Mijajlo Marsenić (©Reuters)

Orlovi izvesno ostali bez četvrtfinala: Od +5 do nokdauna, Sagosen presudio

Vreme čitanja: 4min | čet. 19.01.23. | 21:59

Rukometaši Srbije doživeli drugi poraz na Svetskom prvenstvu. Norveška pobedila sa 31:28 (14:17) posle velikog preokreta u nastavku

(Od specijalnog izveštača Mozzart Sporta iz Katovica)

Rukomet se igra 60 minuta. Orlovi su 35 minuta igrali najbolji meč u poslednjoj deceniji, ali je usledio košmar u preostalom delu meču. Norveška je slavila u prvom kolu Grupe 3 na Svetskom prvenstvu sa 31:28 (14:17) i gotovo sigurno izbacila Srbiju iz šansi da se bori za četvrtfinale, dva kola pre kraja grupne faze. Doduše, matematički postoje promili šanse za plasman među osam, kada bismo u krugu sa Nemačkom i Holandijom imali po šest bodova (oba poraza Pancera i da Srbije dobije Lale u poslednjem kolu).

Našoj selekciji verovatno ostaje da se bori za treće mesto u grupi koje bi moglo na kraju da donese šansu za olimpijske kvalifikacije za Pariz 2024.

Čim je selektor Đerona želeo da odmori startere, Kukića i Đorđića, stao je napad u nastavku. Mladi Uroš Borzaš je napravio dve tehničke greške, razbranio se golman Bergerud. Ušla je voda u uši Orlovima, pa je na kraju Norveška ostvarila ubedljiv trijumf.

Šteta. Veliki pad u igri. Vratili smo Norvežane, za kraj sna o četvrtfinalu Svetskog prvenstva.

Perfektno prvo poluvreme je Srbija odigrala. Napad je bio kao švajcarski sat, odbrana je bila granitna. Norvežani su nam pretili samo kad su imali igrača više u polju. „Uhapšen“ je Sander Sagosen, po mnogima najbolji rukometaš današnjice. Nije as Kila postigao nijedan gol u prvom poluvremenu, samo je imao jedan šut. Bekovi su bili zaustavljeni, dok su jedino krila bila precizna, pre svega levo, Sebastijan Barthold.

Petar Đorđić je bio raspucan u prvom delu prvog poluvremena, pridružio mu se Miloš Orbović i Jovica Nikolić, čijim ulaskom je osvežen napad. Kapiten Nemanja Ilić je bio precizan sa sedam metara. Dejan Milosavljev je bio sjajan, skinuo je šest lopti u prvih 30 minuta, od toga tri zicera sa šest metara. Prva lopta je bila njegova, ulila mu samopouzdanje. Sve pogotke je primio s krila ili na crti preko pivotmena. S druge strane, prva odbrana golmana Vikinga, Kristijana Severasa, bila je tek u 15. minutu.

Imali su Orlovi +3 – 9:6 već u 15. minutu, da bi Jovica Nikolić u 21. doveo našu selekciju u vođstvo sa 13:9. Nismo paničili i kada nekoliko napada nije išlo. Magnus Abelvik Red je u finišu prvog poluvremena dao dva gola i smanjio na samo minus 2, da bi Orbović uz zvuk sire postigao pogodak za +3 – 17:14 na poluvremenu.

Nemamo sreću sa povredama desnih bekova. Posle Predraga Vejina, peh je imao i Jovica Nikolić koji je nezgodno pao u poslednjem minutu prvog poluvremena i nije se vratio u igru u nastavku, pa je sav teret pao na pleća odličnog Miloša Orbovića.

Dejan Milosavljev je imao tri vezane odbrane na startu nastavka meča, otupio oštricu napada Vikinga. „Bravo, Banda“, orilo se iz grla oko dvaedesetak navijača Srbije. Imalo smo i +5 – 19:14 u 35. minutu, a onda veliki pad, pakao, košmar...

Sagosen je dao prvi gol tek u 38. minutu i to kada nismo imali golmana posle greške Borzaša. Odmah u sledećem napadu, Sagosen je pogodio, istopila se prednost Srbije sa +5 na samo +1, serijom 5:1 Vikinga, da bi as Kila u 43. minutu posle dugo vremena (3:3) doneo izjednačenje – 22:22 u 43. minutu. Morao je Đerona da zatraži tajm-aut, ali nije uspeo da zaustavi seriju Skandinavaca.

Krilo Aleksandr Blonc postiže dva vezana gola, odlepila se Norveška – 24:22 i do kraja meča Orlovi nisu uspeli da ugroze Vikinge. Stao je napad i tu je bio kraj. Norvežani su odigrali kao u transu i na kraju lako dobili i zadržali maksimalan učinak.

PRVO KOLO GRUPE 3 NA SVETSKOM PRVENSTVU

NORVEŠKA - SRBIJA 31:28 (14:17)

KATOVICE – Dvorana: Spodek. Gledalaca: 3.000. Sudije: Bruner i Salah (obojica iz Švajcarske).

NORVEŠKA: Severas (četiri odbrane), Aga, Sagosen 5, Barthold 5 (3), Overjordet, Overbi 2, Toft, Bjornsen 2, Gulerud 5, Johanesen 2, O’Saliven 2, Rajnkind, Guliksen, Blonc 4, Abelvik Red 4, Bergerud (šest odbrana).

SRBIJA: Cupara (jedna odbrana), Vorkapić 1, Borzaš, Abutović, Radivojević 5 (2), N. Ilić 3 (3), Pešmalbek 2, V. Ilić, Kukić 2, Nikolić 2, Marsenić 2, Orbović 5, Milosavljević 1, Dodić, Đorđić 5, Milosavljev (9 odbrana).

SEMAFOR: 0:2 (3), 3:3 (6), 3:5 (9), 4:6 (10), 5:7 (11), 6:8 (13), 6:9 (15), 8:10 (17), 9:12 (20), 9:13 (21), 11:13 (23), 11:15 (25), 12:16 (28), 13:16 (29), 14:17 (30), 14:18 (33), 16:19 (36), 17:20 (37), 19:20 (40), 20:22 (42), 22:22 (43), 25:23 (47), 28:24 (53), 30:26 (59), 31:28 (60)

Portugalija - Brazil 28:28 (12:11)

Zelenortska ostrva - Island 30:40 (13:18)

Švedska - Mađarska 37:28 (18:14)

Rukometna reprezentacija SrbijeSvetsko prvenstvo u rukometuToni ĐeronaRukometna reprezentacija Norveške