Tejtum protiv Lunija (©AFP)

Tejtum greškama nudio pobedu Voriorsima, Horford i Braun ga spasili od etikete tragičara

Vreme čitanja: 4min | pet. 20.01.23. | 04:13

Čudna utakmica u TD Gardenu, na kraju su Seltiksi zahvaljujući šutu koji ih dugo nije služio uspeli da se vrate i pobede u produžetku; Dianđelo Rasel sa penala rešio dramu u Minesoti

Pobedničkoj seriji Boston Seltiksa još se ne vidi kraj! Osma recka u tefteru stigla je protiv aktuelnih šampiona koji su poslednjih sedam dana na turneji po državi - usput stigli da svrate na tradicionalni prijem kod predsednika Džoa Bajdena - u dosta čudnoj utakmici. Seltiksi su u trećoj četvrtini izgledali kao izgubljen slučaj pošto ih šut uopšte nije služio, a onda su se zahvaljujući minijaturama Ala Horforda, Džejsona Tejtuma i Džejlena Brauna uspeli da se vrate u život i odvedu susret u produžetak, mada je najbolji igrač domaćeg sastava nekim krajnje nepromišljenim potezima nudio pobedu. Na kraju 121:118 (25:26, 29:29, 28:34, 24:17, 15:12).

Golden Stejt je kontrolisao veći deo susreta i imao sve u svojim rukama, ali sve se nekako okrenulo u poslednjoj četvrtini. Pre svega zahvaljujući iskustvu Ala Horforda, čije su defanzivne reakcije uticale jako da se ekipa trgne i podigne iz nokdauna, onda i Džejlena Brauna koji je do ulaska u završnih 12 minuta bio na 1/9 iz igre, da bi zatim konačno počeo da rešava situacije u reketu i radi za ekipu što je krunisao hladnokrvnom trojkom za 106:106 na 18,6 sekundi pre kraja. Tim pogotkom Boston je uspeo da uvede meč u produžetak u kojem je kasnije uzeo pobedu, mada je i tu umalo od dobijenog napravio veresiju.

Da nije bilo Horforda i Brauna, apsolutni tragičar utakmice bio bi Džejson Tejtum. Jeste napumpao statistiku i meč završio sa 34 poena, čak 19 skokova, šest asistencija i tri ukradene lopte, ali je njegovih sedam izgubljenih lopti moglo skupo da košta Seltikse. Ne samo da ga šut nije služio, baš kao i ostatak tima do te poslednje četvrtine (9/27 iz igre, 4/13 za tri), već je tri puta pravio nekarakteristične greške, gurajući loptu direktno u ruke protivnika u poslednjim minutima četvrtog perioda. Iz istih je umalo gurnuo Boston u ambis, prvo kada je Džordanu Pulu otvorio “livadu“ za zakucavanje i 102:98 na tri minuta pre kraja, onda i za lake poene Stefa Karija iz kojih su gosti otišli na 106:103, dok je na semaforu bilo još 28 sekundi. Srećom po njega Braun je ubacio trojku kao na treningu i praktično mu omogućio da se ispravi u dodatnih pet minuta.

Goste je dosta boleo izlazak Kleja Tompsona zbog šest ličnih grešaka, jer su izgubili dobro raspoloženog šutera koji je eventualno mogao da reši utakmicu. Bio je drugi strelac ekipe sa 24 poena (8/16 iz igre, 4/8 za tri). Dodatni teret pao je na Karijeva leđa, a njega je izgleda stigao umor na putovanju, pa je ispaljivao ćorke od kojih neki nisu pogađali čak ni konstrukciju koša... Na kraju je Boston uspeo da slavi, iako je dobrano zakomplikovao sebi poziciju nakon velike greške Markusa Smarta iz koje je Donte Divinćenco ubacio trojku za 121:118. Golden Stejt je čak imao napad za novi produžetak, ali Pulov šut sa pola nije bio dobar.

Horford je na kraju imao 20 poena i 10 skokova, uz tri krucijalne blokade. Smart je dopisao 18, a Braun 16 poena, dok je Robert Vilijams prikupio 14 poena i 11 skokova, od čega sedam u napadu. Boston je na kraju šutirao ispod 40 odsto iz igre, a za tri tek 13/41. Kod gostiju Kari 29 poena uz samo 9/25 iz igre (6/18 za tri), Pul 24, a Vigins 20 poena.

Ozbiljna drama viđena je u Minesoti gde su Timbervulvsi dobili rovovsku borbu sa Torontom zahvaljujući Dianđelu Raselu kome ruka nije zadrhtala kod dva ključna slobodna bacanja za konačnih 128:126 (31:37, 35:39, 35:33, 27:17).

Katastrofalnu odbranu igrali su Vulvsi tri pune četvrtine, ali su to nekako uspevali da kompenzuju dobrim šutem, ali na kraju je prevagu odnela upravo bolja defanzivna postavka! Posle 76 primljenih koševa na poluvremenu i još 33 u trećoj deonici, domaći košarkaši uspeli su da svedu protivnika na samo 17 poena u poslednjem intervalu i čak nadoknade minus koji je na nešto manje od deset minuta iznosio 14 poena (119:105) gde su vodeću reč imali upravo Rasel i Entoni Edvards koji se dugo mučio da bilo šta pogodi. Sipali su bekovi Minesote u koš Toronta i topili zaostatak, sve dok Fred Vanvlit nije skrivio faul nad Raselom na 9,9 sekundi do kraja za dva slobodna bacanja. Rasel je bio smiren i koncentrisan do kraja, ubacio oba šuta što je Nika Nursa nateralo da uzme tajm-aut. Nacrtao je napad za pobedu, ali O Dži Anunobi nije pogodio trojku...

Rasel je meč završio sa 25 poena i šest asistencija (8/15 iz igre, 5/10 za tri), dok je Edvards imao 23 poena (5/16 iz igre, 2/8 za tri, 11/12 slobodna bacanja). Mnogo bitne minute dao je Kajl Anderson sa 20 poena, 10 skokova i šest dodavanja. Skoti Barns predvodio je listu strelaca sa 29 poena (11/15 iz igre), dok je Vanvlit skupio 25 poena i 10 asistencija.

Vulvsi su posle dva poraza upisali trijumf, dok je Toronto sada došao do vezanih poraza, tri u poslednje četiri utakmice.