Tavernije i Morelos (Reuters)
Tavernije i Morelos (Reuters)

Povratnik sa ponora i Zvezdin dužnik od 120 trofeja: Rendžers računa na tvrđavu Ajbroks, moćne bekove i ubitačnog špica

Vreme čitanja: 4min | pet. 25.02.22. | 13:23

Prošle sezone Rendžeri su se posle decenijskog čekanja vratili u nokaut fazu evrokupova, osvojili titulu u Škotskoj posle devet godina posta i to bez ijednog poraza

Teško da je Crvena zvezda mogla da izvuče poželjnijeg rivala na žrebu za osminu finala Lige Evrope od Glazgov Rendžersa. Ipak su u konkurenciji za rivala crveno-belih bili Barselona, Sevilja, Betis, Red Bul Lajpcig, Atalanta, Porto... Možda je samo Braga uz Rendžere bila podjednako poželjan takmac u mislima navijača, igrača i stručnog štaba beogradskog velikana.

Imaće Zvezda priliku da se osveti starom znancu koji ju je 2007. godine zaustavio u predvorju grupne faze Lige šampiona. Tada je u prvom meču treće, ujedno i finalne runde za plasman u evropsku elitu, Rendžers na Ajbroksu srušio beogradski tim golom u 90. minutu, a Zvezda na Marakani nije uspela da se pomeri sa rezultata 0:0. Mnogi navijači pamte veliki promašaj Igora Burzanovića.

Izabrane vesti

Stariji se sećaju prvog okršaja ovih rivala iz sezone 1964/65. u prvom kolu Kupa evropskih šampiona kada je nakon pobede crveno-belih u Beogradu (4:2) i poraza u Škotskoj (1:3) odigran i treći odlučujući duel nakon kojeg je Rendžers imao osmeh na licu (3:1). Na naredni njihov dule čekalo se četvrt veka, kada je Zvezda na istorijskom putu do evropskog trona srušila škotskog predstavnika u dvomeču (3:0 kod kuće, te 1:1 u gostima).

Jeste na papiru najpoželjniji rival i činjenica je da nije reč o identičnoj mašini koju je prethodne sezone do pune radne temperature doveo Stiven Džerard prekinuvši devetogodišnju dominaciju Seltika na domaćoj sceni. Međutim, najveća greška šampiona Srbije bila bi da potceni mogućnosti prvaka Škotske koji je snagu i napadačku paletu demonstrirao u dvomeču sa Borusijom iz Dortmunda kojoj je za 180 minuta spakovao šest golova. Ofanziva Rendžersa jeste za poštovanje, ali ne i za strah, jer odbrana Borusije koja je primala neke amaterske golove nije adekvatan reprer.

Džerarda, čiji su Rendžersi prošle sezone u 38. rundi Premijeršipa upisali 32 pobede i šest remija, bez ijednog poraza, sredinom novembra je na Ajbroksu zamenio Đovani van Bronhorst, bivši reprezentativac Holandije i mladi stručnjak koji je izgubio samo jednu od uvodnih 20 utakmica od imenovanja u Glazgovu. Taj jedini poraz bio je najbolniji mogući, od arhineprijatelja Seltika u Old Firmu (3:0), a uz još nekoliko razočaravajućih remija, šampion je dozvolio zeleno-belima da preuzmu prvu poziciju u šampionatu. Mnogo iskustva je Van Bronhorsdt pokupio u Holandiji kao trener Fajenorda (2015-2019.) kojem je 2017. doneo šampionsku titulu.

Crvena zvezda prvu utakmicu protiv Rendžersa igra na Ajbroksu, a ko je juče gledao revanš sa Borusijom iz Dortmunda jasno mu je kakvu će atmosferu napraviti domaći navijači. Tribine su se doslovce tresle nakon golova Džejmsa Tavernijea. Pomenuti stadion je prošle sezone bio neosvojiva tvrđava na kojoj se malo ko naigrao fudbala, a ni u aktuelnoj nije bilo lako probiti njene zidine. Na 24 meča u svim takmičenjima, Rendžere su u njihovoj kući pobeđivali samo Malme, Lion i Hibernijan. Na poslednjih deset mečeva kod kuće, velikan iz Glazgova vezao je devet pobeda zaključno sa jučerašnjim remijem protiv Borusije.

Škotski timovi nisu sinonim za lepršav fudbal za razliku od jedne Atalante, Red Bul Lajpciga ili Betisa, ali zna Van Bronhorst kako će i odakle napasti Crvenu zvezdu. Rendžers raspolaže moćnim opcijama na levom i desnom beku u vidu dvostrukog strelca iz sinoćnog meča sa Borusijom Džejmsa Tavernijea i Borne Barišića sposobnog da sa lakoćom pakuje golove saigračima. Tavernije je klasičan plejmejker zarobljen u telu defanzivca, a šta tek reći o njegovim brojkama - na 32 nastupa u prvenstu i Ligi Evrope postigao je devet i namestio još 13 pogodaka.

A u špicu napada zna se ko je gazda. Alfredo Morelos i ove sezone predljači na klupskoj listi strelaca sa 11 prvenstvenih, a ukupno 14 pogodaka. Od dolaska u klub 2017. godine upisao je preko 200 nastupa uz 111 golova i 49 asistencija. Brojke za ozbiljno poštovanje.

I ove sezone granitnom odbranom komanduje sjajni Konor Goldson, koji ne propušta prilike da se prilikom prekida preseli u šesnaesterac rivala. U prošloj, šampionskoj sezoni Rendžers je primio svega 13 golova na 38 prvenstvenih utakmica. U aktuelnoj mu se mreža tresla "već" 22 puta na 27 utakmica, ali to su i dalje impresivne brojke.

Posle decenijskog čekanja, škotski velikan se prošle sezone vratio sa ponora i igrao nokaut fazu evropskih takmičenja - prošao je Antverp u šesanestini finala sa ukupnih 9:5, a zatim ga je zaustavila praška Slavija u dvomeču koji je obeležio incident kada je Onderj Kudela vređao Rendžersovog vezistu Glena Kamaru na rasnoj osnovi.

Za kraj, kada zavirimo u Rendžersove vitrine i prebrojimo pehare, ima ih preko 120 što ga čini jednim od najtrofejnijih klubova na planeti. Tu je 55. titula državnog prvaka, trofej Kupa pobednika kupova iz 1972. godine, a preteču Lige Evrope, kup Uefa nikada nije osvajao. Mada je igrao finale protiv Zenita, baš u sezoni kada je osujetio Crvenu zvezdu da uđe u evropsko društvo najboljih.


tagovi

Glazgov RendžersFK Crvena zvezda

Sledeća vest