Marko Ivović u napadu (©FIVB)

Nikako da povežu dve pobede, ponovo korak unazad odbojkaša Srbije

Vreme čitanja: 3min | sub. 08.07.23. | 00:25

Kolakovićeva četa ispustila dobru priliku za trijumf protiv Francuske

Dve pobede Srbija još nije uspela da poveže ove godine u Ligi nacija. Odbojkaši su nastavili u svom stilu - od početka takmičenja posle svakog trijumfa usledio je poraz. Večeras su propustili ogromnu priliku da savladaju Francusku i tako dođu veoma blizu karte za završni turnir. Olimpijski šampioni su delovali prilično ranjivo, ali su slavili posle preokreta - 3:1 (20:25, 25:23, 25:20, 28:26).

Pre ovog susreta Orlovi su znali koliko će im značiti tri boda, posebno posle poraza Holandije od Japana. Bio im je otvoren put ka završnom turniru u Gdanjsku i držali su sve u svojim rukama. Međutim, ponovo su napravili korak unazad.

Trenutno je Holandija na osmom mestu sa skorom 5-6 (17 bodova, igra još sa Slovenijom), Francuska je deveta sa učinkom 5-5 (15 bodova, igra još sa Amerikom i Nemačkom), a Srbija deseta sa 5-6 (13 bodova). Šanse za plasman na Fajnal-ejt i dalje postoje, ali bi uz pobedu u poslednjem kolu, morali da se poklope i ostali rezultati - tačnije da poraze zabeleže direktni konkurenti. Još samo jedan meč odigraće odbojkaši Srbije u ligaškom delu. Treći turnir u Anhajmu zatvoriće duelom sa selekcijom Bugarske u subotu od 22.30 po našem vremenu.

Odlično je Kolakovićeva četa odigrala prvi set protiv Francuske - bila je odlučna da ga osvoji i krene ka velikoj pobedi. Veoma inspirisan bio je Marko Ivović, a pratili su ga i ostali saigrači. Prijem, napad, servis, blok - svi elementi u igri Srbije su mogli da dobiju visoke ocene. Protivnici su samo uspeli da na startu izjednače na 1:1, posle toga je vođstvo sve vreme bilo na strani naše selekcije. Nisu Orlovi popuštali, čuvali su prednost do same završnice i završili set sa pet poena razlike.

Sve što su radili u prvom periodu, nastavili su i u drugom. Izgradili su u ranoj fazi četiri poena prednosti i dugo su bili na određenoj distanci. Međutim, u završnici su dozvolili rivalu da preokrene, prvi dođe do set lopte i iskoristi je. Po svemu prikazano tokom prvog i većeg dela drugog čina, teško da bi iko očekivao da će ovako izgledati finiš. Ali, pad u presudnom trenutku koštao je Srbiju drugog seta. Uz to je odmogla i sporna sudijska odluka, koja je iznervirala sve u taboru naše reprezentacije.

Luburić (FIVB)Luburić (FIVB)

Kad su već na taj način Trikolori došli do izjednačenja, dobili su krila za nastavak duela. U trećem setu su od početka do kraja bili tim koji diktira tempo. Srbija je ponovo zapretila u četvrtom periodu, bila je u igri do samog kraja, vodila je i 22:19, ali je ponovo stala kad ne treba. Čak ni do taj-brejka nisu stigli Kolakovićevi momci, pa su sva tri boda otišla protivniku.

Najbolji pojedinac u sastavu Francuske bio je Žan Patri, koji je osvojio 18 poena. Jedan manje postigao je Trevor Kleveno - 17. U srpskom taboru Dražen Luburić je upisao 17, Marko Ivović 12, Petar Krsmanović 11, a Aleksandar Nedeljković deset (napad 8-7, 88 odsto, tri bloka).