Bogdan Bogdanović i Trej Jang (©AFP)

Srbi pravili šou: Bogdan fintom izbacio Sagsa iz balansa, Jović Trentu pomutio razum

Vreme čitanja: 4min | čet. 18.01.24. | 04:58

Bogdanović slavio pobedu, kao i Darko Rajaković nad Majamijem

NBA liga zavijena je u crno zbog prerane smrti Dejana Milojevića, zbog čega su sve utakmice programa za noć između srede i četvrtka po srednjoevropskom vremenu počele minutom ćutanja.

Gotovo sve NBA organizacije, kao i kolege treneri, zatim košarkaši i generalno košarkaški radnici odali su počast Milojeviću, ali izuzev susreta Jute i Golden Stejta koji je u svetlu tužnog događaja otkazan, igralo se širom Sjedinjenih Američkih Država. Pobede su slavili Bogdan Bogdanović sa Atlantom nad Orlandom, odnosno Darko Rajaković na klupi Majamija protiv Majamija Nikole Jovića.

Bogdanovićevi Hoksi ostvarili su lud trijumf rezultatom 106:104 (26:26, 23:25, 29:25, 28:28) posle dramatične završnice. U utakmici u kojoj nijedan tim nije imao prednost veću od šest poena, odnosno ne veću od tri u završnih dvanaest minuta, sve se rešavalo u poslednjim sekundama! Veliku trojku za izjednačenje (104:104) pogodio je Paolo Bankero uz 8,4 sekunde na semaforu, ali se na kraju poslednji smejao Dežonte Mari koji je posle solo akcije uspeo da poentira za pobedu uz zvuk sirene!

Mari je bio jedan od dvojice najefikasnijih igrača utakmice sa 26 poena, koliko je imao i Bankero na drugoj strani. Tre Jang je imao uz 18 poena (5/14 iz igre) imao i 12 asistencija, dok je Vendel Karter kod Orlanda imao 18 poena i pet skokova.

Bogdan Bogdanović je odigrao nešto prizemniju utakmicu nego inače, ali je ponovo bio jako bitan faktor trijumfa. Za 24 minuta na parketu sa klupe je doneo 12 poena (4/7 iz igre, 2/4 za tri), četiri skoka i jednu asistenciju. Takođe je upisao i jednu blokadu čime je stigao do okruglo 100 "rampi" u NBA karijeri. Produžio je i seriju utakmica u kojima je postigao bar jednu trojku na 49, što je drugi najduži aktivni niz, a ujedno i treći u klupskoj istoriji.

Jedan Bogdanovićev potez se posebno istakao. Bila je to trojka koju je pogodio tako što je fintom izbacio Džejlena Sagsa iz odbrane i "oborio" ga s nogu...

U večeri kada je ostao i bez Paskala Sjakama koji će karijeru nastaviti u Indijani na lično insistiranje kako bi bio saigrač sa Tajrisom Halibartonom, Toronto Darka Rajakovića razgoropadio se protiv Majamija i ubedljivo slavio sa 121:97 (41:18, 37:25, 16:30, 27:24).

Utakmica je maltene bila gotova već u prvoj četvrtini koja je završena rezultatom 41:18!? Do poluvremena Reptorsi su stigli nadomak granice od 40 razlike, zbog čega ni drastičan pad u nastavku nije doveo u pitanje trijumf domaćina. Majami je uspeo da stigne na samo 13 poena minusa u poslednjoj deonici, ali više od toga nije se moglo.

Četvorica najefikasnijih igrača utakmice bili su iz Toronta. Geri Trent je ubacio 28, Ar Džej Beret 26, Skoti Barns 20, a Imanuel Kvikli 17 poena, uz devet asistencija i osam skokova. Bem Adebajo je predvodio Hit sa 16 poena i pet uhvaćenih lopti, koliko je imao i Džimi Batler.

Nikola Jović je ponovo utakmicu počeo u startnoj petorci. Dobio je 21 minut i za to vreme imao 10 poena (4/9 iz igre), sedam uhvaćenih i dve podeljene lopte. Lako se može reći da mu pripada i potez utakmice, pošto je srpski reprezentativac pokazao izuzetnu smelost i lukavstvo. Prodao je takvu fintu Geriju Trentu, da mu je skroz pomutio razum. Toliko da je Trent pomislio da će Jović da asistira, dok je ovaj rutinski položio loptu na koš.

Potez sa beogradskih terena...

Luka Dončić je odigrao još jedan izuzetan meč protiv Los Anđeles Lejkersa, ali nije uspeo da spreči pobedu prvog osvajača NBA kupa koji je na svom parketu slavio rezultatom 127:110 (32:26, 33:27, 42:27, 30:30).

Slovenački as zabeležio je 33 poena (12/24 iz igre, 2/9 za tri), te 13 skokova i 10 asistencija, zbog čega je bio daleko najefikasniji u svom timu. Lejkersi su imali Dianđela Rasela sa 29 poena, Entonija Dejvisa sa poenom manje, te 12 uhvaćenih i devet podeljenih lopti, dok je Lebron Džejms za 33 minuta na parketu imao 25 poena, te po osam skokova i asistencija.

Podatak koji samo pokazuje koliko je dugovečan Kralj Džejms isplivao je na površinu tokom utakmice - on je prema zvaničnim podacima odmeravao snage protiv čak 35 odsto SVIH igrača u istoriji NBA lige! Kakav čovek...