se zna da se stvorio narativ koji je oštetio mnoge velikane zato što su glasači jelte umorni.

A njihov umor pokazuje sav besmisao za sve nagrade u regularnom delu sezone.


tagovi

Lebron DžejmsKarim Abdul DžabarMajkl DžordanNikola JokićKendrik PerkinsŠej Gildžes Aleksander

Obaveštavaj me

NBA

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara