
Zvezdina odbrana među najboljim u Ligi Evrope, a Bragin napad drugi najopasniji
Vreme čitanja: 3min | sub. 11.12.21. | 08:11
Podatak za ponos crveno-belih
Kako pod vođstvom Vladana Milojevića, tako i kod Dejana Stankovića. Igru Crvene zvezde na međunarodnoj sceni već petu sezonu zaredom karakteriše gotovo perfektna defanziva. Da nije bilo pojedinih individualnih grešaka, verovatno bi se i mogla oceniti kao bezgrešna.
Samo četiri primljena gola u šest mečeva svakako su učinak za ponos. I to posebno imajući u vidu da je direktan konkurent za prvo mesto, Braga, takmičenje u grupnoj fazi završio kao peti najefikasniji tim, a drugi po broju šuteva.
Izabrane vesti
Portugalci su postigli 12 golova, a pretili 109 puta. Češće su šutirali samo igrači Napolija (118), koji su bili i precizniji (15 golova), baš kao i fudbaleri Liona (16), Bajer Leverkuzena (14) i Seltika (13).
Crveno-beli su učinkom na deobi četvrtog mesta kada je reč o najboljim odbranama, pošto je i Monako primio četiri gola. Po triput su se tresle mreže na golovima Lacija, Vest Hema i Galatasaraja.
Mogla je Crvena zvezda da bude još uspešnija u defanzivi da nije bilo crvenog kartona Miloša Degeneka u ranoj fazi beogradskog meča sa Midtjilandom (0:1) ili nesmotrenog igranja rukom Marka Gobeljića u Bragi (1:1).

Poređenja radi, prošle sezone crveno-beli su u istom takmičenju u šest mečeva grupne faze primili takođe četiri gola u okršajima sa Hofenhajmom, Gentom i Slovan Liberecom, a 2017/2018. svega dva u duelima protiv Arsenala, Kelna i BATE Borisova.
Odmah po dolasku u klub kao komandand zadnje linije nametnuo se Aleksandar Dragović. U početku je Dejan Stanković iskusnog reprezentativca Austrije uparivao sa Radovanom Pankovom, potom se u startnu postavu vratio Miloš Degenek, ali je pomenutim isključenjem protiv Midtjilanda opet izgubio mesto u timu. Na startu sezone šansu iz senke vrebao je mladi Strahinja Eraković i dočekao da sa kapitenskom trakom izvede saigrače na teren u Razgradu, u pobedi 1:0, kao i da od prvog minuta igra odlučujući duel sa Bragom.
Mnogo je 20-godišnji štoper napredovao uz Dragovića, što je i bio jedan od ciljeva kada je bivši defanzivac Bajer Leverkuzena došao u klub. Značajno je Eraković podigao nivo igre, pre svega samouverenosti, što je dodatni bonus za klub pored velikog plasmana direktno u osminu finala. Čupa u januaru puni tek 21 godinu i ako nastavi kao s dosadašnjim partijama, Crvena zvezda će ozbiljno profitirati njegovom prodajom u inostranstvo kada dođe vreme za to.
Kada se gleda broj golova koje je Crvena zvezda primila u mečevima sa Bragom, Midtjilandom i Ludogorecom mora se imati u vidu i da je na gostovanju u Bugarskoj bila bez prvog čuvara mreže i kapitena Milana Borjana. Na odličan način odmenio ga je Zoran Popović i ostao nesavladan, dok je Borjan ostao nesavladan takođe u duelu sa Ludogorecom. Protiv ostalih je primao golove - u beogradskom okršaju sa Midtjilandom ga je Kanga prevario - ali je i imao sebi svojstvenu pantersku intervenciju u poslednjim trenucima gostovanja u Bragi, kada je paradom odbranio šut glavom Raula Silve i sačuvao prvo mesto, odnosno osminu finala Lige Evrope.
LIGA EVROPE (GRUPNA FAZA)
NAJMANJE PRIMLJENIH GOLOVA
Vest Hem 3
Lacio 3
Galatasaraj 3
Crvena zvezda 4
Monako 4
NAJVIŠE ODBRANJENIH ŠUTEVA
Seltik 29
Brondbi 27
Ludogorec 26
Ferencvaroš 25
Legija 25
NAJVIŠE DATIH GOLOVA
Lion 16
Napoli 15
Bajer Leverkuzen 14
Seltik 13
Braga 12
Betis 12
Lester 12
NAJVIŠE ŠUTEVA
Napoli 118
Braga 109
Bajer Leverkuzen 101
Betis 97
Lion 93
Marselj 93
Komentari / Podeli vest
tagovi
Obaveštavaj me
