Odbojkašice Poljske (©FIVB)

Prva medalja za Poljsku u Ligi nacija, olimpijske šampionke ostale praznih ruku

Vreme čitanja: 2min | ned. 16.07.23. | 23:09

Izabranice trenera Lavarinija spasile dve meč lopte protivnica

Ostaje reprezentacija Amerike na tri osvojena zlata u Ligi nacija. Večeras je u borbi za bronzu pobedu odnela selekcija Poljske i to posle jedne neobične utakmice u Arlingtonu koja je trajala pet setova - 3:2 (25:15, 16:25, 25:19, 18:25, 17:15).

Izabranice trenera Lavarinija su spasile dve meč lopte protivnica u finišu petog seta, preokrenule i došle do prve medalje u komercijalnom takmičenju.

Poljska je na završni turnir stigla sa prve pozicije - ostvarila je skor od 10 pobeda i dva poraza, uz 29 osvojenih bodova. Amerika je imala isti učinak na drugoj poziciji, samo je upisala jedan bod manje. U ligaškom delu su Amerikanke i Poljakinje najviše pokazale, pa je moglo da se očekuje da se sastanu u finalu ovog takmičenja... Međutim, poražene su u polufinalu i morale su da se zadovolje utešnom borbom za bronzu.

Obe ekipe su imale želju da prvo takmičenje u godini završe sa medaljama oko vrata. Imale su različite momente - kada su igrale odlično, a i kada su igrale veoma loše - pa je posle četiri seta rezultat na semaforu bio izjednačen - 2:2. Pobednika je morao da odluči taj-brejk.

S obzirom da je ceo meč protekao u naletima i serijama, koje su se smenjivale - ukratko može da se sumira da je Poljska bila dominatna i držala glavnu reč u prvom i trećem, a da je Amerika imala inicijativu i kontrolu u drugom i četvrtom činu. Kad je peti set u pitanju - Poljakinje su bolje počele, otvorile su ga serijom 5:1, ali domaćin nije odustajao - uspeo je da izbori izjednačenje - 9:9.

Samo nekoliko minuta kasnije Amerikanke su prve stigle i do meč lopte. Ipak, izvukle su se nekako iz teške situacije Lavarinijeve devojke, spasile dve meč lopte, iskoristile svoju prvu priliku i stigle do medalje u Ligi nacija - 17:15.

Najbolja u pobedničkom taboru bila je Magdalena Stišjak sa 23 poena, dok je na drugoj strani najviše poena skupila Ejveri Skiner - 18.

Olimpijske šampionke su na domaćem terenu u Teksasu ostale praznih ruku, dok Poljska može da bude veoma zadovoljna zbog bronze u ovakvoj konkurenciji. Sigurno da će biti ozbiljna pretnja svima i na predstojećem Evropskom prvenstvu.