Mate Lekai (©Reuters)

Najslabiji kad je najpotrebnije: Orlovi i dalje mogu u Keln

Vreme čitanja: 3min | ned. 14.01.24. | 22:03

Mađarska pobedila Srbiju sa 28:27 (14:13). Šanse za Top 12 postoje i nisu nerealne, ali ne zavisimo od sebe. Mate Lekai i Bence Banhidi nas razbili. Jedino Uroš Borzaš na visini zadatka

(od izveštača Mozzart Sporta iz Minhena)

Nadali smo se da Orlovi mogu da ponove meč kao protiv Islanda na otvaranju Evropskog prvenstva, ali zakazali smo kada je bilo najvažnije. Jalov napad, tehničke greške koštali su nas poraza u Minhenu. Sada ne zavisimo od sebe, ali imamo šanse za drugu rundu u Kelnu.

Ono što se znalo i pre meča, Mađarska je najjača na poziciji pivotmena. Škola Ćeme Rodrigeza je igra „2 na 2“, gde važnu ulogu imaju gorostasni pivoti. Bence Banhidi i Miklos Rošta su nam zadavali strašne probleme. Na kraju pobeda Mađarske - 28:27 (14:13).

Srbiji u poslednjem kolu u utorak treba pobeda protiv Crne Gore, a da Mađarska savlada Island, ali da na kraju imamo bolju gol-razliku od Ostrvljana što je veoma realno. I pobeda od dva gola razlike sigurno nas vodi u narednu rundu. Mađari su obezbedili Top 12, ali moraju da pobede Island ako žele da prenesu dva boda u sledeću fazu.

Utakmica je prelomljena sredinom drugog poluvremena, kada su naše severne komšije stvorile četiri gola razlike – 22:18. Kukić je promašio zicer, imali smo nekoliko ishitrenih grešaka u napadu, gubili smo glavu u tim trenucima, ništa nam nije polazilo od ruke. Nije Srbija imala rešenje za granitnu odbranu komšija. Razbranio se u finišu i malo poznati golman Laslo Bartuš.

Kružni napadači razgrtali su naše defanzivce, stvarali viškove za bekove. Napad Orlova nije funkcionisao. Lazar Kukić nije mogao da probije kroz sredinu, dok nas je u igri držao odlični Uroš Borzaš. Dejan Milosavljev je počeo meč sa odbranjenim sedmercem, ali je do kraja prvog dela meča imao samo četiri odbrane, koliko je na drugoj strani imao i Laslo Palašič.

U finišu prvog poluvremena odličan je bio na crti Dragan Pešmalbek, uz nepogrešivog sa linije sedam metara, Nemanje Ilića. Na odmor smo otišli sa samo golom minusa (13:14). Prema prikazanoj igri, imali smo odličan rezultat.

Vladimir Cupara je bio odličan u nastavku, u finišu je raspucan bio i Vukašin Vorkapić.

U nastavku se igralo gol za gol, do 45. minuta, kada Mađarska pravi seriju 3:0 i na kraju je slavila za siguran plasman u Keln u narednu rundu Evropskog prvenstva. Golom Marka Milosavljevića, Srbija je smanjila na 23:25, pet minuta pre kraja, ali u sledećem napadu Mađari daju gol za kraj nada. Mate Lekai trese mrežu, uz isključenje Pešmalbeka - 26:23. Više nije bilo vremena, nije bilo drame u finišu. Na kraju smo postigli dva brza gola, za samo -1. Tinja nada...

Van protokola ostali su Uroš Kojadinović i Miloš Kos, naši najmlađi reprezentativci, dok je neposredno pred meč povraćao Bogdan Radivojević. Igrao je samo minut, kada je menjao Vukašina Vorkapića koji je bio isključen na startu meča.

SRBIJA – MAĐARSKA 27:28 (13:14)

Dvorana: “Olimpijahale” u Minhenu

Sudije: Jorum, Kleven (Norveška)

SRBIJA: Cupara (6 odbrana), Vorkapić 5, Abutović, Borzaš 4, Milosavljević 1, Radivojević, N. Ilić 5, Pušica, V. Ilić 1, Orbović 2, Vejin 1, Kukić 2, Đorđić 2, Pešmalbek 2, Marsenić 2, Milosavljev (4 odbrane).

MAĐARSKA: Palašič (6 odbrana), Bartuš (3 odbrane), Sipoš 2, Boka 1, Krakovski 1, Ligetvari, Mate 5, Fazekaš, Banhidi 10, Sita 2, Ančin 1, Bodo 1, Ilić, Rošta 2, Lekai 3, Hanuš.