Tomaš Satoranski i Mozes Rajt (©AFP)

Blaugrana drhtala 30 minuta, Parker sa 24 poena ipak najavio paklen dvomeč u Pireju

Vreme čitanja: 3min | pet. 26.04.24. | 22:48

Barsa preživela Olimpijakos za izjednačenje u seriji

Posle dva 'kruga' utakmica, samo košarkaši madridskog Reala imaju ceo plen u rukama! Posle Panatinaikosa i Monaka, sada je i Barselona stigla do izjednačenja u seriji, te sprečila Olimpijakos da i drugi put slavi u tri dana. Cvokotala je Blaugrana gotovo punih 30 minuta jer niko nije imao predstavu šta da očekuje od igrača Rođera Grimaua uprkos vođstvu, ali su na kraju Džabari Parker i Aleks Abrines, koji se probudio u pravi čas, sprečili crveno-bele da uzmu dupli brejk. Umesto toga, najavili su paklen dvomeč u Pireju naredne sedmice - 77:69 (27:14, 16:23, 17:20, 17:12).

Nije bilo prijatno većini u Blaugrani večeras kada je Olimpijakos pred kraj treće deonice uspeo da potpuno istopi zaostatak i čak nakratko povede, što je na trenutak zaličilo kao najava totalnog preokreta. Međutim, to su sprečili još jednom jako dobro raspoloženi Džabari Parker i Aleks Abrines koji je u poslednjoj četvrtini ubacio devet od svojih jedanaest poena.

Poslednja deonica počela je gotovo dvominutnim postom na obe strane, pre nego što je Filip Petrušev ponovo doveo Olimpijakos na poen zaostatka (59:60), da bi Abrines svojom prvom trojkom prekinuo Barsine muke u napadu koje su trajele preko dva i po minuta, odnosno gotovo cela tri, ako se računa i interval s kraja treće deonice.

Dok je Petrušev pokušavao da drži Olimpijakos u igri, nedostajale su druge opcije, koje bi srpskom reprezentativcu pomogle da podeli teret napete utakmice. Dok su gosti kuburili sa napadom, u pravom trenutku stigla je trojka Džabarija Parkera, njegova treća u tom momentu, da bar malo odlepi Barselonu i ostavi joj prostor za disanje. Posle velikog promašaja Šakila Mekisika kazna je stigla u vidu lakih poena Rokasa Jokubaitisa posle čega je Jorgos Barcokas uzeo tajm-aut, ali osetilo se da je bilo kasno, iako je na semaforu ostalo bilo još gotovo šest minuta.

Gosti su ozbiljno 'krvarili' za svaki koš, pa su vezane trojke Abrinesa i Parkera odvele Barselonu na dvocifrenu prednost i to je otprilike bilo to. Olimpijakos nije uspeo do kraja da se oporavi iako je proigrao Alek Piters, koji je samo mogao da ublaži poraz.

Parker je odigrao utakmicu sezone u pravom trenutku. Novi rekord karijere sa 24 poena, uz izjednačen broj postignutih trojki u jednoj utakmici, četiri, koliko ih je imao i protiv Žalgirisa početkom kalendarske godine. Takođe je na tom meču imao indeks 22, baš kao i večeras. Vili Ernangomez dopisao je 11, a Jan Veseli 10 poena uz sedam skokova. Piters je kod Olimpijakosa ubacio 20 poena (8/12 iz igre, 3/5 za tri), dok su po deset poena upisali Mekisik i Vilijams Gos.

Filip Petrušev je posle 'čistog' skenera odigrao 20 minuta i zabeležio šest poena uz četiri skoka, Nikola Milutinov je ponovo igrao u ograničenoj minutaži, a upisao je tri skoka i dve asistencije. Nikola Kalinić je za 23 minuta imao pet poena, tri uhvaćene lopte, dve 'krađe' i jedno završno dodavanje.

Treći susret igra se u Dvorani mira i prijateljstva u sredu od 20.30.