(©FIBA)
(©FIBA)

Spisak ume da prevari: Ne igra se košarka samo u NBA i Evroligi

Vreme čitanja: 3min | pon. 04.09.23. | 15:17

Pre no što sledeći put prevrnemo očima kad vidimo timove bez zvučnih i atraktivnih imena...

Vrti se već dugo ta izreka u srpskom košarkaškom svetu, koristili su je već mnogi: ne čini tim najboljih 12 pojedinaca, već onih 12 koji najbolje funkcionišu na parketu. Pa ipak, kada dođu na red velika takmičenja tradicionalno gledamo spiskove učesnika, brojimo NBA zvezde i proglašavamo ih za favorite, dok ostale odmah precrtamo, jer kako uopšte može da dobaci do obruča taj što ne igra ni Evroligu?!

E pa, ovogodišnje Svetsko prvenstvo po ko zna koji put nam je pokazalo da bi trebalo da stavimo prst na čelo i zapitamo se da li baš najpametnije razmišljamo. Jer među 96 najboljih koji će se, svi raspoređeni u osam ekipa, boriti za medalju najbrojniji nisu ni oni iz NBA lige ni oni iz Evrolige već svi oni koji dolaze iz drugih, manjih takmičenja, sa parketa koje možda nikada nismo ni videli.

Izabrane vesti

Uostalom, ta Amerika ima 12 NBA asova na spisku, pa ih je sinoć dobila Litvanija čiju čast preko bare brani samo Jonas Valančijunas, dok u najboljoj ligi Starog kontinenta igra još njih petorica. A šestorica nekako pokušavaju da se domognu Evrolige. NBA im nije ni u mislima. Među njima, čisto primera radi, i Gabrijelijus Maldunas, koji je posle stečene ekonomske diplome na koledžu dve godine igrao drugu ligu Španije i to prilično neuspešno, pa je rešio da pojuri karijeru u bankarstvu. Išao je na posao u odelu i sa kravatom, znate ono, od devet do pet... Srećom, Nevežis ga je zvao na probu, a kako mora da se sa 204 centimetara osećao čudno iza šaltera prihvatio je i sve ostalo je istorija. Sada je u Lijetkabelisu.

-----

Ti se pitaš za četvrtfinale! Podseti Mozzart Bet Instagram stranicu i predloži sledeći izazov i zaradi.

-----

Možemo da pričamo i o reprezentaciji Letonije, apsolutnom hitu Mundobasketa, koja na spisku iz NBA lige ima samo Davisa Bertansa,. Iz Evrolige tu je samo Roland Šmits iz Baskonije, ali su tu zato i košarkaši Rige, Dertone, poljskog Stala, japanske Jokohame, Promiteasa, turskog Sokara... I naravno Rodion Kuruc, nedavno igrač Partizan Mozzart Beta mada treba da budemo iskreni i kažemo da niko nije suzu pustio kada je on otišao. Pa ipak, ta i takva Letonija iza sebe je u prvoj fazi izbacila Francusku (tri NBA igrača i sve ostalo iz Evrolige), zatim u drugoj i aktuelne svetske i evropske prvake iz Španije, koja van dve najjače lige planete ima samo jednog Huana Nunjeza iz Ulma i Alberta Dijaza iz Unikahe.

U top osam je i Slovenija, jeste da se oslanja na vanserijski kvalitet Luke Dončića, da je „uvezla“ i poslednju Zvezdinu akviziciju Majka Tobija, da Žiga Šamar igra u Albi, a Klemen Prepelič u Valensiji, ali ima ih tamo iz belgijskog Spirua, francuskog Šalona, beloruskog Minska, japanskog Kobe Storksa, a čak trojica su iz Cedevite pa skoro svake nedelje možete da ih gledate i u ABA ligi.

Kod Srbije, trio „autsajdera“ čine Dušan Ristić sa Tenerifa, pa duo Saragose: nažalost povređeni Boriša Simanić i – Stefan Jović. A, priznaćete da bez tog „autsajdera“ igra srpskog tima ne bi bila i izbliza ista.

Ne važi to samo za nas. Štaviše, ako preletimo pomenutih 96 igrača koji će se boriti za svetska odličja doći ćemo do interesantnog podatka – 30 njih igra u NBA ligi, 30 za novac zarađuje u Evroligi, a 36 je rasuto po manje ambicioznim sredinama.

Što će reći da kvalitet može da se iskopa, samo kad znaš šta tražiš.

I naravno, kad znaš da spisak ne čini 12 najboljih pojedinaca, već 12 onih koji najbolje funkcionišu. Nema to uvek veze sa klubom, imenom ili ligom.


tagovi

Mundobasket 2023

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara