Slavlje Šveđana (©Reuters)

Švedska je na krovu Evrope: Vane je klasa, Ekberg sa sedmerca srušio dvodecenijski post

Vreme čitanja: 4min | ned. 30.01.22. | 19:58

Selekcija Tri krune pobedila branioca titule Španiju u finalu Evropskog prvenstva u Budimpešti sa 27:26

Dve decenije je trajao post Švedske, ali se evropska kruna vraća u zemlju Tri krune. Šveđani su na tronu posle pobede u finalu Evropskog prvenstva za rukometaše u Budimpešti. Pao je doskorašnji branilac titule, Španija, sa 27:26.

Skandinavci su do krune stigli golom iz sedmerca u poslednjoj sekundi. Junak je bio Niklas Ekberg, desno krilo Kila. On je ulazio u igru samo za udarce sa sedam metara. Nije mu zadrtala ruka u situaciji jedan na jedan sa golmanom Vargasom. Rutinski ga je savladao, za veliko slavlje. Pre toga je Lagergen fauliran za najstrožu kaznu, a iskusno krilo nije pogrešilo. Švedska je šampion Evrope!

Ekberg nije igrao sedam dana zbog virusa korone. Ulazio je samo da šutira sedmerce. Pet puta je pogodio. Jednom mu je Korales odbranio, ali posle odbitka je uspeo da je ubaci u mrežu. U finišu je Hampus Vane bio sjajan. I on je propustio nekoliko utakmica zbog korona virusa, ali kada se lomilo, kada su Španci zaustavili Gotfridsona i bekova Šveđana, na scenu je stupio jedan od najboljih igača sveta na poziciji levog krila. Postigao je tri vezana pogotka.

Imali su u 56. minutu, Skandinavci i +2 - 26:24, ali su Španci preko Kaneljasa stiglo do izjednačenja na dva minuta pre kraja. Gotfridsonov šut je izbokiran u narednom napadu. Španci su imali napad za pobedu, ali su hteli da potroše vreme. Nisu im nemačke sudije to dozvolile, pa je pod pretnjom pasivnog napada, Kaneljas mlako šutirao. Palička je odbranio. Selektor Solberg je zatražio tajm-aut na 18 sekundi pre kraja.

Lagergren je pametno ušao u šesterac Furija, fauliran je za najstrožu kaznu, a Ekberg je bio surovi egzekutor drame u mađarskoj prestonici.

Šveđani su bolje otvorili utakmicu, imali su konstantno vođstvo do finiša prvog poluvremena, ali je Crvena furija bila sve bolja kako se meč odmicao. Odbrana Španaca opet je bila granitna, pa su lucidni bekovi Gotfridson, Klar i Lagergren imali problema da probiju bedem.

Nemaju Španci vrhunske bekova. Veterani Đoan Korales i Horhe Makeda nisu mogli da se nose sa pokretljivom odbranom Šveđana. Iznenađenje Đordija Ribere bio je mladi Jan Tarafeto Serano. Ulaskom u finišu prvog poluvremena, uspeo je sa dva gola da razbije odbranu Skandinavaca. Snaga Furije bile su sjajna krila Barselone, Anhel Fernadez Perez i Aleks Gomez Abeljo, dok je odlična na crti bio Adrijan Figueras.

Na odmor su Španci otišli sa +1 – 13:12. Nekoliko zicera skinuo je golman Rodrigo Korales. Šveđane je vodio MVP Evropskog prvenstva Jim Godfridson, ali nije bio tako raspoložen kao u polufinalu protiv Francuza. Feliks Klar je uspeo da unese živost u napad Skandinavaca. Vratio se posle pet dana karantina zbog virusa korone, dok je standardan na golu bio veteran Andreas Palička.

Iks faktor u redovima Španaca bio je Tarafeta Serano, džoker selektora Ribere. On je na startu drugog poluvremena bio fantastičan u napadu, sa dva vezana gola je držao prednost Furije. Šveđana je držao u igri odlični pivot Bergendal. Na drugoj strani i Španci su preko kružnih napadača stizali do lakih golova, a istakli su se Gvardiola i Figueras. Igralo se gol za gol do finiša. Nijedna selekcija nije stvorila dva gola viška do 56. minuta, kada je Hampus Vane doneo Šveđanima +2 (25:23).

Španci se nisu predavali, propustili su priliku, pa su posle dva uzastopna zlata na Evrospkim prvenstvima morali da se zadovolje sa srebrom. Švedska je prošle godine na SP u Egiptu bila srebrna, ostala je bez olimpijskog odličja, a sada je zlatna, za nagoveštaj nove dominacije reprezeentacije koju su proslavlili legendarni Vislander, Olson, Levgren, Svenson...

Islanđanin Omar Ingi Magnuson je najbolji strelac EP sa 59 golova. Srbija je završila prvenstvo na 14. poziciji, nije uspela da prođe u drugu rundu.

ŠVEDSKA – ŠPANIJA 27:26 (12:13)

BUDIMPEŠTA – MVM arena. Gledalaca: 16.000. Sudije: Šulce i Tonis (obijica iz Nemačke)

ŠVEDSKA: Palička 1 (11 odbrana), Karsbogard 2, Darž, Ekberg 5 (4), D. Peterson, Vane 4, F. Peterson 2, Klar 2, Gotfridson 3, Pelas, Lagergren 1, Person, Bergendal 5, Valinijus, Krinc 1, Tulin

ŠPANIJA: Vargas (tri odbrane), Gurbindo, Pesina, Makeda 1, Fernandez 4, Sarmijento, Figueras 6, Arinjo, Kasado 1, Gomez Abeljo 6, Gvardiola 2, Bengoečea, Gvardiola, Tarafeta 5, Kaneljas 1 Korales (pet odbrana).

SEMAFOR: 2:0 (3), 4:2 (8), 6:4 (12), 9:8 (21), 11:9 (24), 11:12 (27), 12:13 (30), 12:14 (32), 13:15 (35), 15:17 (38), 17:17 (40), 19:19 (42), 20:19 (44), 21:21 (45), 22:21 (47), 22:22 (50), 24:23 (52), 25:23 (54), 26:25 (57), 26:26 (59), 27:26 (60).

EVROPSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠE (BUDIMPEŠTA)

FINALE

Švedska - Španija 27:26 (12:13)

ZA 3. MESTO

Danska - Francuska 35:32 p. p. (29:29, 13:14)

ep u rukometuEvropsko prvenstvo u rukometuRukometna reprezentacija ŠpanijeRukometna reprezentacija Švedske