Odbojkašice Brazila (Foto: FIVB)

Karioke posle neverovatnog preokreta savladale Japan i domogle se polufinala Svetskog prvenstva (VIDEO)

Vreme čitanja: 2min | sre. 12.10.22. | 01:10

S jedne strane Srbija - SAD, s druge Brazil - Italija

Bilo je drame u duelu Srbije i Poljske, ali su na kraju izabranice Danijelea Santarelija izvojevale veliku pobedu (3:2). Istovremeno se u Holandiji odigravao triler u okršaju Brazilki i Japanki. Karioke su posle dva seta zaostatka i to rutinski izgubljenih, uspele da se vrate, izbore peti set i potom sruše rivala za plasman u polufinale, gde će igrati sa Italijom - 3:2 (18:25, 18:25, 25:22, 27:25, 15:13).

Brazil je do velikog trijumfa vodila Gabrijela Gimaris sa 25 poena, uz 50 odsto uspešnosti u napadu. U poraženoj ekipi istakla se Kotona Hajaši sa 21 poenom (uključujući i dva asa).

Japan je počeo da vrši pritisak na protivnika na samom startu i vrlo brzo stekao prednost 4:1. To se posle asa Maju Išikave pretvorilo u 9:5, ali je Tainara Santos vratila Karioke na 13:10. Ipak, odlepile su se Japanke, povele sa 16:10, pa 21:16 i ubrzo je postalo jasno da će povesti u setovima, što se obistinilo posle dijagonale Hajaši za 25:18.

Sa tri smeča iz različitih pozicija Japanke su otvorile drugi set. Rival je poravnao na 5:5, ali to je bio poslednji put da je rezultat u drugom setu bio izjednačen. Rasla je prednost Japana, Brazilke su pravile grešku za greškom, da bi azijska selekcija stigla do 2:0 u setovima identičnim rezultatom kao u prvom (25:18). A onda je krenulo buđenje Karioka.

Uspostavile su kontrolu u prvom "biti ili ne biti" setu, povele sa 11:7, čuvale višak, a predvođene korektorkom Loren Teišerom stigle i do set lopte. Karolina Gataz je snažnim smečom stavila tačku i vratila Južnoamerikanke u igru (25:22).

Usledila je velika borba. Smenjivale su se obe selekcije u prednosti, a loša vest za Japanke je bila što se razigrala kapitenka Brazila Gabi. Držala je Karioke u igri, a onda poentirala za 24:23. Japan je spasao prvu set loptu, potom i drugu. Kerol Gataz se izborila za treću, a onda blokom odvela meč u peti setu (27:25).

Japanke su vodile na startu taj-brejka, ali je usledio preokret. Razlika nije prelazila dva poena, a onda je Ana Karolina Da Silva sjajnim blokom donela tri poena viška Brazilu. Loren je smečom iz četvrte zone donela tri meč lopte Kariokama, Japanke su spasle dve, ali je u pokušaju da spase i treću Išikava poslala loptu u mrežu i slavlje Brazilki je moglo da počne.