
Idealnih 11 Žarka Zečevića: Zvezda bez Džaje, Pižona, Deja...
Vreme čitanja: 3min | uto. 15.07.25. | 08:25
„Žao mi je što nemam Miloša Milutinovića u ekipi Partizana. Gledao sam ga tek kasnije, kad je igrao sa Šekularcem u OFK Beogradu"
Na prvi segment velike ankete Mozzart Sporta povodom 80. rođendana Crvene zvezde i Partizana stavljena je tačka. Novinari su dali svoj sud, izglasali idealnih 11, pa su sada, kako je i najavljeno, na redu bivši asovi i funkcioneri - njih 160 ukupno, po 80 sa obe strane. Simbolika. Narednih nedelja imaćete priliku da vidite kako su birala neka od najvećih imena beogradskih velikana, kao i njihova obrazloženja.
Podsetimo, pošto i druga ’etapa’ bude završena, pošto saberemo glasove i dobijemo još jedan Zlatni tim, sledi vrhunac cele priče - glasanje publike putem ankete na našem portalu. Pre toga, baza fudbalera biće sužena na osnovu glasova struke, a igrači klasifikovani po pozicijama. Kao neka vrsta predigre, biće organizovan i izbor idealnih 11 večitih rivala u 21. veku.
Izabrane vesti
Kao veoma mlad igrao je fudbal i stoni tenis. Kako je jednom ispričao, na košarku ga je ‘odvukla’ prva medalja Plavih na Evrobasketu u Beogradu 1961, odnosno genetika. Konkretno - visina. Pristupio je KK Partizan i više od 10 godina nosio crno-beli dres.
Žarko Zečević (75) u funkcionerske vode ušao je 1978, kada je izabran za generalnog sekretara JSD Partizan, da bi Fudbalskom klubu pristupio ‘85. i ubrzo postao jedan od najmoćnijih ljudi ovdašnjeg sporta.
Zaslužan je za izgradnju Sportskog centra “Zemunelo” tokom devedesetih, zahvaljujući čemu je klub iz Humske uspostavio dominaciju u jugoslovenskom fudbalu tih godina i stvorio jednu od najboljih fudbalskih akademija u Evropi.
Ali nije sve bilo tako bajno na startu...
”Kad sam došao u klub glavnu reč vodili su general Zdravko Lončar i bivši policajac Dragan Papović. Zajedno sa njima pregrmeo sam čuveni ‘slučaj Šajber’. Nismo pristali da nam se nametne krivica i optužba za nameštanje utakmice poslednjeg kola sa Željezničarom. Odbili smo da je odigramo ponovo i uzeli su nam titulu”, objasnio je pre nekoliko godina u jednoj ispovesti. “Sa ove vremenske distance, ako bi me pitali da li bih isto tako postupio, rekao bih - ne. Željo nas je molio da igramo. Sada bih i ja rekao: U redu, igramo. Koliko puta? Pet puta? Važi, igraćemo i pet puta. Jer sa sportskog stanovišta, Partizan je mnogo trpeo zbog svoje odluke. U to vreme propustiti dve godine u Kupu šampiona bila je čista katastrofa. Zato se dogodilo da Pančev ode u Zvezdu, da Dejo Savićević ode u Zvezdu, da Piksi ode u Zvezdu... Trebalo nam je pet godina da izađemo iz krize”.
Prvi put utakmicu Partizana u Humskoj gledao je u leto 1958. Rival mađarski Honved, rezultat 5:3, a na terenu su se našli neki od najvećih asova tog vremena, poput Milutina Šoškića, Milana Galića, Bruna Belina, Fahrudina Jusufija...
„Stric me je vodio... Stadion krcat, on i ja na jugu. Još pamtim gol koji je postigao Toma Kaloperović“.
S više od 65 godina iskustva i praćenja fudbalskih zbivanja, Zečević nije imao problem da sastavi idealnih 11 večitih rivala. Na delu je video skoro sve velike posleratne vedete.

Kako su glasali svi prethodni učesnici velike ankete
Mozzart Sporta možete da pronađete OVDE.
„Žao mi je što nemam Miloša Milutinovića u ekipi Partizana. Gledao sam ga tek kasnije, kad je igrao sa Šekularcem u OFK Beogradu. Na drugoj strani nisam imao priliku da se uživo uverim kakav je igrač bio Rajko Mitić. Međutim neosporno je da se radi o legendi Zvezde i njegovo ime mora da bude tu“.
„Kada je u pitanju sam princip izbora trudio sam se da vrednujem doprinos klubu, ali i velike karijere napravljene u inostranstvu. U pitanju je bila neka vrsta miksa ta dva faktora“.
Na Zvezdinu klupu Žarko Zečević je postavio Branka Stankovića, čuvenog Ambasadora, a na Partizanovu Ljubišu Tumbakovića.
„Razmišljao sam najviše između Osima i Tumbakovića. Švaba nije sporan kao stručnjak, ali proveo je samo godinu dana u klubu. Tumba je ipak više dao, najtrofejniji je u istoriji Partizana... U konkurenciji može da bude i Biće Mladinić. Minus mu je kao i Osimu godinu dana na klupi. Imamo tu i Ilješa Špica. Bio je veliki trener, utemeljivač naše škole. Trofeji su odneli prevagu u Tumbinu korist u odnosu na sve ostale“, zaključio je Zečević.
Komentari / Podeli vest
tagovi
Obaveštavaj me

