Erin Džekson (© AFP)

Erin Džekson prva tamnoputa klizačica koja je osvojila medalju na ZOI za SAD

Vreme čitanja: 1min | ned. 13.02.22. | 16:37

Srebrnu medalju osvojila je Miho Takagi iz Japana sa 0,08 sekundi zaostatka, a bronzu Ruskinja Angelina Golikova sa 0,17 sekundi zaostatka.

Američka takmičarka Erin Džekson osvojila je zlatnu medalju u brzom klizanju na 500 metara na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu. Džekson je pobedila rezultatom 37,04 sekunde i osvojila prvu olimpijsku medalju u karijeri.

Koliko je bitna ova medalja za SAD dovoljno govori činjenica da u ovoj disciplini nije osvojena još od 1994. godine.Inače, Džekson je prva tamnoputa klizačica koja je trijumfovala na Svetskom kupu prošle godine, sada je ispisala nove stranice istorije pošto je prva tamnoputa klizačica koja je donela medalju svojoj državi.

Zanimljivo, Erin ima diplomu sa Univerziteta Florida gde je klizanje imalo tek sekundarnu ulogu u odnosu na obrazovanje. Ipak, pre pet godina je krenula da beleži fantastične rezultate koji su kulminirali sada u Pekingu.

Ona se takmičila i 2018. godine, ali tada nije bila ni blizu medalje, sada je ispisala istoriju za Sjedinjene Američke Države.