Lebron Džejms (©Mind The Game)
Lebron Džejms (©Mind The Game)

Njen najverniji vojnik

Vreme čitanja: 5min | čet. 17.04.25. | 09:42

Ako volite košarku, prvi sledeći podkast neka vam bude druga epizoda nove sezone "Mind the Game".

"Da li postoji bolji osećaj od toga da si zaključan u tome, bez izlaza", upitao ga je preko ruba vinske čaše, u koju je sipan najskuplji nektar od grožđa iz producentskog vinskog podruma.

Lebron se grohotom nasmejao: "Ne, bukvalno ne postoji bolji osećaj".

Izabrane vesti

Stiv Neš je bio prezadovoljan odgovorom. A i pitanjem jer u tom poslu, poslu postavljanja kvalitetnih pitanja, i nije imao nekog iskustva. Samo osećaj za ritam, koji ga je krasio dok je na terenu upravljao uvođenjem novih trendova u NBA ligu. Ipak, sa druge strane je sada već iskusni podkaster i Neš je od prvog trenutka nove sezone podkasta Lebrona Džejmsa, odlučio da se prepusti.

Igraj besplatno NBA Bracket challenge i osvoji put u Abu Dabi

Tako su već u prvoj epizodi nove sezone temu zakopali duboko u košarkaške procese i upravo je mogućnost da bude totalno posvećen i zaključan u tom procesu, najbolji osećaj koji Lebron Džejms poznaje. I istovremeno, povod za ovu priču.

Jer prečesto zbog svojih vannastavnih aktivnosti, aktivizma, izbora koje pravi u biznisu i medijskih nastupa, Lebron trpi medijskog toplog zeca, a onda njegova medijska mašinerija mora da izbalansira stvar bespotrebnim kolumnističkim preterivanjem. Tačno negde između nezajažljivih kritičara i neobjektivnih džejmsovskih piskarala, nalazi se ovaj podkast. Prilika da kao nikada u istoriji sporta, poniremo duboko u navike, ideje i shvatanje igre jednog od najboljih igrača u svom sportu u istoriji. I to sve uz pomoć i pitanja još jedne košarkaške legende.

LA Lejkersi šampioni NBA lige – kvota 17,0

Džej Džej Redik ubrzo po završetku prve sezone ovog podkasta, u produkciji Lebrona Džejmsa, postao je trener Los Anđeles Lejkersa, u kojima Džejms igra, pa je na početku sezone morao da napravi mali "disklejmer" i obavesti publiku da ako Stiv Neš nakon podkasta postane prvi trener nekog tima u Ligi, to neće imati nikakve veze sa njim.

Mimo tog očekivanog fazona, Nešova i Džejmsova priča oslobođena je "disklejmera" i bilo kakvih upozorenja.

Dobićete u glavu košarkaške dijaloge pune izraza koji zbune i najveće nerdove košarkaške analitike, dobićete "ja tebi serdere ti meni vojvodo" momente i dobićete iskrene uvide u to kako danas izgleda NBA i dinamika života njegovih najvećih zvezda.

Ali ako imate ograničeno vreme za gledanje podkasta, ako ste zapadnjački tip koji ih sluša na Spotifaju dok se vozi na posao, ili ste skandinavski tip koji uz pivo odgleda samo jednu epizodu serije pred spavanje, koji god da ste tip, ako volite košarku – prvi sledeći podkast neka bude druga epizoda nove sezone "Mind the Game".

U toj epizodi Lebron Džejms govori o svojim ritualima i navikama koje su ga dovele do toga da igra 22. sezonu NBA lige i da ulazi u plej-of pet meseci nakon 40. rođendana kao druga ili čak prva violina tima koji ima visoke ambicije.
"Kako prijatelju", pita ga i Stiv Neš, koji pošteno priznaje da je već posle 30. godine počelo da ga boli sve živo i nako rekreacije, iako je i sam igrao sa 40 i nešto.

Srećom, osim "kako prijatelju", Neš Lebronu postavlja i brojna druga pametna pitanja u toj epizodi koju vredi spojlovati jer nam Džejmsova produkcija nije na oko izašla.

Dakle, razgovor je podeljen prema fazama sezone i Džejms detaljno analizira svaku od tih faza.

U prvih šest nedelja nakon kraja sezone, dok još putuje sa porodicom, radi samo neke bezazlene aktivnosti, poput aktivacija u bazenu ili laganog trčkaranja, samo ono što ga drži u blagom tonusu jer kako kaže, "kako godine odmiču sve je veći rizik ako pritisne OFF dugme".

Nakon toga počinje sa trening kampom i tu paralelno radi na košarkaškom terenu, a paralelno u teretani. Tri puta nedeljno diže tegove, a dva puta nedeljno radi na mobilnosti, pre svega torakalnog dela, kao i brojne stabilizacije, vežbe sa loptama i trakama. Na košarkaškom terenu provodi oko 45 minuta i kako vreme prolazi iz nedelje u nedelju intenzivira sve što radi.
"To najbolje vidim po broju pauza koje pravim da bih pio vodu", objasnio je Džejms Nešu. "Na početku pravim pauzu na svakih pet minuta jer mi je potreban odmor i osveženje. Kako ulazim u formu, tako se te pauze smanjuju da bih pred početak sezone došao do toga da radim vrlo intenzivno sa samo jednom pauzom tog tipa".

On je objasnio da pre početka takmičarskih utakmica ne postoji način da igrač uđe u takmičarski ritam, ali da se trudi da već nakon prve nedelje avgusta dovede svoje telo blizu maksimuma u tom predtakmičarskom kontekstu.

Kada počne sezona, sve se svodi na oporavak i rituale.

Lebron Džejms (©AFP)Lebron Džejms (©AFP)

Doslovno sve čemu čovek može da podvrgne svoje telo, Lebron radi u procesu oporavka. I masažu i krioterapiju i hladne kupke i komore za oporavak čitavog tela ili određenih, bolnih delova tela, ali i kese sa ledom i pažljivo isplanirano spavanje posle treninga. Dakle, sve. Uz to, ne menja često namirnice koje  u sebe unosi, suplementacija mu se svodi samo na svakodnevne vitamine, a posle svakog treninga pije voćni smuti i jede ovsene pahuljice.

Oporavak od utakmica potraje i nekoliko sati, ali kako kaže, više voli da tako potroši vreme jer zbog adrenalina svakako do jutra ne može da sklopi oka. I posle 22 godine u Ligi.

Rituali pred utakmicu, verovatno su i zanimljiviji od onih posle utakmice. Ako je sve okej i ako se ne "uspava", Lebron je u hali tačno pet sati pred podbacivanje.
"Čoveče, ja sam dolazio knap, sat i 40 pred utakmicu da sve završim što efikasnije i ne gubim ceo dan", bio je iskren Neš, a Lebron se samo osmehnuo. "Ja volim da sve uradim tačno nako kako inače radim da bih se osećao spremnim".

Čim uđe u halu odlazi u svlačionicu, odmah se presvlači i ide u teretanu. Nakon tegova, presvlači se, užina i odlazi na teren gde radi košarkaški, šuterski deo treninga. Ponovo se presvlači i ponovo užina. Sledi aktivacija u svlačionici i kada oseti da je telo spremno, potpuno se fokusira na skauting.
"Nakon toga dolazi Džej Džej Redik, daje nam instrukcije i idemo na parket kao tim", zaokružuje priču o pripremi za utakmicu Džejms.

I tako 22 godine, na desetine utakmica u regularnoj sezoni i ko zna koliko u plej-ofu svake godine, sve do ove faze karijere u kojoj toliko više nema šta da krije da je odlučio da nam dozvoli da kroz razgovor sa velikim košarkaškim znalcem uđemo u njegov život, košarkaške navike i ideje s kojima izlazi na parket.

Verovatno je jedan od primarnih razloga za pokretanje podkasta zarada. Ali deluje da je Lebron odlučio da uradi i nešto važnije od inkasiranja par miliona dolara – da svetu pokaže koliko je odan igri koja ga je proslavila. I na primeru toga koliko vodi računa o detaljima. I na primeru studioznosti koju pokazuje za svaku akciju, svakog saigrača ili protivnika, svaku epizodu iz karijere. A na posletku i time što je svoju vernost odlučio da kruniše i razgovorima koji će kao lekcije ostati nekim budućim igračima.


tagovi

Lebron DžejmsLos Anđeles LejkersStiv Neš

Obaveštavaj me

NBA

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara