
FOTO PRIČA: Grafiti pitaju - Mundijal za koga?
Vreme čitanja: 2min | ned. 25.05.14. | 13:29
Ulični umetnici su bili posebno inspirisani pred Svetsko prvenstvo. Nažalost, dobrim delom zbog toga što siromašni jedva sastavljaju kraj sa krajem. Bilo kako, slike su fascinantne
Nadležni organi pokušavaju pokušavaju da probleme gurnu pod tepih, ali istina se teško krije kada protiv sebe imaš dobar deo populacije. A čak ni u zemlji fudbala fudbal je samo najbitnija sporedna stvar na svetu. Akcenat je na ovom "sporedno".
Jer, od "bubamare" se ne živi. Osim ako nisi profesionalni fudbaler, a takvih je malo. Većini je mnogo bitnije šta će jesti večeras, da li ima posla, kakva je usluga kod lekara...
Izabrane vesti
U takvoj besparici ogromne investicije u stadione i pristupne puteve umeju da zabole one najuogroženije, koji se osete potpuno zanemarenim.
Uostalo, prema izveštaju Narodnog komiteta za Svetsko prvenstvo i Olimpijske igre zbog ta dva planetarna događaja svoje domove će morati da napusti više od 7.185 porodica?! Stoga je jasno da je nezadovoljstvo veliko, a kada naletiš na problem važno je dići glas.
Makar to bilo i grafitom ispred kuće. U galeriji fotografske agencije Action Images pronašli smo sijaset grafita koji su nas ostavili bez daha. Počevši od ove naslovne koju je naslikao Paulo Ito, do skora anonimni ulični umetnik.
Ali, Ito nije jedini s tim da imena većine njegovih kolega verovatno nikad nećemo saznati. Što ne znači da njihova dela ne ostavljaju utisak. Makar bili i najprostiji poput ovog na kojem samo piše: "Kup ubija siromašne".
Sličnih grafita imate na svakom ćošku s obzirom na to da su i demonstracije prilično česte. Stoga i ne čudi parola na asfaltu: "Sve je pogrešno". Ili ispod na jednom od protesta pitanje: "Kup za koga?", dalje do ovog nešto komplikovanijeg na kojem se, između ostalog, Fifi i nacionalnom fudbalskom savezu poručuje: "Mi smo Brazilci, sve četiri od četiri godine". Jasno je na šta se misli.
Naravno, nisu baš svi politički nastrojeni i nije baš da u Brazilu nema ljudi koji se raduju Mundijalu. Naprotiv. I njihov pečat se vidi na zidovima brazilskih gradova. Pre svega se to odnosi na Betmenovu uličicu u Sao Paulu (zaista se zove po Betmenu), koja važi za otvoreni muzej uličnoj umetnosti.
Uostalom, uverite se i sami koliko života ima u narednim fotkama.
(FOTO: Action Images)