Šaj Gildžes Aleksander (©AFP)

Zapalio se Šaj i ponovo ubacio 40, Tanderi su druga ekipa Zapada!

Vreme čitanja: 5min | čet. 23.11.23. | 05:27

Vasilije Micić ponovo imao ulogu epizodiste, Aleksej Pokuševski nije ulazio u igru; Minesota savladala Filadelfiju za koju nije igrao Džoel Embid i na vrhu je tabele

Trećim porazom u poslednje četiri utakmice Denver je skinut sa vrha Zapadne konferencije, na kojoj se sada nalaze Minesota i Oklahoma! Tanderi imaju utakmicu više od Vulvsa pa ćemo reći da je ekipa sa hladnog severa prva u paklenoj konkurenciji, dok je u stopu sa istim brojem recki prati Oklahoma!

Veliko je pitanje mogu li ove dve ekipe, a pogotovo Oklahoma da zadrži ovakav ritam, svakako je impresivno ono što je Mark Degnolt postigao sa izuzetno mladom ekipom. Trijumfom nad Čikagom (116:102) Tanderi su stigli do šeste pobede u nizu, a za sve je zaslužan Šaj Gildžes Aleksander. Najboljem igraču Oklahome ponovo se usijala ruka i drugi put u poslednje tri utakmice, a treći put ove sezone postigao je bar 40 poena! Tačnije, večeras je stao na okruglo 40 poena uz sveukupno top partiju kanadskog plejmejkera! Uz 40 poena (11/19 iz igre, 1/3 za tri, 17/18 slobodna bacanja) podelio je i 12 asistencija, za svoj treći dabl-dabl u sezoni. Povezao je i sedam poena na otvaranju treće deonice, čime je Bilija Donovana naterao da brzo iskoristi tajm-aut.

Bulsi su odigrali još jednu slabu utakmicu. Pokušali su da se vrate iako su maltene sve vreme bili u minusu, bili nekoliko puta na posed zaostatka u poslednjoj četvrtini, pre toga su bili u rezultatskoj ravni sa protivnikom, ali više od toga nisu mogli. Oklahomu je na dvocifrenu prednost vratio Ajzea Džo sa četiri poena u istom napadu na dva minuta pre kraja, čime je praktično zaokružio pobedu Oklahome. Večerašnjim učinkom SGA prestigao je Serža Ibaku na trećem mestu liste najboljih strelaca Oklahome i sada zaostaje samo za Raselom Vestbrukom i Kevinom Durentom.

Kobi Vajt predvodio je Bulse sa 23 poena, od toga sedam trojki. Nije vredelo gostima ni to što su ubacili 17 dalekometnih šuteva, jer jednostavno nisu mogli da brane ono što im je protivnik servirao. Obe ekipe su utakmicu odigrale bez jednog startera, s tim što je to više uticalo na goste koji nisu na raspolaganju imali najboljeg strelca ekipe Zeka Lavina. Oklahoma nije u rotaciji imala važnog učesnika Džejlena Vilijamsa. Bez Lavina u opticaju, odbrana Oklahome se najviše fokusirala na Demara Derozana, za koga je bio zadužen Lu Dort. Derozan jeste bio najefikasniji sa 25 poena, ali je iz igre šutirao 6/17.

Čet Holmgren je ponovo odigrao jako bitnu rolu sa 18 poena i 13 skokova, što je njegov šesti dabl-dabl u sezoni, uz četiri blokade. Vasilije Micić ponovo je imao ulogu epizodiste. Odigrao je 11 minuta i za to vreme imao po dva poena i asistencije. Aleksej Pokuševski nije ulazio u igru.

Minesota je do svoje jedanaeste pobede stigla preko Filadelfije za koju nije nastupao Džoel Embid. I te kako se osetio izostanak MVP-ja ligaškog dela, pošto su Vulvsi slavili rezultatom 112:99 (37:20, 20:29, 34:30, 21:20).

Novi reprezentativac SAD nije bio u protokolu za večerašnji susret pošto je osetio povredu levog kuka nakon što je odigrao 38 minuta i spakovao 38 poena uz 12 skokova u porazu od Klivlenda prošle večeri. Seventisiksersi nisu imali ni Kelija Ubrea zbog preloma rebra, dok je domaćin ostao bez Džejdena Mekdenijelsa.

Jasno, Filadelfija nije imala nikakvo rešenje za Rudija Gobera unutra, što je Francuz iskoristio da upiše 13 poena i 11 skokova, a Minesota da dođe do desete pobede u poslednjih jedanaest mečeva. Entoni Edvards je bio dominantna figura sa 31 poenom (11/22 iz igre, 5/9 za tri), uz po šest skokova i asistencija, dok je Karl Entoni Tauns zabeležio 23 poena i 11 uhvaćenih lopti.

Umesto Embida od starta je igrao Markus Moris koji je ubacio 16 poena. Tajris Maksi i Dientoni Melton su takođe upisali po 16 poena.

Još jednom se na delu pokazalo koliko je značajan faktor za Minesotu defanzivni učinak. U meč je ušla sa drugim najboljim defanzivnim rejtingom u ligi, a večeras je Filadelfiju zadržala na samo 99 poena. Većim delom susreta imala je i dvocifrenu razliku koju je čvrsto čuvala od finiša treće deonice. Gosti nisu imali šansu da se uključe u igru za pobedu.

Los Anđeles Klipersi dobili su San Antonio kao gosti rezultatom 109:102, uz 50 zbirnih poena dvojca Lenard - Džordž. Šampion NBA lige sa Sparsima i Torontom imao je 26 poena (10/17 iz igre), uz po četiri skoka i asistencije za bezmalo 36 minuta na parketu, dok je svestrani krilni košarkaš imao 24 poena (8/23 iz igre, 4/12 za tri), osam uhvaćenih i tri podeljene lopte. Viktor Vembanjama je odigrao sjajnu rolu za gotovo 33 minuta pošto je uz 22 poena (7/13 iz igre) imao i 15 skokova!

Utakmicu je obeležio i nesvakidašnji detalj za NBA prilike... Naime, Kavaj Lenard je u Teksasu dočekan zvižducima i uvredama, zbog čega je morao da reaguje Greg Popovič. Stari trenerski vuk uzeo je mikrofon i zamolio publiku da ne zviždi nekadašnjem miljeniku, već da mu ukaže poštovanje zbog svega što je uradio za Sparse.