Dean Bombač (©Reuters)

Domaćin pregažen, sjajni Slovenci utišali 11.000 Poljaka u Katovicama

Vreme čitanja: 3min | sub. 14.01.23. | 22:04

Tim Uroša Zormana preslišao Arkadijuša Morita i kompaniju – 32:23 (17:11) u drugom kolu Grupe B na Svetskom prvenstvu

(Od specijalnog izveštača Mozzart Sporta iz Katovica)

Posle jakog otpora Francuskoj na premijeri 28. Svetskog prvenstva (24:26), drugi poraz Poljske u Katovicama. Slovenija je očitala lekciju jednom od dva domaćina šampionata, ostvarila i drugu pobedu – 32:23 (17:11) i plasirala se u narednu rundu sa minimum dva boda, a u ponedeljak sa Galskim petlovima odlučiće o lideru Grupe B i prenošenju maksimalna četiri.

Vole Poljaci svoju reprezentaciju, napunili su Spodek arenu (11.000 gledalaca), napravili dobru atmosferu, ali na terenu tim Uroša Zormana je dominirao. Dean Bombač je držao tempo igre, Jure Dolenac je bio siguran sa linije sedam metara, dok je raspoložen u prvih 30 minuta bio as Barselone Blaž Janc. Dobru rolu imao je i Rok Ovniček.

Odlučujuću prednost Slovenci su ostvarili u poslednjih 10 minuta prvod dela igre, kada su serijom 5:0 stigli do +6 – 16:10. Jalovo je delovao napad Poljske, osim omalenog desnog krila Arkadijuša Morita, ostali su bili veoma loši. Zakazali su golman Adam Moravski i tandem Kjelcea, Šimon Šićko i Mihal Olejničak. Slovenija je stvorila prednost iako su njeni golmani imali samo dve uspešne intervencije u prvih 30 minuta. Odbrana je bila granitna.

Nedelja, 18.00: (1,70) Nemačka (8,00) Srbija (2,55)

Na odmor su Slovenci (koji su dobili specijalnu pozivnicu IHF-a posle odustajanje Japana) otišli sa +6 i u nastavku s lakoćom stigli do trijumfa i ostali u igri za četvrtifinale. U nastavku se očekivao odgovor domaćina, ali su Aleks Vlah i Blaž Janc dodali gas, pa je u 39. minutu bilo + 8 – 21:13. Tada je bilo jasno da domaćin nema šta da traži. Prednost Slovenije je bila i +11 – 31:20 u 56. minutu.

Poljacima ostaje da dobiju Saudijsku Arabiju u poslednjem kolu, izbore još tri meča, ali skoro da nemaju šanse da se nađu među osam najboljih.

U pobedničkom timu najefikasniji je bio Jure Dolenac sa sedam golova, od toga pet sedmeraca. Aleks Vlah je pogodio šest puta, a Blaž Janc je pet puta zatresao mrežu domaćina. Joze Baznik je imao pet uspešnih intervencija. Vredan pomena kod Poljaka bio je samo Arkadijuš Morito sa šest pogodaka, od toga četiri sa sedam metara.

Mađarska je napravila malo iznenađenje, pobedila je Island sa 30:28 posle velikog preokreta u drugom poluvremenu. Ribari su imali +5 na poluvremenu (17:12). Španija je očekivano dobila Čile sa 34:26, dok je domaćin Švedska slavila na svom terenu protiv Zelenortskih Ostrva Ljubomira Obradovića sa 34:27.