Milutin Vidosavljević (©N. Kotlajić)

Evropa na dlanu! Vidosavljević udahnuo život posle 0:2, Šerbečić raspalio vatromet u Kragujevcu

Vreme čitanja: 5min | čet. 02.05.24. | 17:55

Mladost imala dva gola prednosti, ali se na kraju poražena vraća sa Čika Dače

Cilj se zna, a želja ga prati i vidi se i oseća u svakom potezu. Radnički je u 33. kolu Mozzart Bet Superlige koračao na ivici ambisa, ali je pored već karakterističnog ubitačnog ritma u meču protiv ekipe Mladosti pokazao da ga krasi i karakter tima zrelog da se oproba u Evropi. Za nešto više? To je već pitanje. Ali sada već nema više nikakve sumnje da rezultati ekipe Feđe Dudića nisu nikakva slučajnost, nego su Kragujevčani odskočili od superligaške konkurencije.

Mladost je uspela dobrano da zaplaši nekih 6.000 ljudi na stadionu Čika Dače, imala je dva gola prednosti i dušu domaćina u šaci, ali nije imala snagu da izdrži bitku do kraja ni brzinu da isprati pre svih Milutina Vidosavljevića. Dva njegova gola, deveti i deseti u prvenstvenoj sezoni, a potom i pogodak Besima Šerbečića doneli su Radničkom preokret i trijumf od 3:2, već peti uzastopni u Mozzart Bet Superligi.

Mnogo bitnije, na kraju sezone možda će se ispostaviti i kao ključni u borbi za istorijski cilj, premijerni izlazak Radničkog na evropsku scenu, jer četiri kola pre kraja prvenstva Kragujevčani su i dalje za dve dužine ispred direktnih takmaca.

Ohrabren serijom od četiri superligaške pobede Radnički se od starta zaleteo na rivala, zapretio već u drugom minutu kada je Saša Stamenković skinuo zicer Vidosavljeviću u situaciji jedan na ejdan. Zaustavio je zatim i pokušaj Luke Zorića, dok je Sali Viđži sa 16 tukao tik iznad gola.

Mladost je bila saterana u 16, izgledalo je kao da je preko puta Crvena zvezda, da se samo čeka kada će da procuri i da onda neće moći prestane da šiklja. Međutim, Radnički ipak nije Zvezda, a Mladost je sve samo ne tim naivaca. Lučanci su rivala uhvatili u dobro smišljenju klopku i polako, ali sigurno mu isisavali sve samopouzdanje iz nogu.

Prvo su Milan Joksimović i Žarko Udovičić pravili probleme po levoj strani terena i mada njihove pasove isprva nisu uspeli da u gol pretvore Janko Tumbasević i nespretni Jakuba Silue – imao je vremena i da primi i da se namesti, samo da bi zatim raspalio nebu pod oblake – postajalo je jasno šta su gosti naumili. Pustili su mamac i sačekali Radnički da se upeca.

Prvo je neoprezan bio mladi Milan Aleksić, a Tumbasević je odmah loptu prosledio do 19-godišnjeg Marka Veličkovića, koji se sjajno snašao, fintom izbacio Ljubišu Pecelja iz kadra i matirao Stojana Lekovića za 1:0 u 22. minutu.

Samo pet minuta kasnije prednost je duplirana, s tim da je sada ključan pas velemajstorski poslao Aleksandar Pejović, a Veličković sklonio loptu pre Lekovića, koji je skrivio penal. Ivan Milošević ga je pretvorio u 2:0, a Veličković je pokazao da ga u Lučanima sa osnovom ističu kao sledeći veliki transfer Mladosti.

Trebalo je Radničkom neko vreme da se sabere i ponovo krene da igra do noge, ali mu ja protivnikova pasivnost to na kraju dozvolila. Prvi pokušaji domaćih da se vrate u život nisu bili previše opasni – Sali Vižđi je morao posle bolje posle šuta Kilijana Bevisa – ali kako se pritisak pojačavao tako je Mladost ulazila u sve veći problem. I kad je Milošević nesmotrenim mai-gerijem ka glavi Luke Zorića skrivio jedanaesterac, a Vidosavljević ga u drugom minutu nadoknade pretvorio u gol za 1:2, postalo je jasno da se drama vraća na velika vrata.

Samo minut kasnije čuli su se uzdasi 6.000 ljudi na Čika Dači. Vasilije Đurić je izlomio Joksimovića i izbio sam pred Stamenkovića, ali je on bravuroznim intervencijama zaustavio i taj šut i pokušaj Vidosavljevića na odibtak. Sve skupa, Stamenković je samo u prvom poluvremenu imao sedam intervencija i mada su Kragujevčani u završnicama mogli i morali koncetrisanije svakako je bio najbolji akter prvog poluvremena.

U fudbalu ipak nije dobro kad zavisiš od golmana, jer to ne može dugo da potraje, a svo to lukavstvo u igri Mladosti iščezlo je u nastavku utakmice. Iskusna, možda i previše iskusna ekipa iz Lučana prosto nije mogla da isprati tempo Đavola.

Feđa Dudić je na poluvremenu zamenio oba beka i krenuo da stiska i po bokovima, ali izjednačenje su doneli Aleksić i Vidosavljević. Po centru. Prvo je Vladimir Radivojević izgubio loptu - zbog toga je možda i izmenjen samo pet minuta kasnije? – Aleksićev šut je izblokiran, ali je Vidosavljević bio brži i okretniji od čuvara i u 60. minutu se prednost Mladosti istopila.

Da bi se u 76. transformisala u potpuni preokret. Rođeni Kragujevčani Nemanja Tomić samo što je ušao u igru prihvatio se lopte kraj korner zastavice, centrirao u peterac, a u gužvi koja je nastala najbolje se snašao Besim Šerbečić i Radnički je vaskrsao.

Zasluženo, jer Mladost je u drugom poluvremenu bila u pitonovskom stisku domaćina i samo se čekalo kada će kičma da kvrcne. Stamenković je branio sve što je bilo do njega, ali Radnički je prosto bolji tim.

I Radnički je, sve se više čini, zaista sazreo za istorijski izlazak u Evropu. Četiri kola do kraja. Mada paklena četiri kola za Radnički. TSC u Bačkoj Topoli, Crvena zvezda u Ljutice Bogdana, Vojvodina na Čika Dači i Partizan u Humskoj. Ko preživi - zaista će imati šta da priča.

RADNIČKI 1923 – MLADOST LUČANI 3:2 (1:2)