Marko Žuvela (©Reuters)

Pomračenje Hrvata u Zagrebu: Ispustili “plus pet” u četvrtini odluke, Italijani spakovali sedam za preokret

Vreme čitanja: 3min | sub. 11.03.23. | 21:46

Frančesko di Fulvio pogodio za pobedu 23 sekunde pre kraja, Marko del Lungo zaustavio šut Andrije Bašića u poslednjoj sekundi…

Split je letos dve nedelje živeo za vaterpolo, Hrvatska se u gradu podno Marjana okitila zlatom na Evropskom prvenstvu i buknulo je interesovanje za vodenim sportovima. Spaladium arena je tokom trajanja kontinentalne smotre, kada igraju Barakude, bila dupke puna, a taj talas nije se u međuvremenu izgubio.

Danas u Zagrebu nije mogla da se nađe karta za utakmicu Svetskog kupa, bazen je bio – raspordat! Takvo interesovanje u hrvatskom glavnom gradu za vaterpolo nije vladalo jače od decenije, karte za „Derbi Adriatico“ planule su ekspresno, a navijači su prisustvovali spektaklu. Ali, tribine nisu napustili zadovoljni, jer Hrvatska je ispustila pet golova prednosti u poslednjoj četvrtini protiv Italije i ostala bez pobede – 14:13.

Ivica Tucak i svi prisutni nisu mogli da veruju šta vide, Barakude su prestale da igraju. Postigle su samo jedan gol u kvartalu odluke – taj pogodak delo je ruskog vaterpoliste Konstantina Harkova koji od prošlog leta nosi kockastu kapicu – a Italijani su spakovali čak sedam! Trijumf vredan prvog mesta timu Alesandra Kampanje doneo je ponajbolji italijanski igrač – Frančesko di Fulvio. Pogodio je 23 sekunde pre kraja, da bi zatim Marko del Lungo zaustavio šut Andrije Bašića u poslednjoj sekundi.

Šibenski bombarder letos je bio, uz Jerka Marinića Kragića, heroj Hrvatske u Spaladium areni. Na bazenu kraj Save je tragičar. Propustio je priliku da otkine bod Italijanima, a Marko del Lungo je prvo odbranu napravio kada je pročitao nameru Andrije Bašića sredinom druge četvrtine. Ali, niko tada u Zagrebu nije ni slutio kakav će rasplet biti…

Sve je išlo ka tome da će Hrvatska iskoristiti prednost domaćeg terena i uzavrelu atmosferu i da će upisati treću pobedu u grupnoj fazi Svetskog kupa. Jerko Marinić Kragić je bio dominantna figuran, anročito u trećem periodu, kada je dao tri od ukupno četiri gola na utakmici. Splitska neman i Andrija Bašić su terorisali protivničku odbranu, ali se situacija u bazenu okrenula za 180 stepeni krajem treće četvrtine.

Malo ko je to očekivao, pošto je Edoarto di Soma – strelac dva gola – „isteran“ iz igre, nakupio je lične greške i Italija je ostala sa opcijom manje. Niko nije uspeo da se razmaše, samo je Luka Marcijali na liniju dva metra bio pouzdana opcija, međutim, u finišu su svi do jednoga proradili. Nikolas Prešuti, Frančesko Kondemi, Vinčenco Dolče

Mat je stigao od Frančeska di Fulvija. Posle Mađara presudio je i Hrvatima.

20.30: Italija - SAD

vaterpolo reprezentacija HrvatskeVaterpolo reprezentacija ItalijeSvetski kupIvica TucakAlesandro Kampanja