Neprijatnosti sa Francuzima: Zvezda radost sa penala platila fudbalskim tragedijama, Partizanu pobeda iz 1965. godine

Vreme čitanja: 4min | pon. 05.09.22. | 10:51

Najveći srpski klubovi u ozbiljnoj seriji neuspeha kada su u pitanju okršaji sa klubovima iz Lige 1

Poredići na neki način 168. večiti derbi i međusobni okršaj protivnika Crvene zvezde i Partizana u grupnim fazama evropskih takmičenja Nice i Monaka (0:1) prvi utisak je mogao da glasi - naši najveći klubovi će teško izdržati taj ritam igre. Jednostavno tempo koji su u stanju da diktiraju ekipe Lusijana Favra i Filipa Klemana nisu nešto što klubovi sa ovih prostora generalno mogu da isprate, pa je jasno da će Miloš Milojević i Gordan Petrić morati da pronađu drugačiji način da izdejstvuju pozitivne rezultate u mečevima koji su zakazani za 8. (Crvena zvezda - Monako) odnosno 15. septembar (Partizan - Nica).

Kada se pomenu okršaji sa Francuzima navijačima Crvene zvezde se još uvek bude lepa sećanja na Bari i istorijsko slavlje u finalu Kupa šampiona protiv Olimpika iz Marselja. Legendarna ekipa Ljupka Petrovića ni tada nije blistala, ali je odigrala baš onako kako je zahtevao majstor taktike, na rezultat, a onda iskoristila nadahnuće Stevana Stojanovića i svojih besprekornih izvođača jedanaesteraca. Ipak, toliko je srpski šampion u poslednje dve decenije pretrpeo fudbalskih tragedija u okršajima sa francuskim klubovima, da onim mlađim pristalicama crveno-belih zastane knedla u grlu onog trenutka kada se pomenu okršaji sa tamošnjim timovima.

Zanimljivo, finale sa Marseljom je bio prvi okršaj najtrofejnijeg srpskog kluba sa nekim francuskim, a zanimljivo i naredni sastanak sa tamošnjim klubovima je rešen na penal ruletu. Tada je u prvoj rundi Kupa UEFA u sezoni 1998/1999. eliminisan Mec, nakon dve pobede domaćih timova od po 2:1. Ipak, sve je naopako krenulo već od narednog kola, kada je Lion dva puta slavio sa 2:1 i 3:2, dok je u sezoni 1999/2000. Monpelje eliminisao crveno-bele u prvom kolu istog takmičenja sa ukupnim skorom 2:3.

Prva velika katastrofa dogodila se u sezoni 2005/2006, iako se nije radilo o porazu, ali je bilo bolnije od mnogih evropskih poraza. Naravno, radilo se o remiju u Strazburu (2:2) i famoznim golovima Kevina Gameira koji su koštali crveno-bele toliko željenog evropskog proleća. Šest godina kasnije dogodili su se Ren i Žonatan Pitrojpa, sa katastrofalnih 1:6 u ukupnom skoru plej-ofa Lige Evrope.

Novi težak udarac, jedan od najbolnijih u novijoj istoriji crveno-belih, dogodio se u Bordou 30. avgusta 2012. godine. Tada je domaćin u grupnu fazu Lige Evrope otišao golom Joana Gufrana sa bele tačke u trećem minutu nadoknade. Poslednja dva sastanka sa Francuzima, konkretno sa Pari Sen Žermenom u Ligi šampiona u sezoni 2018/2019, rezultatski su bila najteža (1:4 i 1:6) mada je tada bilo jasno da sastav Vladana Milojevića teško može do povoljnijeg rezultata.

Monako, koji će u četvrtak od 21 čas istrčati na travu stadiona Rajko Mitić definitivno nije kvalitetan kao moćni sastav sa Parka prinčeva, mada se mora napomenuti da je pre nedelju dana na tom istom mestu osvojio bod (1:1).

Gol razlika: 15:32

Partizanova prva sećanja na francuske klubove su takođe bila vrlo prijatna, s obzirom da je Nant ukupnim rezultatom 4:2 eliminisan na startu puta ka finalu Kupa šampiona u sezoni 1965/1966. Ipak, kao i u slučaju Crvene zvezde, oni naredni okršaji bili su prilično neuspešnji.

Nant se crno-belima pošteno odužio u drugom golu Kupa UEFA u sezoni 1985/1986, kada je na svom terenu slavio sa ubedljivih 4:0, dok je u Beogradu bilo samo 1:1.

Partizanovi navijači ponosni su na sezonu 2003/2004. kada su u pakleno teškoj grupi Lige šampiona ostali neporaženi u Beogradu od nadmetanju sa ozbiljno snažnim timovima kao što su bili Porto, Real Madrid i Marselj. Crno-beli se nisu baš sjajno proveli 1. oktobra 2003. godine na Velodromu (0:3), iako su odolevali čitavih sat vremena. Ipak, ostali su bez snage posle isključenja Andrije Delibašića, a onda je zablistao Didije Drogba i het-trikom u rasponu od svega 23 minuta doneo svom timu ubedljivo slavlje.

Revanš u Beogradu direktno je odlučivao o trećem mestu u grupi F. Saša Ilić je pri rezultatu 0:0 propustio veliku šansu, dok je Olimpik poveo golom Mida u 61. minutu. Crno-beli su izjednačili preko Delibašića u 80. minut, ali nisu uspeli da stignu do drugog gola koji bi ih odveo u nokaut takmičenja Kupa UEFA.

Do narednog okršaja sa Francuzima Partizan je čekao sve do sezone 2006/2007, kada se dogodio bolan poraz u Humskoj od Oksera u grupnoj fazi Kupa UEFA (1:4). Crno-beli su na tom meču, odigranom 29. novembra 2006. godine čak i poveli golom Nenada Marinkovića u petom minutu, ali je praktično već sve bilo rešeno do kraja prvog poluvremena golovima Šejrua, Nikulajea i Akalea. Konačan rezultat u završnici meča postavio je Luiđi Pjeroni.

Utisak o Partizanovim okršajima sa Francuzima dodatno su pokvarila ona dva poraza od Oksera u grupnoj fazi Lige Evrope u sezoni 2009/2010, kada je tadašnja ekipa Gorana Stvanovića doživela dva poraza (2:3, 0:1).

Partizanovi porazi možda nisu bili tako bolni kao oni Crvene zvezde, ali takođe vrlo realno oslikavaju koliko težak i neprijatan posao za naše klubove predstavljaju mečevi sa francuskim ekipama, pa nema sumnje da će takvi biti i predstojeći beogradski okršaji sa Monakom i Nicom.

Zanimljivo, od ostalih srpskih klubova Vojvodina ima pozitivan skor sa Francuzima, pošto je u polufinalu Intertoto kupa u sezoni 1998/1999. savladala Bastiju s ukupnim rezultatom 4:2. OFK Beograd je u sezoni 2006/2007. eliminisan od Oksera, iako je prvi meč na Karaburbi rešen u korist Romantičara sa 1:0. U Francuskoj je bilo 5:0 za domaćina.