Detalj sa utakmice (© FIBA)

Litvanija preživela paklenu atmosferu Tuzle, Francuzi deklasirali Portugaliju

Vreme čitanja: 2min | čet. 24.02.22. | 22:14

Bosna i Hercegovina odigrala je sjajan meč, ali je upisala prvi poraz u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo

Utakmica za pamćenje u Tuzli. Pokazalo se da je grad idealan domaćin za košarkaške mečeve nacionalnog tima Bosne i Hercegovine. Prepuna dvorana dočekala je Litvance, a BiH se lavovski borila. Litvanci su morali pošteno da se oznoje i na kraju su jedva pobedili sa 78:77 (13:21, 23:20, 24:15, 21:18) u trećem kolu grupe F.

Senzacionalno je ekipa trenera Vedrana Bosnića otvorila meč. Fantastičnim napadom u kojem su se istakli Miralem Halilović i Amar Gegić. Ubacila je Bosna i Hercegovina čak 21 poen u prvoj deonici, a ono što je impresivnije, u potpunosti su zaustavili goste. Svega 13 poena Litvanije ubacuje u prvoj deonici i bili su u zaostatku od osam poena.

Druga četvrtina donosi totalno drugačiju priču. Litvanija se rastrčala, pronašli su ritam, ali i dalje je BiH bila u prednosti. Sasvim solidnih pet poena.

U nastavku je viđena prava rovovska bitka, Bosna se sjajno držala, ali kvalitet gostiju je dolazio do izražaja. U drugom poluvremenu su gosti uspeli da preokrenu, a u četvrtoj četvrtini uprkos velikom naletu domaćina, sačivali su prednost i došli do pobede.

Uprkos porazu, Bosna je još jednom pokazala da sjajno igra ove kvalifikacije za Svetsko prvenstvo i na pravom su putu da naprave veliki rezultat. BiH je upisala prvi poraz u ovim kvalifikacijama, dok je Litvanija jedina neporažena. Najveće razočarenje je Češka koja nema trijumf.

Najefikasniji u pobedi bio je Osvaldas Olisevičijus sa 18 poena. Na drugoj strani sjjano je odigrao Halilović koji je ubacio 20 poena, a pratio ga je Džanan Musa sa 14.

U grupi E, Francuska nije imala problema. Deklasirana je Portugalija sa 94:56 (15:17, 22:16, 27:11, 30:12). Najefikasniji u trijumfu bio je Luis Labalije sa 15 poena. Francuska u ovoj grupi ima sva tri trijumfa, a Crna Gora je na drugom mestu sa jednim porazom.