Turci su hit i prkose salutiranjem! Usred Pariza sprečili Francuze da odu na Euro i jure prvi šešir na žrebu (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | pon. 14.10.19. | 22:44

Truska zadržala prvo mesto u grupi

Francuska je večeras mogla da postane šesta reprezentacija posle Italije, Belgije, Rusije, Poljske i Ukrajine koja je i teoretski obezbedila plasman na Evropsko prvenstvo naredne godine, ali nije uspela.

Turska je večeras u direktnom duelu na Sen Deniju odolela, izborila remi 1:1 i dva kola pre kraja zadržala prvo mesto u grupi. Zahvaljujući onoj pobedi u Konji od 2:0 i boljem međusobnom skoru, Turska i dalje drži čelo tabele ispred Francuske sa istim brojem bodova. A prvo mesto znači i status nosioca i mesto u prvom šeširu na žrebu za EP.

Doduše, oba tima moraju tek da overe svoj plasman na EURO, ali to ne bi trebalo da bude teško. Dva kola pre kraja, imaju po četiri boda više od trećeplasiranog Islanda i sve drže u svojim rukama. U pretposlednjem kolu Turska pred svojim navijačima može da odirga i nerešeno protiv Islanda za plasman na EP. Ali juriće pobedu kako bi zadržala prvo mesto i pomenutu privilegiju na žrebu. Na kraju kvalifikacija ima zicer protiv Andore u gostima. Francuzi u poslednja dva kola dočekuju Moldaviju i gostuju Albaniji, plasiraće se na EP, ali za prvo mesto im je potreban kiks Turaka.

Selektor Dešan je večeras napravio dve izmene u odnosu na pobedu protiv Islanda i dao šansu Ben Jederu umesto Žirua i Lukasu Ernandezu umesto Dinja. Sa druge strame, Turska je igrala bez kapitena Emrea Belezoglua koji je povređen, ali je hrabro izašla u formaciji 4-3-3 i išla na pobedu.

Ipak, Francuzi su bili to koji su nametnuli svoj ritam i naterali Turke da se brane. Golman Gunok je sjajnim intervencijama u prvih pola sata spasao Tursku posle dva dobra udarca Sisoka. Šansu je propustio i Grizman. Francuska je bilo osetno bolji tim u prvom poluvremenu.

Uprkos napadu sa Grizmanom, Ben Jederom i Komanom, Francuska nije uspevala da probije sjajnu defanzivu turskog tima ni u drugom poluvremenu. Čak je Burak Jilmaz posle sat vremena igre imao fenomenalnu šansu da šokira domaćina, ali je tukao preko gola.

Konačno, Dešan se setio Žirua na klupi, a Čelsijev napadač mu je vratio golom samo četiri minuta posle ulaska na teren. U 76. minutu je sjajno skočio posle kornera Grizmana i delovalo je da su Francuzi konačno slomili žilave Turke.

Svetski prvak je imao u džepu pobedu i plasman na EURO, ali i pol poziciju za prvo mesto u grupi koje donosi prvi šešir u žrebu za EP.

Ipak, Turci nisu odustali i samo šest minuta posle Žiruovog gola su pogodili na sličan način. Čalhanoglu je sjajno izveo prekid i pogodio u glavu Ajhana na drugoj stativi koji je izjednačio. Kao i pre nekoliko dana, gol su opet proslavili salutiranjem u znak podrške vojnoj akciji turske vojske koja je prešla granicu u Siriji i ubija Kurde i Sirijce.

Malo vremena je ostalo do kraja za Francuze da opet povedu, ali imali su dobru šansu preko rezerviste Ikonea u 90. minutu. Opet je golman Gunok spasao goste i doneo im ogroman bod koji ih dva kola pre kraja drži na prvom mestu u grupi.