Luka Dončić i Nikola Jović (AFP)

Dončić ludim trojkama lomio Majami, presudio mu surovi Dante Egzum (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | pet. 08.03.24. | 04:19

Australijanac postigao sedam od poslednjih 14 poena Dalasa, Luka okončao meč sa 35 poena i po 11 skokova i asistencija

Veče u Teksasu u znaku Luke Dončića, ali i Dantea Egzuma. Gostovao je Majami Dalasu, bio je to okršaj timova koji žele da izegnu plej-in i zasluže direktno mesto u plej-ofu i bio je to duel velikih oscilacija na obe strane. Obe ekipe imale su u određenim trenucima meča dvocifrenu prednost, ali je utakmica epilog dobila u neizvesnoj završnici. Dončić je od treće četvrtine lomio goste krećući se ka tripl-dabl učinku koji je na kraju i ostvario, ali presudnu ulogu u poslednjim minutima meča odigrao je Dante Egzum - 114:108.

Maltene otpočetka januara do pred kraj februara (odigrao samo dve utakmice krajem januara) Egzuma nije bilo na terenu zbog povrede pete. Vratio se Australijanac takmičarskim mečevima 29. februara i ni na jednoj od četiri uzastopne utakmice koje je odigrao nije upisao više od četiri poena. A večeras, u poslednja tri minuta i kusur bivši košarkaš Partizan Mozzart Beta postigao je sedam od ukupno 14 poena svog tima i dokusrio ekipu sa Floride.

Na 03:15 pre kraja Egzum je pogodio trojku za 103:101. Usledile su trojke Dončića i Irvinga na jednoj i Rozira na drugoj strani, da bi 66 sekundi pre kraja Egzum surovo pogodio iz okreta za 111:104. Sjajan meč u kojem je zabeležio 13 poena, pet asistnecija i četiri skokva (uz šut iz igre 5/7, trojke 2/2), Egzum je pečatirao slobodnim bacanjima koja su dokusurila Majami.

Ekipa Erika Spolstre je dominantno otvorila meč, vodila je 21:7, pa 29:14, da bi prvu četvrtinu okončala sa osam poena prednosti (36:28). Dalas je do poluvremena istopio zaostatak, ušao u treći kvartak sa neznatnim deficitom (54:58), da bi Dončić počeo da zatrpava koš protivnika, a Dalas otišao na maksimalnih plus 11 (91:80). Počeo je treću deonicu sa 12, a završio je sa 29 poena. U odlučujućem periodu fokus slovenačkog plejmejkera bio je usmeren na organizaciju igre, ali je i pored toga pogodio dve trojke.

Treća četvrtina, nije bila laka za Nikolu Jovića koji je posle dobrog otvaranja meča sa četri poena, dva skoka i asistencijom, ušao u seriju promašaja. Oko sedam minuta u trećoj deonici Jović je igrao u kontra ritmu - promašio dve trojke i jedan šut iz igre i napravio faul u napadu.

U prvom delu susreta, za kvalitetno napadačko izdanje Hita najzaslužniji je bio Dankan Robinson koji je 15 poena postigao bez promašaja (4/4 za tri poena, 5/5 iz ige). Kasnije je ulogu prvog košgetera preuzeo Teri Rozir, završio meč sa 27 poena, ali u drugom poluvremenu nije imao adekvatnu podršku tima. Bitan šraf u igri Dalas bio je i Kajri Irving koji je pet od 23 poena postigao u poslednjoj deonici. Da nije bilo njegove važne trojke za 109:104, pitanje je da li bi Dončić i Egzum bili heroji.