Ivon Anderson (©fiba.basketball)

Stotka košarkašica Srbije u Bugarskoj za kraj uspešnih kvalifikacija, blistale Anderson, Krajišnik i Crvendakić

Vreme čitanja: 2min | ned. 12.02.23. | 19:10

U susretu bez takmičarskog značaja izabranice Marine Maljković ubedljivo slavile i na pravi način okončale kvalifikacioni ciklus za Evropsko prvenstvo

Nije duel u Samkovu imao rezultatski značaj za košarkašice Srbije, s ozbirom da su već bukirale kartu za Evropsko prvenstvo, ali su pokazale veliku želju da sa stilom okončaju kvalifikacije, te su savladale selekciju Bugarske sa ubedljivih 102:76.

Naše košarkašice su tako završile borbu u Grupi E kvalifikacionog ciklusa sa maksimalnih 4-0, uz koš razliku 350:250 te će tokom juna u Sloveniji i Izraelu braniti evropsku krunu.

Blistala je Ivon Anderson sa moćnim dabl-dablom od 29 poena i 10 asistencija (indeks 38), dok su odlične partije pružile i kapiten Tina Krajišnik sa 23 poena i sedam uhvaćenih lopti (indeks 25), kao i Aleksandra Crvendakić sa 17 poena, sedam skokova i pet asistencija (indeks 26).

Prva četvrtina protekla je u egalu. Ekipe su se smenjivale u minimalnom vođstvu, sve do serije 7:1 Srbije koju je trojkom zaokružila Crvendakić za prednost 18:12 u osmom minutu. Uzvratile su Bugarke, prišle u poslednjem minutu na 18:19, a na isteku četvrtine bilo je 22:22.

Napravio je rival na startu druge deonice seriju 7:2 i poveo 29:24, u 14. minutu i 31:26. Odgovorile su Anderson i Nogić i izjednačile, a Krajišnik ponovo donela prednost 33:31. Razigrala se Ivon, uključila se i Janković, pa je sastav Marine Maljković u 19. minutu imao plus šest – 44:38.

Nastavila je i u trećoj četvrtini da pogađa Anderson, naše devojke su bile agresivnije u odbrani, pa su stekle i prvu dvocifrenu prednost u 25. minutu – 57:47. Rasla je prednost Srbije, podigla je Krajišnik na 14 poena (61:47), ali se Bugarke nisu predavale. Pogađale su za tri poena, pa tako držale priključak.

Ponovo smo došli do značajnije razlike u 32. minutu – 80:65, a Crvendakić je tri minuta kasnije trojkom, pa Krajišnik sa četiri vezana poena donela najvećih 94:73. Do kraja, Srbija je nastavila rutinski da povećava razliku, i to sa mlađim snagama, do konačnih 102:76.

Čak 10 naših košarkašica upisalo se u listu strelaca, a vodeći trio ispratila je Jovana Nogić sa 11 poena. U selekciji Bugarske 20 poena Borislave Hristove, 14 je ubacila Gergana Ivanova, dok je do 10 brojala Radostina Dimitrova.

ženska košarkaška reprezentacija SrbijeKošarkašice SrbijeIvon AndersonTina KrajišnikAleksandra CrvendakićJovana NogićMarina Maljkovićkvalifikacije za Evropsko prvenstvokvalifikacije za Evrobasket 2023. za košarkašice