Boriša Simanić (©Starsport)
Boriša Simanić (©Starsport)

Ohrabrenje za Simanića iz Španije: Branio još šest sezona nakon odstranjenog bubrega

Vreme čitanja: 4min | čet. 14.09.23. | 19:33

Marka podseća na primer golmana Horhea D'Alesandra, kao i čuvenog Pelea koji je od 1977. igrao bez jednog bubrega

Ponosni su se srpski košarkaši vratili iz Manile, okićeni srebrnim medaljama koje je malo ko očekivao, ali senku na fantastičan rezultat tima skrojenog otkazima i povredama više nego odlukama selektora bacila je teška povreda Boriše Simanića.

Košarkašu Saragose odstranjen je bubgreg nakon komplikacija posle operacije na koju je morao zbog nezgodnog udarca Nunija Omota u meču trećeg kola sa Južnim Sudanom, a oštećenje koje je zadesilo Simanićev bubreg prilično je retko. Dešava se u saobraćajnim nesrećama, ističe doktorka Marija Markes u izjavi za Marku i navodi da na jednu takvu povredu idu 64 potresa mozga ili 1.500 klasičnih sportskih povreda.

Izabrane vesti

I pored takvog peha, Boriša Simanić nije izgubio nadu da bi mogao da se vrati na parket i nastavi karijeru.

"Odlično sam stvarno. U početku je bilo baš nezgodno, ali iz dana u dan je sve bolje. Počeo sam i da hodam i da jedem, tako da se nadam ubrzanom oporavku... Zasad ne znam mnogo. Naravno, moguće je da opet zaigram. Znam samo da tri meseca ne smem ništa da radim. Posle toga me očekuju analize pod fizičkim naporom i onda ćemo sve znati posle toga", ispričao je nedavno Simanić za Radio Beograd.

Ohrabrenje srpskom košarkašu stiže iz Španije u vidu Markinog podsećanja na 74-godišnjeg golmana Horhea D'Alesandra.

Nekadašnji čuvar mreže San Lorenca i Salamanke doživeo je pucanje bubrega tokom utakmice sa Atletik Bilbaom početkom januara 1978. godine, ali se posle oporavka, uprkos savetima lekara, vratio među stative već u aprilu i branio sve do 1984. godine.

Prisetio se Argentinac da je uprkos povredio ostao na terenu do kraja utakmice.

"Imao sam sudar sa protivničkim igračem u drugom poluvremenu i bubreg mi je pukao na dva dela, ali nastavio sam da branim. Posle mi je u autobusu bilo jako loše, mokrio sam krv, a kada sam došao kući rekao sam ženi da zove maserku. Njih dve su me odvele u bolnicu", podsećao se D'Alesandro kroz razgovor za Marku.

Dvostruki osvajač trofeja Rikardo Zamora, koji pomenuti španski list dodeljuje najboljem golmanu sezone, bio je toliko loše da je padao u komu.

"Sećam se da su mi, kada sam se probudio, rekli da više nemam bubreg. Nisam želeo to da prihvatim i automatski sam pitao kada ću ponovo moći da branim. To je bilo apsurdno i nemarno za to vreme, ali je to bila moralna snaga koja mi je pomogla da pobedim sudbinu", ističe argentinski čuvar mreže.

Značajnu pomoć Horhe D'Alesandro dobio je od tadašnjeg predsednika FS Španije, Pabla Porte, koji je i sam imao problem s bubrezima. Porta je za operaciju golmana angažovao najbolje doktore u zemlji, nefrologa Pućverta i urologa Hil-Verneta.

Kada se oporavio od hirurškog zahvata, Horhe je zbog svoje odluke da se vrati na teren postao medijska zvezda.

"Bio sam na naslovnoj strani Marke i skoro svih novina u Španiji. Pokrenuta je skoro pa nacionalna debata. Tih dana fudbaleri nisu imali socijalno osiguranje, a zajedničko osiguranje nije htelo da me pusti da igram. Nudili su mi odštetu 250.000 pezeta, a imao sam čip od skoro 7.000.000".

Doktorka Markes podseća da su u to vreme u mnogim zemljama pacijenti sa rupturom bubrega proglašavani doživotnim invalidima, ali Horhe D'Alesandro to nije želeo da sluša. Punom parom radio je na što bržem povratku na gol.

"Radio sam trbušnjake četiri ili pet sati dnevno i trudio se da dižem tegove iz benča. Bila je to revolucionarna terapija, ne znaš kako je bilo podići 150 kilograma tada", priseća se D'Alesandro.

Golmanov stav podržala je i javnost, pa je pod pritiskom što bržeg povratka na teren ostavku podneo glavni lekar Fudbalskog saveza Španije.

"Funkcija bubrega se obično normalizuje nakon šest ili osam meseci, ali Savez je želeo da ubrza D'Alesandrov povratak na teren", ispričala je doktorka Marija Markes.

Sudbina je htela da Horheova povratnička utakmica bude baš protiv Atletik Bilbaa. U Salamanku su došle televizije iz Argentine, Francuske, Nemačke, Engleske... Pravljene su posebne emisije, jer bio je to najveći takav slučaj do tada. Primera radi, podseća Marka, Pele je od 1977. godine igrao bez jednog bubrega, ali je javnost za to saznala tek 2014.

I Horhe D'Alesandro je bio aktivan još čak šest godina, a danas je voditelj čuvene španske televizije Čiringito.

"Sada vodim normalan život. Mogu da popijem dva viskija, ali ne smem da preterujem sa alkoholom, a moram i da kontrolišem holesterol", konstatovao je Argentinac, čiji bi primer mogao da posluži kao ohrabrenje za našeg Borišu Simanića.


tagovi

Boriša Simanić

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara